Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Završna regionalna konferencija „Održive škole i lokalno održivo upravljanje na Zapadnom Balkanu“

Objavljeno: 25.02.2013. 13:02

Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu (REC), uz podršku Ministarstva inostranih poslova Republike Finske, organizovao je trodnevnu konferenciju pod nazivom „Održive škole i lokalno održivo upravljanje na Zapadnom Balkanu“ u hotelu ''Omorika'' na Tari.

Teme konferencije su bile održive škole, njihova uloga u Evropi i primjeri dobre prakse na Zapadnom Balkanu, kao i u Finskoj i Njemačkoj.

Jedan od važnih dijelova konferencije bio je intenzivan rad u grupama, koji je rezultovao donošenjem zaključaka vezanih za širenje rezultata regionalnog projekta ,,Obrazovanje za održivi razvoj na Zapadnom Balkanu” kojim je bilo obuhvaćeno po pet osnovnih škola iz Crne Gore, Republike Srbije i Bosne i Hercegovine (sliv rijeke Drine).

Program konferencije je objedinio ekspertizu nekoliko mreža održivih škola i međunarodnih eksperata u oblasti obrazovanja u približavanju školama sliva rijeke Drine ciljeva, prednosti i mogućnosti primjene principa održivog razvoja u školskoj praksi.

Na temu „Budućnost održivih škola u Finskoj” govorila je Dr. Mervi Aineslahti, međunarodna ekspertica za obrazovanje, dok je na temu „Uloga održivih škola u Evropi– ENSI“ govorio Dr. Reiner Mathar, međunarodni ekspert.

O iskustvima škola u korišcenju metodologije za održive škole na Zapadnog Balkana govorili su predstavnici škola koje su uključene u projekat. Svoja iskustva u ovom projektu ispred Crne Gore predstavile su: OŠ „Dušan Obradović“ – Žabljak, OŠ „Radomir Mitrović“ – Berane, OŠ ’’Bajo Jojić’’– Andrijevica, OŠ “Risto Manojlović“ – Kolašin i OŠ ,,Aleksa Đilas Bećo“ – Mojkovac.

Konferenciji su prisustvovali i predstavnici škola koje će koristiti rezultate projekta: OŠ ,,Vuk Knežević“ ¬– Njegovuđa, Žabljak, OŠ „Dr Radoslav-Jagoš Vešović“ – Bare Kraljske, OŠ „Mojsije Stevanović“ – Manastir Morača, OŠ „Međuriječje“ – Međuriječje, OŠ „Vuk Karadžić“ – Berane, OŠ „Vukašin Radunović“ – Berane, OŠ ’’Milić Kelajnović’’ – Konjuhe, OŠ ’’Petar Dedović’’ – Murino.

U Panel diskusiji o mogućnostima integracije Metodologije za održive škole u nacionalne sisteme obrazovanja na Zapadnom Balkanu, ispred Ministarstva prosvjete Crne Gore, učestvovala je Branka Kankaraš, savjetnica za osnovne škole, a ispred Zavoda za školstvo savjetnice Nevena Čabrilo i Snežana Grbović.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?