- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Izjava pomoćnice ministra za tržište rada i zapošl...
Izjava pomoćnice ministra za tržište rada i zapošljavanje Arijane Nikolić Vućinić agenciji Mina business
Izjava pomoćnice ministra za tržište rada i zapošljavanje Arijane Nikolić Vućinić agenciji Mina business
Veće zapošljavanje domaće radne snage je jedan od postavljenih prioriteta Vlade Crne Gore.
Tržište rada Crne Gore karakteriše sezonsko zapošljavanje koje se ogleda u većem zapošljavanju stranaca u odnosu na domaću radnu snagu. Upravo se sve aktivnost usmjeravaju u cilju izmjene ovakve prakse, odnosno u cilju većeg zapošljavanja domaće radne snage na sezonskim poslovima.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja će u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje kroz kontinuiranu komunikaciju sa poslodavcima sagledati njihove buduće potrebe za radnom snagom i sprovoditi određene aktivnosti iz domena aktivnih mjera zapošljavanja. Takođe, stimulisaće se zapošljavanje mladih kroz dodjele određenih subvencija poslodavcima za njihovo zapošljavanje. Vlada Crne Gore će takođe sagledati mogućnost obezbijeđivanja dijela sredstava u cilju smanjivanja troškova koje namjeće to zapošljavanje. Ujedno, Zavod će za određeni broj lica, tokom predsezone sprovesti obuke za sticanje osnovnih vještina za rad u vrijeme turističke sezone u cilju povećanja zapošljavanja mladih i nezaposlenih tokom ljetnje sezone.
Ove aktivnosti su rezultat Analize potreba za radnom snagom tokom turističke sezone, koju je razmatrala (uradila/usvojila) Vlada Crne Gore. Analiza je imala za cilj da se, u neposrednom kontaktu sa poslodavcima, utvrdi okvirna potrebu za radnom snagom za vrijeme turističke sezone i stvore uslovi za sve veće zapošljavanje domaće radne snage. U tu svrhu, Zavod za zapošljavanje je sproveo anketu o potrebi za radnom snagom. Anketirano je 274 poslodavca u primorskom regionu za 74 zanimanja, odnosno poslova koji su najzastupljeniji u periodu turističke sezone.
Anketa je između ostalog pokazala da, kod većine poslodavaca, kvalifikaciona struktura zaposlenih tokom sezone nije od presudnog značaja, da nije neophodno radno iskustvo osim kod nekih zanimanja, kao i da poslodavci pretežno za vrijeme sezonskog rada obezbijeđuju smještaj i ishranu.
Takođe, zapošljavanje u oblasti ugostiteljstva i trgovine u vrijeme turističke sezone utiče i na veće zapošljavanje i u drugim djelatnostima u tom periodu kao npr. u oblasti saobraćaja, administrativne i pomoćne djelatnosti, djelatnosti zabave i rekreacije i drugim uslužnim djelatnostima.
Imajući u vidu okolnost da je kvota radnih dozvola u 2013. godini znatno niža od utvrđene u 2012. godini, te da poslodavci, u okviru tih kvota u ovoj godini ne mogu obezbjediti stranu radnu snagu po obimu i strukturi ostvarenoj u prethodnoj godini, neophodno je usmjeravanje ka zapošljavanju domaće radne snage.
U skladu sa dobijenim podacima, Zavod za zapošljavanje Crne Gore će sprovesti pomenuti projekat obuke, za određeni broj lica, u cilju obezbjeđivanja uslova za što veće zapošljavanje domaće radne snage na sezonskim poslovima, sticanja potrebnih znanja i vještina, kao i radnog iskustva. Međutim, da bi ovaj cilj bio ostvaren neophodno je i veće uključivanje poslodavaca, s aspekta njihovog blagovremenog planiranja potreba za radnom snagom tokom turističke sezone. Blagovremenim iskazivanjem potreba stvorila bi se veća mogućnost da se lica koja se nalaze na evidenciji nezaposlenih blagovremeno obuče i budu konkrentna za zapošljavanje tokom sezone.