Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Govor ministra Pejanović- Đurišić na Seminaru o NATO konceptu „pametne odbrane“

Objavljeno: 20.03.2013. 18:55 Autor: mod

  

          Vaše ekselencije,

Dame i gospodo,

Poštovani učesnici Seminara

Zadovoljstvo mi je što imam priliku da govorim na otvaranju Seminara o NATO konceptu „Pametne odbrane“. Posebno je zadovoljstvo što ćemo narednih dana biti kodomaćini Seminara koji će se baviti ovako važnom temom, koja sve više dobija na aktuelnosti.

Kao što smo svedoci u predhodnom periodu, globalni trend su smanjenja odbrambenih budžeta. To za posljedicu može imati činjenicu da nijedna država nije u mogućnosti da iz svog budžeta za sektor odbrane i bezbjednosti izdvaja sredstva dovoljna da se odgovori na sve veće bezbjednosne rizike i izazove, čije rješenje iziskuje brze i složene reakcije i snage koje bi bile angažovane duži vremenski period. I pored činjenice da je u sistem odbrane neophodno ulagati, jer bez mira i sigurnosti nema razvoja privrede i ekonomije, politička i ekonomska realnost je da sektor odbrane često bude prvi na udaru mjera štednje i ’’rezanja’’ troškova.

Upravo iz razloga što je ekonomska situacija zemalja članica NATO saveza imala direktne negativne posljedice i na samu Alijansu, u finansijskom smislu, proces potpunog sprovođenja principa „pametne odbrane“ do 2020. godine jedan je od prioriteta koje NATO nastoji realizovati.

Koncept „pametne odbrane“ nije samo zajedničko raspolaganje sredstvima i postavljanje prioriteta po pitanju troškova. To je i proces stalne koordinacije unutar NATO i, posebno, izgradnje kapaciteta pojedinih zemalja ili grupe zemalja za obavljanje određenih zadataka u oblasti odbrane. Princip po kojem bi svaka država, sama ili u saradnji sa drugim zemljama, razvijala određene odbrambene kapacitete, sigurno će poboljšati efikasnost odgovora na savremene bezbjednosne izazove. To je posebno važno za male zemlje kao što je Crna Gora, jer je jasno da bi samostalno razvijanje svih potrebnih kapaciteta zahtijevalo enormna ulaganja. Na taj način se jača i regionalna saradnja država suočenih sa sličnim bezbjednosnim izazovima, čiji se negativni efekti najbolje mogu spriječiti udruženim djelovanjem. Uostalom, na bezbjednosne rizike poput proliferacije oružja za masovno uništenje, međunarodnog terorizma, regionalnih sukoba i cyber-terorizma, može se odgovoriti samo zajedničkim i koordinisanim akcijama.

Imajući u vidu da se koncept „pametne odbrane“ odnosi i na zemlje partnere, Crna Gora, u svijetlu evroatlantskih integracija, svim raspoloživim kapacitetima u oblasti odbrane nastoji dati svoj doprinos razvoju istog. Tako je 2010. godine pokrenut projekat BRAAD (Balkan Regional Approach for Air Defence). BRAAD je regionalni projekat, koju je, u saradnji sa Crnom Gorom  Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom, pokrenuo NATO. Cilj BRAAD projekta je da koordiniše i olakša pristup regionalne saradnje, u pogledu izgradnje kapaciteta i sposobnosti kontrole i nadzora vazdušnog prostora država na Balkanu, istovremeno podstičući bolju interoperabilnost između ovih zemalja i NATO, te da u ovoj oblasti omogući značajno smanjenje troškova.

Navedeni projekat najbolji je pokazatelj opredijeljenosti Crne Gore za jačanje regionalne saradnje primjenjujući koncept „pametne odbrane“. Uvjereni smo da slične namjere dijele i naši susjedi, što je jedan od glavnih preduslova za efikasno suočavanje sa savremenim bezbjednosnim izazovima i rizicima. Takođe, ovo je najbolji način da zemlje sa područja zapadnog Balkana daju svoj doprinos sprovođenju principa „pametne odbrane“ i time postanu neizostavan dio sistema kolektivne bezbjednosti.

Osim navedenog projekta, Crna Gora je izrazila punu spremnost za uključivanje i u druge ovakve ili slične projekte, koji bi za cilj imali objedinjavanje snaga i sredstava.
Na kraju, zaključila bih da je ovaj seminar, koji je organizovan kao rezultat odveć dobre saradnje Ministarstva odbrane i „Džordž Maršal“ Centra, pravo mjesto i prilika da se čuju različita iskustva i mišljenja eminentnih predavača, a sve u cilju povećanja razumijevanja samog koncepta „pametne odbrane“ i toga koliko države njegovom primjenom mogu povećati efikasnost svojih bezbjednosnih i odbrambenih struktura.

Hvala.

 mod

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?