- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde U Ženevi usvojen Nacrt izvještaja o stanju ljudski...
U Ženevi usvojen Nacrt izvještaja o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori
• Konstatovan značajan napredak ka planu izgradnje istitucija sistema i poštovanja ljudskih prava od prethodnog izvještaja iz 2008. godine do danas
• Preporučen nastavak napora na implementaciji zakona
Radna grupa Savjeta za ljudska prava Ujedinjenih nacija usvojila je danas u Ženevi nacrt Izvještaja za Crnu Goru u kojem su sadržane preporuke država članica za unapređenje stanja ljudskih prava u našoj zemlji. Nacrt izvještaja biće dostavljen Vladi Crne Gore, koja će ga razmotriti i zauzeti stav o navedenim preporukama.
Delegacija Crne Gore, predvođena ministrom za ljudska i manjinska prava dr Suadom Numanovićem, predstavila je 28. januara u Savjetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija u Ženevi Univerzalni periodični izvještaj o stanju ljudskih prava, prvi put u kapacitetu zemlje članice ovog važnog tijela UN.
Prezentacija i interaktivna rasprava koja je trajala više sati protekla je uz generalnu ocjenu svih članica Savjeta da je Crna Gora postigla izuzetan napredak na planu izgradnje istitucija sistema i poštovanja ljudskih prava od 2008. godine do sada.
U svojim preporukama države su se osvrnule na dalje jačanje kapaciteta Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, nastavak napora na implementaciji zakona, strategija i akcionih planova iz oblasti borbe protiv diskriminacije, naročito u odnosu na djecu, osobe sa invaliditetom, izbjeglice i raseljena lica, manjine, žene, seksualnu orjentaciju. Takođe, ukazano je na potrebu kontinuiranog jačanja napora na suzbijanju trgovine ljudima i nasilja nad ženama, kao i nastavka aktivnosti na garantovanju slobode izražavanja i mišljenja. Jedan broj zemalja, kao što su SAD, Njemačka, Holandija, Austrija, pored pozitivnih ocjena o neospornom napretku na planu poštovanja ljudskih prava u Crne Gore, izrazile su očekivanje i potrebu unaprjeđenja rada pravosudnih organa, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, što je na liniji zalaganja Evropske unije i naših unutrašnjih političkih prioriteta u ostvarivanju većeg stepena vladavine prava.
Nakon interaktivnog dijaloga u toku prezentacije Univerzalni periodični izvještaj o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori, 54 države su se uključile u raspravu i dale 124 preporuke. U prethodnom ciklusu izvještavanja, u debati je učestvovalo 30 zemalja koje su Crnoj Gori uputile 54 preporuke. Broj preporuka iz drugog ciklusa UPR-a je veći u odnosu na prvi, budući da su izmijenjene procedure u izvještavanju koje podrazumijevaju da svaka preporuka države bude pojedinačno navedena, bez sažimanja sličnih preporuka, kako je bio slučaj u prethodnom ciklusu.
Države koje su učestvovale u debati su imale izuzetno pozitivan stav u odnosu na napore Crne Gore na uspostavljanju zakonodavnog i institucionalnog okvira za unaprjeđenje ljudskih prava i sloboda i ukazale na korake koje država treba da preduzme u cilju daljeg unaprjeđenja ljudskih prava i sloboda. Za razliku od prethodnog UPR izvještaja kada je akcenat u preporukama dat na usvajanju zakonodavnog okvira za unaprjeđenje ljudskih prava, sada je fokus na implementaciji zakonodavstva i strateških dokumenata iz ove oblasti, što potvrđuje posvećenost Vlade da efikasno radi na ovim pitanjima.
PR služba