Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan seminar na temu „Planiranje civilnih vanrednih situacija“

 

Seminar o planiranju civilnih vanrednih situacija održan je danas u Regionalnoj školi za javnu upravu (ReSPA) u Danilovgradu.

Seminar je otvorio Generalni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Dragan Pejanović koji je naglasio da je proces planiranja vanrednih situacija u Crnoj Gori od izuzetnog značaja za našu državu. ,,Planiranje i sprovođenje savremenih operacija i odgovora na katastrofe jesu kompleksni procesi, a bliska saradnja i interoperibilnost između vojnih i civilnih fakora od vitalnog je značaja, pri čemu NATO igra veliku ulogu u omogućavanju takve saradnje“, kazao je Pejanović.

Šef NATO Sektora za planiranje civilnih vanrednih situacija Evert Somer govorio je o strategiji nacionalne bezbjednosti na primjeru Holandije, koja se odnosi kako na teritorijalnu, ekonomsku, ekološku i fizičku bezbijednost, tako i na socijalnu i političku stabilnot zemlje. Takođe, predstavio je potencijalne rizike nastanka vanrednih situacija, kao i strukturu NATO za planiranje u takvim okolnostima. Govorio je i o trenutnom stanju u ovoj oblasti u Crnoj Gori, kao i eksternim i internim rizicima važnim za planiranje civilnih vanrednih situacija. Somer je naglasio značaj usklađenosti planova na lokalnom i državnom nivou, kao i važnost adekvatne međuinstitucionalne koordinacije po ovom pitanju. Posebno je istakao saradnju Crne Gore i NATO-a preko Evroatlantskog centra za koordinaciju odgovora na katastrofe, kao ključnog operativnog instrumenta koji koordinira odgovor NATO zemalja i zemalja partnera na prirodne katastrofe u evroatlantskom području.

Šef Odsjeka za upravljanje u hitnim situacijama u Zagrebu dr Pavle Kalinić izložio je model reagovanja u vanrednim situacijama na nivou grada Zagreba. Takođe, naglasio je značaj lokalnog i državnog nivoa u svim situacijama u kojima su ugroženi ljudski životi i materijalna sredstva. Dr Kalinić je kazao da je od posebnog značaja isticanje modela rješenja ovog pitanju na lokalnim nivoima.

Šef regionalne ispostave za reagovanje u vanrednim situacijama iz Kranja Jernej Hudohmet predstavio je strateška dokumenta i organizacionu strukturu uprave za reagovanje u vanrednim situacijama koja se nalazi u Ministarstvu odbrane Slovenije.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova za civilnu bezbjednost i vanredne situacije dr Zoran Begović prestavo je aktuelni model rješavanja vanrednih situacija u Crnoj Gori.

Nakon uvodnog izlaganja i diskusije učesnika, predstavljeni su zaključci o budućem modelu strateških dokumenta, zakonske regulative i organizacionog oblika na državnom i lokalnom nivou u Crnoj Gori. Zaključci sa Seminara biće od značaja pri izradi IV Godišnjeg nacionalnog programa za 2013. godinu iz oblasti upravljanja vanrednim situacijma.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?