- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje povodom 2. februara svjetskog dana vlaž...
Saopštenje povodom 2. februara svjetskog dana vlažnih staništa
Oblježavanje globalno važnih ekoloških datuma počinje Svjetskim danom vlažnih staništa (wetland-a), kao jedinstvene cjeline vode i kopna, bioloških procesa i ukupnog biodiverziteta. Ovaj datum predstavlja godišnjicu potpisivanja Konvencije o vlažnim staništima u iranskom gradu Ramsaru 1971. godine, po kojem je sam dokument nazvan Ramsarska konvencija.
Misija Ramsarske konvencije je razvijanje mehanizama zaštite i racionalnog korišćenja vlažnih staništa (jezera, ritova, močvara, zaslanjenih voda), kroz implementaciju aktivnosti na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou. Odredbe Konvencije, regionalni i medjunarodni skupovi u okviru Programa Sekretarijata Konvencije, kao i stručni dokumenti koji se usvajaju na osnovu Konvencije, imaju za cilj primjenu dobre prakse očuvanja i održivog korišćenja vlažnih staništa, što doprinosi ostvarenju opšte prihvaćenog globalnog cilja - održivog razvoja.
Od 1997. godine, Svjetski dan vlažnih staništa se formalno obilježava kroz organizovanje različitih promotivnih akcija na lokalnom ili nacionalnom nivou, koje za cilj imaju izgradnju ekološke svijesti o značaju vlažnih staništa, kao „bioloških rezervoara“ biodiverziteta i prirodnih procesa organske produkcije. Sa druge strane, važno je napomenuti da su ova područja izuzetno osjetljiva na uticaje ljudskih aktivnosti. Jedinstvenost kopna i vode sadržana u vlažnim područjima nameće potrebu sprovođenja opsežnih mjera zaštite i unaprijeđenja, kako bi se očuvala prirodna ravnoteža u ovim ekosistemima.
Iako je Crna Gora bogata vlažnim staništima različitog tipa, za sada je na Listi međunarodno značajnih vlažnih staništa samo Skadarsko jezero, od 1995. godine. Obzirom da je u pitanju prekogranični vodeni resurs sa Republikom Albanijom, 2005. godine i albanski dio Skadarskog jezera je zaštićen kao Ramsarsko područje. Bez obzira na prirodne, kulturne, istorijske i druge razlike dvije države već niz godina ostvaruju značajnu saradnju kroz razmjenu iskustva, primjeni primjera dobre prakse upravljanja, zaštiti određenih lokaliteta, kao i harmonizaciji propisa koji treba da dovedu do efikasnog modela zajedničke koordinacije i upravljanja Skadarskim jezerom.
Nadamo se da će u skorijem periodu dodatna vlažna staništa Crne Gore biti proglašena novim Ramsarskim područjima u našoj državi.
Svake godine se za obilježavanje Svjetskog dana međunarodno vlažnih staništa bira određena tema, kojom se skreće pažnja na određenu vrijednost ili problem wetland-a. Ove godine, tema je „Vlažna staništa čuvaju vodu“ koja odražava međuzavisnost voda i vlažnih staništa i ističe ključnu ulogu koju imaju vlažna staništa. Mudro koristiti naša vlažna područja je suštinska komponenta održivog upravljanja vodama. Važno je razumjeti kritičnu vezu između vlažnih staništa i vode : bez vlažnih staništa neće biti vode - i bez vode neće biti vlažnih staništa. Dobro je poznato da je pristup ispravnoj vodi i adekvatno snabdijevanje vodom od ključne važnosti za ljudski opstanak.
Na kraju, kako je 2013. godina UN-ova Međunarodna godina saradnje u oblasti voda, to je i prilika za sve nas da pogledamo sa kakvim se sve izazovima svijet susreće kada su u pitanju količine ispravne vode, kao i da sagledamo neka moguća rješenja. Vlažna staništa predstavljaju izazov u smislu poljoprivrednog, urbanog i prekograničnog upravljanja vodama. I, naravno moramo naglasiti da je upravljanje vodama odgovornost svih nas. Kao potrošači možemo se obavezati da smanjimo potrošnju higijenski ispravne vode u našem domaćinstvu i da za navodnjavanje koristimo tehničku vodu. Bez obzira na vaše interesovanje za vlažna staništa, svi možemo pomoći širenjem ključne poruke Međunarodnog dana vlažnih staništa 2013- vlažna staništa čuvaju vodu-na globalnom, regionalnom i lokalnom nivou.