- Vlada Crne Gore
Lazović: Politika razvoja Crne Gore u srednjem rok...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Lazović: Politika razvoja Crne Gore u srednjem roku usmjerena je na pametan, održiv i inkluzivan rast
Objavljeno: 10.04.2013. • 23:35 Autor: Biro
Transkript izjave potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem Vujice Lazovića nakon prvog dana 16. Evroazijskog ekonomskog samita možete preuzeti ovdje.
Delegacija Vlade Crne Gore koju predvodi potpredsjednik Vlade Vujica Lazović učestvuje na 16. Evroazijskom ekonomskom samitu koji se u organizaciji Marmara fondacije održava u Istanbulu.
,,Politička i ekonomska ozbiljnost i odgovornost Crne Gore, demokratske vrijednosti i spremnost prihvatanja evropskih vrijednosti i standarda imaju za cilj poboljšanje kvaliteta života građana” rekao je potpredsjednik Lazović govoreći u okviru panela posvećenog ekonomiji. On je naglasio da su to ujedno ključni elementi za stabilan proces približavanja zemlje evroatlantskim integracijama tokom posljednjih godina.
Ovogodišnji panel o ekonomiji posvećen je globalnim izazovima i pitanju kako osigurati stabilno i održivo korišćenje prirodnih resursa. S tim u vezi, Lazović je naglasio da je Crna Gora, iako mala veličinom, zemlja velikih prirodnih potencijala. Prioritetni sektori razvoja identifikovani su u turizmu, energetici, industriji i poljoprivredi. Održivim razvojem i rastom ta četiri sektora, prirodni potencijali biće stavljeni u funkciju blagostanja građana kroz zapošljavanja i rast dohotka, u funkciju države kroz fiskalnu stabilnost i u funkciju investitora kroz dugoročno ostvarivanje profita.
Na marginama samita potpredsjednik Lazović imao je bilateralni susret sa ministrom za komunikacione i informacione tehnologije u Vladi Republike Azerbejdžan Ali Abbasovim. Izraženo je zadovljstvo dinamikom razvoja odnosa dvije države što potvrđuje i nedavna zvanična posjeta predsjednika Republike Azerbejdžan Ilhama Alijeva Crnoj Gori, kao i uvjerenje da će dosadašnja pozitivna iskustva u saradnji na ekonomskom polju biti podsticaj za nove investicije u Crnoj Gori. S tim u vezi, razgovarano je o unapređenju odnosa dvije zemlje kroz realizaciju projekata u oblasti komunikacija.
Razgovori sa predstavnicima turskih kompanija potvrdili su činjenicu da je Crna Gora prepoznata od strane turskih investitora kao zemlja komparativnih prednosti u oblastima turizma, energetike i saobraćaja. Dvije turske banke, najveca privatna “IŞ” banka i najveća državna “Zyrat” banka, su zainteresovane za otvaranje banaka u Crnoj Gori. To ide u prilog ozbiljnim namjerama turskih investora za ulaganje u Crnu Goru, ali i neophodan faktor za povećanje konkurencije na crnogorskom bankarskom tržištu i pokretanju kreditne aktivnosti
Realizacijom kapitalnih investicija, Crna Gora od 2014. ulazi u novi investicioni ciklus. Uz interesovanje investitora iz EU značajno je interesovanje investitora iz rastućih ekonomija poput Kine, Turske, Azerbejdžana, Katara, kao vodećih u svijetu. Turska predstavlja jednu od rastućih ekonomija sa niskim javnim dugom, visokim stopama rasta i značajnim kapitalom za investiranje van Turske.
Marmara Fondacija postoji od 1985. godine i tokom dvije decenije postojanja, aktivno se uključila u poboljšanje regionalne saradnje, u namjeri da pomogne u maksimiziranju mogućnosti koje obezbjeđuje proces globalizacije i minimiziranju njegovih negativnih efekata. Pored istraživanja globalnih tema kao što su ekonomija, javna uprava, bezbjednost i odbrana, Fondacija se bavi i najaktuelnijim pitanjima od međunarodnog značaja, kroz publikaciju dokumenata i organizovanje samita.
Ovogodišnjem samitu, 16. po redu, kao i prethodnih godina, prisustvuju najviši državni zvaničnici, predstavnici međunarodnih organizacija, ekonomisti, privrednici, naučnici, predstavnici medija i nevladinog sektora, sa namjerom inteziviranja ekonomske saradnje zemalja Evrope i Azije, te pronalaženja praktičnih rješenja za prevazilaženje aktuelnih problema u regionu. Značaj te saradnje posebno raste u godinama kada evropske zemlje još uvijek osjećaju posljedice krize, a većina azijskih ostvaruju visoke stope ekonomskog rasta. Među govornicima na ovogodišnjem Samitu su bili predsjednici Makedonije, Albanije i Kosova, predsjednik parlamenta Jordana, kao i predsjednik Međunarodne privredne komore, gradonačelnik Istanbula, potpredsjednici vlada, brojni ministri i predsjednici evropskih i azijskih kompanija.
Kroz odvojene panele, u fokusu ovogodišnjeg Samita, su:
- Ekonomija
- Energetika
- Zdravstvo i obrazovanje
- Kultruni i ekološki dijalog
- Modernizacija i žene
- Informacione i komunikacione tehnologije, bezbjednost i odbrana (zajednička sesija)
- Sastanak predsjednika.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?