- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija SAOPŠTENJE: Još intenzivnija racionalizacija kod j...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
SAOPŠTENJE: Još intenzivnija racionalizacija kod javnih preduzeća i ustanova čiji je većinski vlasnik Država
Objavljeno: 16.05.2013. • 23:53 Autor: Ivona Mihajlovic - administrator
Kabinet Potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku i Ministarstvo finansija su pripremili analizu politike zarada i potrošnje u javnim preduzećima i akcionarskim društvima u kojima je većinski vlasnik Država, koja je razmatrana i usvojena na današnjoj sjednici Vlade Crne Gore.
Analiza je pokazala da su zarade rukovodećih kadrova u većini javnih ustanova i preduzeća u kojima Država ima većinsko vlasništvo i dalje značajno visoke u odnosu na prosječnu zaradu u Državi, te da postoji neuslađenost raspona koeficijenata sa rasponom koeficijenata u državnoj upravi. Takođe je ustanovljeno da postoji određeni broj preduzeća koja nijesu u potpunosti postupila po zaključcima Vlade Crne Gore, sa sjednice od 25. aprila 2012. godine, odnosno da je kod većine izvršeno ograničenje zarada samo za izvršne direktore, dok se zarade ostalih članova menadžmenta nijesu mijenjale.
Imajući u vidu prethodno i sa ciljem dalje racionalizacije potrošnje u državnim preduzećima, kao i povećanja efikasnosti i utvrđivanja eventualnih tehnoloških viškova, na današnjoj sjednici Vlade je dogovoreno da je neophodno izvršiti smanjenje zarada i uskladiti ih sa prosječnim zaradama u Državi.
S tim u vezi, Vlada je zadužila javne ustanove i preduzeća u kojima Država ima većinsko učešće u vlasništvu da, u svojim opštim aktima, utvrde najviši iznos zarade koji, za rukovodeće lice (izvršnog direktora), ne može biti viši od dvije prosječne zarade u Državi u prethodnoj godini. Zarade zaposlenih u rangu nižem od izvršnog direktora (pomoćnika direktora, direktora sektora, savjetnika) ne mogu biti veće od jedne ipo prosječne zarade u Državi za prethodnu godinu.
Takođe su pomenuta preduzeća zadužena da usklade zarade zaposlenih koji ne pripadaju menadžmentu, odnosno da se, shodno pravilnicima o organizaciji i sistematizaciji, koeficijenti zaposlenih budu usklađeni sa rasponom koeficijenata u državnoj upravi, imajući u vidu visinu prosječne zarade u Državi, sa jedne strane, i visinu zarada rukovodećih lica, sa druge strane.
Osim smanjenja izdataka za lična primanja, javne ustanove i preduzeća su zadužena da izvrše racionalizaciju svih diskrecionih rashoda, odnosno rashoda koji se odnose na službena putovanja, korišćenje službenih vozila, autorske honorare, konsultantske usluge itd.
Vlada je, takođe, za preduzeća u kojima je Država vlasnik u učešću 100% precizirala obavezu da višak prihoda nad rashodima, u iznosu od 70%, transferišu u Budžet Crne Gore. U slučajevima gdje je Država ima manji udio, data je preporuka da se uplaćuje iznos dobiti proporcionalno udjelu vlasništva.
Članovi Vlade su utvrđene mjere označili kao krizne i privremene i istakli da one ostavljaju prostor da se, u onim preduzećima koja ostvaruju pozitivne poslovne rezultate, kroz institut bonusa, mogu nagraditi zasluge i kreativnost.
PR SLUŽBA MINISTRASTVA FINANSIJA
Vezani članci:
Obavještenje 03.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?