Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Vlada utvrdila Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2013. godinu

Objavljeno: 14.12.2012. 22:47 Autor: Biro

Na današnjoj sjednici, Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o budžetu za 2013. godinu, kojeg je pripremilo Ministarstvo finansija.

Prijedlog zakona o budžetu za 2013. godinu uvažava negativne poslljedice krize i nezadovoljavajuće trendove i regionu i Evropi i, kao takav, definiše osnovni princip fiskalne politike za narednu godinu - nastavak konsolidacije javnih finansija. Dalja konsolidacija podrazumijeva smanjenje državne i javne potrošnje i povećanje poreskih prihoda, kroz spovođenje mjera za suzbijanje sive ekonomije, smanjenje poreskih potraživanja i širenje poreske osnovice.

Budžet za 2013. godinu baziran je na projekciji realnog rasta ekonomije u iznosu od 2,5%. Projektovana stopa rasta zasniva se na pretpostavci da će se prirodni (klimatski) uslovi kretati u granicama normale, čime bi se obezbijedio rast ekonomije od 1,3%, koliko je procijenjen negativan uticaj ekstremnih vremenskih nepogoda u 2012, uz stvarni rast ekonomije od 1,2%.

Predlogom zakona o budžetu za 2013. godinu predviđeni su prihodi budžeta u iznosu od 1.161,80 miliona eura ili 33,26% BDP-a. Prihodi su planom budžeta uvećani za 11,74 miliona eura, imajući u vidu procijenjenu realnu stopu rasta ekonomije od 2,5% u 2013. godini i mjere koje će biti preduzete na prihodnoj strani budžeta, a rezultiraće efikasnijom poreskom naplatom, odnosno smanjivanjem obima sive ekonomije.

Za narednu godinu, budžetska potrošnja planirana je u iznosu od 1.257,1 milion eura ili 35,99% BDP-a, što je niže u odnosu na rebalansom planirani iznos za 2012. godinu, prema kojem je iznosila 37,91% BDP-a. Ovaj trend smanjivanja učešća potrošnje u bruto domaćem proizvodu odraz je savjesne i odgovorne fiskalne politike i jedini i pravi način stabilizacije naših javnih finansija na srednji i dugi rok.

Za narednu godinu planirano je smanjenje deficita u odnosu na iznos definisan ovogodišnjim rebalansom (po kome je deficit planiran na nivou od 3,31% BDP-a), kao i u odnosu na procijenjeno ostvarenje deficita za 2012. godinu (4,14% BDP-a). Planirani deficit za 2013. godinu iznosi 95,29 miliona eura, što predstavlja 2,73% BDP-a i ispod je nivoa definisanog kriterijumima iz Mastrihta.

Prijedlogom zakona o budžetu za 2013. godinu planirano je izdavanje garancija vrijednih 66,2 miliona eura, i one su, u cilju pružanja podrške dinamiziranju ekonomske aktivnosti, opredijeljene prvenstveno za razvojne projekte (pomorska industija, energetika,...).

Problem nelikvidnosti i nedostupnosti kredita privredi direktno se odražava na naplatu prihoda, stoga će u 2013. biti neophodno zaduživanje u visini obaveza za otplatu glavnice kredita, finansiranje deficita i stvaranje fiskalnih rezervi, dok će izvori finansiranja zavisiti od procjene uslova na tržištima kapitala.

Uprkos potrebi racionalizacije javne potrošnje, nije došlo do umanjenja razvojne komponente, odnosno kapitalnog budžeta, koji je planiran je na nivou od 65,6 miliona eura, odnosno 1,86% BDP-a, što odgovara nivou kapitalnog budžeta definisanog Rebalansom za 2012. godinu. Pored sredstava planiranih budžetom, postoji mogućnost povlačenja dodatnih sredstava u iznosu od 106,7 miliona eura, za projekte koje finansiraju međunarodne finansijske institucije, a koji su već potpisani i na raspolaganju Vladi.

Kapitalnim budžetom planirana je izgradnja i rekonstrukcija saobraćajne, lokalne i druge infrastrukture, realizacija projekata očuvanja životne sredine, izgradnja i rekonstrukcija objekata zdravstva, socijalnog staranja, obrazovanja, kulture, sportskih objekata, sprovođenje Zakona o Dinastiji Petrović, i dr.

Predloženi budžet predstavlja realan finansijski plan kojim će biti obezbijeđeno redovno funkcionisanje svih državnih organa, servisiranje svih domaćih i međunarodnih obaveza, te nastavak ekonomskog oporavka i integracionih procesa, što su prioriteti Vlade Crne Gore.

PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?