- Vlada Crne Gore
Potpredsjednik Vlade Igor Lukšić učestvovao na 22....
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Potpredsjednik Vlade Igor Lukšić učestvovao na 22. zasijedanju Savjeta za ljudska prava u Ženevi
Objavljeno: 25.02.2013. • 22:08 Autor: Biro
Obraćanje Nj.E. g. Igora Lukšića, potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore na Segmentu na visokom nivou u okviru 22. zasijedanja Savjeta Ujedinjenih nacija za ljudska prava,
Ženeva, 25. februar 2013. godine
gđo. Visoka komesarko,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Uvaženi delegati,
Velika mi je čast da se obratim Savjetu za ljudska prava ispred Crne Gore, kao njegove novoizabrane članice.
Posebno želim da iskažem poštovanje Visokom komesaru UN-a, gđi. Pillay i da pozdravim njene izuzetne napore i rezultate u vođenju ove Kancelarije, koja ima složen i zahtjevan zadatak da promoviše i štiti ljudska prava i slobode širom svijeta. Svjesni značaja i posvećenosti sa kojom obavljate svoju dužnost, izražavamo punu podršku Godišnjem izvještaju Visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava, što bi trebalo da služi kao čvrsta i jasna smjernica za adekvatan zajednički odgovor na predstojeće izazove u zaštiti ljudskih prava.
Crna Gora u potpunosti podržava izjavu Evropske unije.
Uvažene Ekselencije,
Danas smo ovdje da prepoznamo izazove sa kojima se svi u manjoj ili većoj mjeri srijećemo; I da damo svoju podršku Ujedinjenim nacijama. Vjerujem da smo svi delegirali našu posvećnost pitanju ljudskih prava na ovu značajnu organizaciju, koja se suočava sa izazovima na ovom planu, način na koji se sami pojedinačno ne možemo djelotvorno izboriti. Mi treba da damo lični primjer. To je naš veliki doprinos. Ne samo zato što ćemo urediti stanje u «sopstvenom dvorištu», već i zato što ćemo ćemo zaštiti principe za koje se zalažemo na globalnom planu.
Ljudska prava predstavljaju jedno od najvećih dostignuća čovječanstva. Zato imamo dodatnu odgovornost da ljudska prava učinimo realnošću za sve ljude. I zato treba da se borimo za svako ljudsko biće, da štitimo njegova prava i slobode, da stvaramo društva koja će izvući ono najbolje iz nas.
Svjedoci smo da je prošle godine došlo do daljeg porasta broja kršenja ljudskih prava. Treba li to da nas obeshrabri? Ne! Upravo suprotno, to bi trebalo da nam bude dodatni podsticaj da potpuno iskoristimo svoje kapacitete, da bi uradili pravu stvar i zaštitili ljudska prava. Moramo pojačati naše napore da pružimo podršku narodima određenih zemalja koji izgrađuju svoju demokratsku budućnost. Ovaj put je pun izazova. A svaka zemlja bira svoj put. Iako je napredak ponekad spor, budućnost mora dovesti do širenja ljudskih prava u cijelom svijetu.
Dijelimo veliku zabrinutost, koju su danas ovdje istakli uvaženi zvaničnici, posebno vezano za situaciju u Siriji, Maliju i regiji Sahel, Sjevernoj Koreji u potpunosti podržavamo sve rezolucije i odluke Savjeta bezbijednosti i Savjeta za ljudska prava u tom pogledu.
Vođeni primjerima iz skorije istorije Balkana, naučili smo da je neophodan «hitni» prekid nasilja svih strana u zemljama koje su pogođene sukobima, kao i adekvatan odgovor međunarodne zajednice, bez ikakve razlike. To je ono za šta se Crna Gora snažno zalaže, iako svjesna da se to ne može riješiti jednim potezom. A mi, u Ujedinjenim nacijama, moramo pomoći ovim zemljama da se opredijele za pravi put.
Čvrsto smo uvjereni da, bez obzira na političko okruženje i istorijski i ekonomski trenutak, bilo koji oblik nasilja se ne može opravdati ni pod kakvim okolnostima. Složena finansijska i ekonomska kriza uticala je na ljudska prava svuda. Takvo okruženje bi trebalo da nas nas obavezuje da radimo još više i sa jačim instrumentima, usmjerenim na zaštitu ljudskih prava. Stoga treba uložiti maksimalne napore i resurse kako bi se očuvao ili unaprijedio životni standard i stvorili potrebni uslovi za puno uživanje socijalnih i ekonomskih prava, uključujući i pravo na razvoj. U tom pogledu, Crna Gora snažno zagovara agendu za period nakon 2015. godine, zasnovanu na ljudskim pravima, uz puno uključivanje rodne perspektive.
Dame i gospodo,
Savjet za ljudska prava je, bez sumnje, postao važan forum za rješavanje međunarodne krize i pronalaženje globalnog rješenja za teške izazove koji se pojavljuju. Iako je dalje jačanje kredibiliteta i djelotvornosti multilateralnog sistema ljudskih prava prioritet svake države članice Savjeta za ljudska prava, želim još jednom da istaknem da će Crna Gora uložiti maksimalne napore u tom pogledu. S obzirom da su ljudska prava jedan od osnovnih stubova sistema Ujedinjenih nacija, Vlada Crne Gore prepoznaje potrebu da se Savjet podrži u vršenju svog mandata.
S obzirom da Univerzalni periodični pregled (UPR) treba da bude efikasan instrument za transparentnu i objektivnu ocjenu stanja ljudskih prava u svakoj državi članici UN-a, mi se obavezujemo da damo svoj doprinos ostvarenju tog cilja. Ove aktivnosti ne možemo implementirati sami. To i ne činimo. Stoga će uključivanje i saradnja svih zainteresovanih strana – Savjeta za ljudska prava, specijalne procedure, NVO, i drugih državnih i nedržavnih aktera biti od presudnog značaja.
Proces Univerzalnog periodičnog pregleda u slučaju Crne Gore je komplementaran sa procesom integracije u Evropsku uniju. On je jasno ukazao na izazove i obaveze koje moramo realizovati. Odgovarajući na te izazove, jačamo sistem zaštite i primjene ljudskih prava, a istovremeno dostižemo i implementiramo najviše standarde međunarodnog prava u oblasti ljudskih prava.
Sada želim da istaknem da je Crna Gora uputila stalni otvoreni poziv svim tematskim specijalnim procedurama. Time pokazujemo svoju spremnost za saradnju i poštovanje najviših standarda zaštite. U tom pogledu, očekujemo da će sve države članice poći istim putem.
Dragi prijatelji,
Mogućnost da djelujemo kao članica Savjeta za ljudska prava nije samo način da učestvujemo i adekvatno reagujemo na kršenja ljudskih prava širom svijeta, već je i izazov i obaveza da dalje unapređujemo poštovanje ljudskih prava u svjoj zemlji. Odluka Crne Gore da zatraži članstvo i djeluje u okviru Savjeta UN za ljudska prava predstavlja jasan primjer takve posvećenosti. Naše iskustvo kao države članice Savjeta za ljudska prava pokazuje nam da imamo partnere širom svijeta koji dijele naše prioritete i vrijednosti vezano za ljudska prava.
Obnovljena nezavisnost Crne Gore je nesumnjivo istakla potrebu da sprovedemo sveobuhvatne reforme, razvijamo institucije i izgrađujemo institucionalne kapacitete. Djelotvorna implementacija međunarodnih instrumenata za ljudska prava, praćenje i sprovođenje preporuka organa UN-a po osnovu sporazuma o ljudskim pravima predstavljaju prioritete u našem radu na unapređenju i jačanju sistema zaštite ljudskih prava. Napredak u izgradnji stabilnog zakonodavnog i institucionalnog sistema u Crnoj Gori je široko prepoznat.
Prošlogodišnja odluka Evropskog savjeta da otvori pristupne pregovore sa Crnom Gorom predstavlja jasnu potvrdu da se procesi razvijaju na pravi način. Ostvareni rezultati ohrabruju, ali nas istovremeno i obavezuju da radimo bolje i istrajemo u našim naporima da u cjelosti implementiramo zakonodavni okvir.
Želim ovdje da istaknem da će Crna Gora ostati posvećena najvišim vrijednostima demokratije i principima proklamovanim u Povelji Ujedinjenih nacija, Univerzalnoj deklaraciji i međunarodno-pravnim dokumentima u oblasti ljudskih prava.
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Podsticanje kulture mira; promovisanje poštovanja ljudskih prava; razvoj tolerancije i solidarnosti; i jačanje mira i bezbijednosti zahtijevaju pružanje snažne podrške Savjetu UN-a za ljudska prava i punu saradnju država članica. U tom kontekstu, uloga civilnog društva je nepobitna.
Mi poštujemo punu saradnju organizacija civilnog društva u Crnoj Gori, koje izgrađuju svoj kredibilitet kroz učešće u važnim projektima koja se tiču ljudskih prava. Taj kredibilitet zasnovan je na standardima međunarodnih nevladinih organizacija koje imaju važnu konsultativnu ulogu i značajno doprinose radu UN-a i njegovih tijela. Vjerujem da će kroz širok unutrašnji dijalog, uključivanje i posvećenost svih segmenata društva, kroz razmjenu znanja i iskustava, Crna Gora konkretno doprinijeti ostvarivanju naših zajedničkih ciljeva.
Živimo u svijetu u kojem se priznanje obaveze poštovanja ljudskih prava najbolje može prikazati kroz staru crnogorsku izreku „čuvaj sebe od drugih i druge od sebe“. Zato što smo svjesni razloga zbog kojih smo se danas ovdje okupili, zato što smo odlučni da ostvarimo ciljeve koji će dovesti do daljeg prosperiteta naših društava, zato što moramo naći načina da dosegnemo one koji dijele naše ideje i poštuju čovječnost, mi šaljemo jasnu poruku da ćemo nastaviti da se zalažemo za naše ciljeve, njegujući istovremeno ono što je već ostvareno.
Hvala vam na pažnji.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?