Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Američko-jadranska povelja važan instrument jačanja regionalne saradnje

Objavljeno: 14.12.2012. 20:35
 

Američko-jadranska povelja se potvrdila kao važan forum i instrument jačanja regionalne saradnje i kanalisanja evroatlantskih aspiracija regije jugoistočne Evrope – ocjena je sa današnjeg sastanka Partnerske komisije Povelje održanom u Zagrebu na kojem je učestovao potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić.



Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić je imao izlaganje u okviru kojeg je istakao značaj foruma za stabilnost i dalji ekonomski razvoj regiona i promovisanje evroatlantskih vrijednosti država članica. On je ocijenio da upravo različita iskustva država članice NATO-a i onih koje teže članstvu doprinose boljem razumijevanju savremenih izazova koji nisu svojstveni samo ovom regionu. „Zadatak svih država regiona je da kroz zajedničko djelovanje i razmjenu iskustava, doprinosimo stabilnosti regiona, jer je to uslov ekonomskog prosperiteta i političke stabilnosti“ - kazao je potpredsjednik Lukšić.



On se osvrnuo na progres i ostvarene rezultate Crne Gore u okviru procesa i evropskih i evroatlantskih integracija. Istakao je da Crna Gora ostaje privržena ispunjavanju obaveza za članstvo u EU i NATO, posebno prioritetima kao što su vladavina prava, jačanje pravosuđa, borba protiv organizovanog kriminala koji doprinose ispunjavanju obaveza iz oba integraciona procesa.



Potpredsjednik Lukšić je pohvalio zajedničko djelovanje država regiona i saradnju u ISAF misiji, kroz slanje zajedničkog tima instruktora u Avganistan, kao i podršku Strateškog savjetodavnog tima, ali i ostale inicijative koje se odnose na objektivno informisanje građana u procesu evroatlantskih integracija.



Domaćin sastanka ministarka vanjskih poslova Hrvatske Vesna Pusić je kazala da „nijedna kuća nije sigurna, ukoliko nema bezbjedno okruženja“ i da je upravo to zajednička odgovornost svih država regiona. „U tom pravcu, neophodno je da iskoristimo mehanizme kakva je Povelja, a kroz zajedničke projekte i incijative doprinosimo ostvarenju ovih ciljeva, ali i ubrzanom razvoju ovog dijela Evrope“ - istakla je Pusić.



Učesnici sastanka su razgovarali i o drugim temama iz oblasti evroatlantskih integracija i javne diplomatije, osvrnuvši se i na implementaciju Rezolucije Savjeta bezbijednosti UN 1325 „Žene mir i bezbjednost“ sa zaključkom da je neophodno promovisati ideju učešća žena u mirovnim procesima.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?