Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

U Parizu obilježen jubilej 200godišnjice od rođenja suverena i vladike Crne Gore, Petra II Petrovića Njegoša, kroz akademsku debatu i prikazivanje filma « Njegoš » Branka Baletića

Objavljeno: 22.05.2013. 22:27 Autor: MVPEI
U Parizu je, 22. maja 2013, u francuskom Nacionalnom institutu za istočne jezike i kulture (INALCO) na temu „Balkan između prošlosti i sadašnjosti“ u saradnji s Ambasadom Crne Gore i Festivalom Jugoistočne Evrope (SEE) u Parizu organizovana akademska debata koju su otvorili predsjednik INALCO-a, Manuela Frank, ambasador Crne Gore u Republici Francuskoj, dr Irena Radović i predsjednik savjeta III Filmskog festivala Jugoistočne Evrope, Jordan Plevneš.

Ambasador Radović je u svom obraćanju izrazila zadovoljstvo i ponos što je ove godine akademska debata na INALCO-u, kao jednoj od najprestiznijh institucija
francuskog obrazovanja, posvećena suverenu i vladici Crne Gore, Petru II Petroviću Njegošu (1813 -1851), čime se u Parizu obilježava jubilej 200godišnjice od rođenja jedne od najvećih figura crnogorske istorije i kulture, najznačajnijih pjesnika i mislilaca Balkana, Evrope, te stvaraoca univerzalne vrijednosti. 

Nakon akademskog dijela, publika je imala priliku da pogleda dokumentarni film « Njegoš » istaknutog crnogorskog i balkanskog filmskog stvaraoca, Branka Baletića. 


Integralno izlaganje ambasadora dr Irene Radović:

Poštovana gospođo predsjednice INALCO,

Uvaženi predsjedniče Festivala Jugoistočne Evrope (SEE) u Parizu, 

Dame i gospodo,

U ime ministra kulture prof. Branislava Mićunovića i u ime Vlade Crne Gore želim da pozdravim svečano otvaranje akademske sesije Festivala Jugoistočne Evrope (SEE) u Parizu koji ove godine počinje u jednoj od najprestižnijh institucija francuskog obrazovanja - INALCO. 

Kao ambasador Crne Gore u Parizu posebno sam ponosna što je ove godine akademski dio posvećen suverenu i vladici Crne Gore Petru II Petroviću Njegošu (1813 -1851) – u cilju obilježavavanja jubileja 200 godina od rođenja jedne od najvećih figura crnogorske istorije i kulture, najvećih pjesnika i mislilaca Balkana, Evrope, te stvaraoca univerzalne vrijednosti. 

Njegoševo djelo je prisutno na svim meridijanima, na svim kontinentima. Njegovi stihovi iz ''Gorskog Vijenca’’ i ''Luče mikrokozma’’ su prevedeni na najznačajnije jezike svijeta i sama istorija Crne Gore ostvarila je svoj put prema vrhovima duhovne vječnosti, vođena njegovom vizijom koja i danas ostaje veličanstvena, a djela vladike Petra II Petrovića Njegoša, svrstana u nasljeđe besmrtnih svjetskih pjesnika, su istinski dragulj evropske i svjetske literature''.

Danas ćete imati priliku da pogledate dokumentarni film « Njegoš » jednog od najvećih crnogorskih i balkanskih filmskih stvaralaca, Branka Baletića, koji je prošle godine osvojio Grand Prix na festivalu filma SEE u Parizu. Baletić je posvetio višegodišnje istraživanje u svom novom filmu o životu i stvaralaštvu crnogorskog velikana, kako bi sublimirao njegov uzbudljivi istorijski i životni put i napravio jednu izuzetnu filmsku poemu. 

Ovom prilikom, dozvolite mi da citiram Borhesa, koji kaže da ''Raj zamišlja kao beskrajnu biblioteku’’. Ovdje u INALCO postoji jedna takva biblioteka vječnosti, gde je ime Njegoša ispisano zlatnim slovima, što pokazuje i podvlači navedeni film. 

Ove godine se proslavlja i stogodišnjica rođenja Alberta Kamija, koji je smatran sinom ’’sunca i siromaštva’’ i za koga je Sartr napisao da je jedno od najvećih čuda Mediterana i beskraja. Tako je i Njegoš, koji se rodio sto godina prije Kamija čudo Balkana i beskraja u Ulici koju Gete naziva ‘’Velikom ulicom svjetske kjniževnosti’’. 

Pozivam vas da posjetite Crnu Goru, kuću Petra II Petrovića na Njegušima i mjesto vječnog počinka na vrhu planine Lovćen i shvatićete, kako to poručuje film Branka Baletića, zašto je Cna Gora vječna u vječnosti Njegoševog duha!
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?