Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potpredsjednik Marković govorio na promociji knjige „Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u praksi Europskog suda za ljudska prava“ prof. dr Jasne Omejec

Objavljeno: 26.04.2013. 18:14 Autor: Biro
   
Izlaganje potpredsjednika Vlade i ministra pravde Duška Markovića na promociji knjige „Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u praksi Europskog suda za ljudska prava“ prof. dr Jasne Omejec, predsjednice Ustavnog suda Republike Hrvatske

Poštovane kolege,
Dame i gospodo,
Drevna mudrost kaže da je znanje jedna od stvari koja se umnožava onda kada se dijeli. Naizgled paradoksalno, ali istinito. To nam potvrđuje iskustvo onih koji znanje posjeduju i predaju, kao i onih koji znanje trebaju i primaju. Potvrdi te istine prisustvujemo i danas, predstavljajući knjigu našeg prijatelja, poznatog pravnog teoretičara i praktičara, imena čuvenog u Hrvatskoj, regionu i Evropi - gospođe Jasne Omejec.

Pred nama je djelo obimno onoliko koliko je njegov pisac bogat znanjem i iskustvom, kako na polju jurisdikcije, tako i u oblasti jurisprudencije. „Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u praksi Evropskog suda za ljudska prava“, naslov je koji, na prvi pogled, djeluje uopšteno, ali asocijativnost podnaslova „Strazburški acquis“, podsjeća nas na ono što, u posljednje vrijeme, rekao bih, mnogi zaboravljaju, a to je - da je pravna tekovina Savjeta Evrope organski dio pravne tekovine Evropske unije. No s druge strane, ono što se nalazi između korica ove knjige podsjeća nas na sve one vrijednosti, standarde i mehanizme koji Savjet Evrope čine civilizacijskom tekovinom našeg kontinenta, a Evropski sud za ljudska prava u Strazburu – Ustavnim sudom Evrope sui generis.

Knjiga koja je pred nama istovremeno je vodič kroz arhitekturu najstarije panevropske organizacije, panoptikum prakse Evropskog suda za ljudska prava, udžbenik o konvencijskom pravu za sve generacije i profile pravnika, ali i štivo koje ima dimenziju pravne književnosti i istoriografije, živo svjedočeći da život oduvijek kreira pravo, onoliko koliko pravo reguliše život. 

Iako je knjiga namijenjena prvenstveno pravnicima u Republici Hrvatskoj, ona po svojoj vrijednosti prevazilazi nacionalne granice, budući upotrebljiva i korisna u svim zemljama Zapadnog Balkana, čiji pravni sistemi pripadaju istoj pravnoj tradiciji. Zato djelo Jasne Omejec u Crnoj Gori dočekujemo izrazima dobrodošlice, toplo ga preporučujući sudijama, tužiocima, advokatima, pravnim teoretičarima i studentima pravnih nauka, ali i svima koji su zainteresovani za istoriju, aktuelni trenutak i viziju Evropskog suda za ljudska prava, kao i uticaj njegove prakse na sistem zaštite ljudskih prava i sloboda. 

Pribrojivši je postojećoj literaturi o Evropskom sudu za ljudska prava u Crnoj Gori, sigurni smo da će knjiga Jasne Omejec doprinijeti jačanju svijesti o ljudskim pravima, odnosno obavezi njihove zaštite i promocije, prije svega na nacionalnom nivou. Drugim riječima, vjerujemo da će ovo djelo biti snažan zamajac procesu edukacije pravnika o konvencijskom sistemu, na kojem, u granicama mogućeg, posvećeno rade Centar za edukaciju nosilaca pravosudne funkcije i Zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, ispunjavajući tako preporuke iz Interlakenske deklaracije o budućnosti suda u Strazburu.

Drage kolege,

Dozvolite mi da ovom prilikom ponovim da Crna Gora principijelno podržava sve aktivnosti usmjerene na jačanje konvencijskog sistema, kao temelja vladavine prava, suštinske demokratije i zajedničkog evropskog identiteta. Snažno podržavamo načelo subsidijarnosti, u skladu sa kojim suštinski značaj ima prethodna zaštita ljudskih prava na nacionalnom nivou kroz sistem djelotvornih pravnih ljekova. Takođe smatramo da je građanima neophodno približiti uslove prihvatljivosti predstavki pred Sudom, što će doprinijeti smanjenju neosnovanih predstavki. Podržavamo i druge mjere koje imaju za cilj unaprjeđenje efikasnoti suda u Strazburu.

To nećemo postići ako ne unaprijedimo znanje o konvencijskom sistemu i praksi Suda u Strazburu. Ako ne unaprijedimo svijest o tome da je zaštita ljudskih prava naša obaveza, a da presude Evropskog suda za ljudska prava nijesu odluke protiv države, nego akti u korist države. 

Hvala gospođi Omejec što je sa nama podijelila znanje o ovoj problematici. Sada su na redu oni kojima je to znanje potrebno.

Zahvaljujem.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?