Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Susret potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa delegacijom stalnih predstavnika pri Sjevernoatlantskom savezu

Objavljeno: 12.02.2013. 18:30 Autor: Biro
Biro
 
Članstvo u Sjevernoatlantskom savezu, kao jedan od ključnih spoljnopolitičkih prioriteta Crne Gore, donijeće našoj zemlji nesumnjive ekonomske, bezbjednosne i ukupne društvene reforme, saopšteno je na današnjem sastanku potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića sa ambasadorima država članica NATO iz Slovenije, Slovačke Republike, Luksemburga i Republike Hrvatske: Andrejom Benedejčičem, Františekom Kašickim, Zan-Žak Velfringom i Borisom Grigićem, održanom u vili „Gorica“. Sastanku je prisustvovao i ambasador Republike Slovenije u Crnoj Gori Vladimir Gasparič, budući da je Slovenija kontakt država za Crnu Goru pri NATO.

Potpredsjednik Marković je delegaciju NATO ambasadora upoznao sa reformama u oblasti jačanja vladavine prava i to na strateškom, normativnom i operativnom nivou, sa fokusom na reformi pravosudnog sistema, kao osnovnog preduslova svakog napretka u državi. Marković se naročito osvrnuo na intenzivne obuke sudija i tužilaca u okviru Centra za edukaciju nosilaca pravosudne funkcije i planove za unapređenje ovog centra u Pravosudnu akademiju. U tom kontekstu, on je istakao značaj analize potrebe racionalizacije sudske mreže koja će, očekuje se, svoju afirmaciju dobiti na nekoj od narednih sjednica Vlade.

Sagovornici su razmijenili mišljenja i o aktivnostima na planu borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, saglasivši se da se na ovom planu treba boriti i protiv negativne percepcije kao i protiv stvarnih prijetnji. Potpredsjednik Marković je delegaciju stalnih predstavnika pri NATO upoznao sa rezultatima borbe protiv organizovanog kriminala upoznavši ih i sa rezultatima policijske, tužilačke i pravosudne saradnje na ovom polju sa državama regiona i šire.

Kad je riječ o borbi protiv korupcije, potpredsjednik Marković je istakao da se, i pored značajnih rezultata, sa tim izazovom teže boriti, naročito imajući u vidu težak tranzicioni proces kroz koji je Crna Gora prošla ali i specifičnosti samog crnogorskog društva. Istakao je i to da se intenzivno radi na jačanju još uvijek ograničenih policijskih i tužilačkih kapaciteta i upoznao ambasadore sa idejom eventualnog uspostavljanja specijalnog suda i tužilaštva u cilju koncentracije i nadležnosti i profesionalnog kadra.

Sastanak je bio prilika da se na bilateralnoj osnovi razmijene mišljenja o partnerstvima koje Crna Gora razvija sa zemljama iz kojih dolaze ambasadori pri Sjevernoatlantskom savezu.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?