Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Urgentna je potreba jačanja sistema upravljanja zaštićenim područjima

Objavljeno: 20.12.2012. 22:52 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Nedavno je na području Nacionalnog parka Skadarko jezero ustrijeljen primjerak crnog orla (Aquila clanga) - Buzda. U pitanju je strogo zaštićena, globalno ugrožena i rijetka vrsta koja se nalazi na Aneksima I i II Bonske konvencije (Konvencija o očuvanju migratornih vrsta divljih životinja), kao i u Direktivi Evropskog Parlamenta i Savjeta 2009/147/EC o zaštiti divljih ptica. Aquila clanga je vrsta koja je uvrštena i na Rješenje Zavoda za zaštitu prirode o stavljanju pod zaštitu rijetkih biljnih i životinjskih vrsta. Pored neprocjenjive vrijednosti koju je orao imao za raznovrsnost evropske faune, on je istovremeno i snabdijevao ornitološku evropsku zajednicu vrijednim naučnim podacima, budući da je bio opremljen odgovarajućim transmiterom.

Svjesni činjenice da je uginućem Bruzde čitava populacija pretrpjela nenadoknadiv gubitak, izražavamo duboko žaljenje što se ovaj događaj uopšte desio u Crnoj Gori. Istovremeno, najoštrije osuđujemo svaki vid ugnjetavanja i ugrožavanja bilo kog primjerka faune, a posebno ugroženih vrsta u Evropi. Naš stav pojačava činjenica da je Crna Gora Ustavom proglašena kao ekološka država, te je najvišim pravnim aktom obavezana da preduzima sve mjere i radnje u cilju očuvanja, zaštite i unaprijeđenja životne sredine. Uz to, Crna Gora je zbog biološkog diverziteta sa veoma visokim vrijednostima svrstana u biološke „hot spot-ove“ evropskog i svjetskog biodiverziteta.

Lokaciju NP Skadarsko jezero (međunarodno zaštićeno ramsarsko područje) karakteriše visoki diverzitet ptičjih vrsta (281 od ukupno 526 evropskih vrsta). Zakonski propisi i norme iz oblasti zaštite životne sredine, petogodišnji planovi upravljanja i jednogodišnji program upravljanja Nacionalnih parkova Crne Gore, u ovom slučaju nacionalnog parka Skadarsko jezero, se i donose s ciljem da se štiti i unaprijeđuje stanje flore i faune, posebno kada je ono od velikog biološkog značaja ne samo u nacionalnim, već i u međunarodnim razmjerama.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma je stoga, u najkraćem roku pristupilo sagledavanju činjenica i svih relevantnih okolnosti koje se tiču ovog slučaja. Ovo se, prije svega, odnosi na postupanje NP Skadarsko jezero, odnosno Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore, kao organa nadležnog za sprovođenje planova upravljanja i godišnjeg programa upravljanja nacionalnim parkovima, a time i NP Skadarsko jezero.

Ministarstvo održivog razvoja i turizma ukazuje da ovom nezakonitom aktivnošću nije samo ugrožena bogata ornito-fauna ovog zaštićenog područja, već je ukazano i na urgentnu potrebu jačanja sistema upravljanja zaštićenim područjima, posebno kompleksne funkcije zaštite i očuvanja vrsta i staništa.

Na kraju, Ministarstvo održivog razvoja i turizma želi da podsjeti da je Crna Gora 2008. godine ratifikovala Bonsku Konvenciju, te da je o ovom incidentu obavijestila i Sekretarijat Konvencije. Istovremeno, obaviještena je i Evropska komisija odnosno Generalni direktorat za životnu sredinu, a Ministarstvo će nastaviti komunikaciju po ovom pitanju sa svim relevantnim subjektima u državi i inostranstvu.

Rasvjetljavanje ovog slučaja će u narednom periodu biti pod budnom pažnjom Ministarstva, o čemu će javnost biti blagovremeno informisana.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?