- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Obilježeno 10 godina rada Odjeljenja za rodnu ravn...
Obilježeno 10 godina rada Odjeljenja za rodnu ravnopravnost Ministarstva za ljudska i manjinska prava
Jednosatni program koji je vodila glumica Kristina Stevović, osmišljen je kao edukativno-artistički kolaž sa elementima video i foto prezentacija, naracije i muzike, sa ciljem da u kratkim formama prikaže retrospektivu feminističke istorije žena i njihove borbe za ravnopravan položaj u društvu, kao i status žena u Crnoj Gori danas.
Na svečanoj akademiji su govorili: ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović, koordinator sistema UN u Crnoj Gori i stalni predstavnik UNDP-a Rastislav Vrbenski, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori ambasador Mitja Drobnič, šef Misije OSCE u Crnoj Gori ambasador Ljubomir Kopaj i koordinatorka Odjeljenja za rodnu ravnopravnost Irena Bošković.
Ministar Numanović je istakao da je osnivanjem Kancelarije za rodnu ravnopravnost prije 10 godina, Vlada Crne Gore „pokazala odlučnost i posvećenost“ unaprijeđivanju položaja žena i borbi za rodnu ravnopravnost. On je dodao da su se u protekloj deceniji „utkale odredbe“ u zakonodavne i strateške okvire koje garantuju ista prava i šanse i muškarcima i ženama”.
„Uložen je značajan trud i rad kako bi rodna ravnopravnost zaživjela u državnim institucijama i kako bi se kroz rodne naočari počele utvrđivati državne politike uvažavajući potrebe žena“, istakao je Numanović.
Rodna ravnopravnost, prema riječima koordinatorke Odjeljenja za rodnu ravnopravnost, Irena Bošković rodna ravnopravnost „postaje temeljni princip demokratskih vrijednosti Crne Gore, ali i ujedno i pečat jednog tranzicionog vremena iza nas koji obavezuje da se i dalje radi i stvara“. Ona je podsjetila da 50,6 odsto crnogorskog stanovništva čine žene, koje su ujedno i obrazovanije, i da taj resurs ne smije biti zanemaren.
Bošković je dodala da obrazovanje utiče na eliminaciju siromaštva, povećanje stepena učešća žena u preduzetništvu, kao i afirmaciji žena na mjestima odlučivanja, te da mali broj žena na mjestima odlučivanja upozorava na činjenicu da se još mora raditi na uklanjanju stereotipa, kao i na emancipaciji cijelog društva kada je u pitanju ravnopravnost polova.
Na akademiji smo se podsjetili odlomka iz teksta “Odbrana prava žene” Meri Vulstonkraft iz 1792, pisma Dobrice Damjanović koje šalje Petru I 1809. godine zbog nasilja koje trpi od muža, kao i Proglasa koji je radnim ženama Crne Gore, Boke, Sandžaka, Kosova i Methohije uputio Pokrajinski komitet žena komunista 1940.
Takođe, imali smo priliku da čujemo kako u savremenoj ženskoj interpretaciji članica muzičkog tria V.I.A zvuči jedna od omiljenijih tradicionalnih “ženskih pjesama” – “Milica, jedna u majke”, te se prisjetili i Internacionale – himne koju su mnoge žene toga vremena doživljavale i kao simbol jednakosti muškaraca i žena - u interpretaciji Vjere Nikolić i dueta flauta.
Svečanu akademiju zatvorila je pjevačica Kaja pjesmom „Žena sam ja“.
Govor ministra za ljudska i manjinska prava Suada Numanovića
Govor koordinatora sistema UN-a i stalnog predstavnika UNDP-ija u Crnoj Gori Rastislava Vrbenskog
Govor šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Mitje Drobniča
Govor šefa Misije OSCE u Crnoj Gori Ljubomira Kopaja