Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde i ljudskih prava Duško Marković primio delegaciju Ministarstva pravde Republike Italije

Objavljeno: 13.03.2013. 21:49 Autor: Biro
  
BiroCrna Gora i Republika Italija, kao države sa razvijenim bilateralnim vezama i dobrosusjedskim odnosima, imaju uspješnu saradnju i kad je u pitanju pružanje međunarodne pravne pomoći u krivičnim i građanskim stvarima, saopštio je potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković primivši danas delegaciju Ministarstva pravde Republike Italije na čelu sa ambasadorom Serđom Barbantijem

Delegacija Ministarstva pravde Republike Italije koju čine Luiđi Fruncio, generalni direktor Direkcije za krivično pravosuđe Ministarstva pravde Italije i savjetnica u toj direkciji Alegra Miljorini borave u Crnoj Gori kako bi sa predstavnicima Ministarstva pravde Crne Gore, Svetlanom Rajković, pomoćnicom ministra pravde i Snežanom Maraš, savjetnicom za međunarodnu pravnu pomoć, nastavili pregovore o zaključenju Ugovora između Crne Gore i Republike Italije o olakšanju primjene Evropske konvencije o ekstradiciji i Ugovora o olakšanju primjene Evropske konvencije o međusobnom pružanju pravne pomoći u krivičnim stvarima.

Sagovornici su razmijenili poglede na stepen pravosudne saradnje Crne Gore i Republike Italije, kao i na tok evropskih integracija Crne Gore i kriterijume koje Crna Gora mora ispuniti na tom putu. Kad je riječ o ispunjavanju pomenutih kriterijuma, Marković je upoznao sagovornike sa rezultatima koji su postignuti u oblasti jačanja vladavine prava i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i istakao da mehanizam koji se u toj oblasti pokazao kao najuspješniji jesu bilateralni ugovori o pravosudnoj, policijskoj i tužilačkoj saradnji. On se posebno osvnuo na rezultate ostvarene primjenom bilateralnih ugovora sa državama regiona kojimaje predviđeno i izručenje spostvenih državljana za teška krivična djela.

Na sastanku, koji je bio uvod u trodnevni rad delegacija na ugovorima, bilo je riječi i o saradnji koju tužilačke organizacije dvije zemlje imaju kad je riječ o razmjeni podataka i informacija, i istaknut je slučaj Šarić kao najilustrativniji primjer uspješnosti takve saradnje.

Podsjećanja radi, potpredsjednik Marković je u julu 2012. godine posjetio Republiku Italiju, na poziv ministarke pravde te zemlje Paole Severino di Benedeto i tom prilikom se održala prva runda pregovora o zaključivanju pomenutih ugovora. Ovo će biti prvi ugovori ove vrste koje Crna Gora potpisuje sa jednom od članica Evropske unije, sa kojima je ova saradnja predviđena konvencijskim mehanizmima Savjeta Evrope.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?