- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje: Održan Okrugli sto “Izazovi u implemen...
Saopštenje: Održan Okrugli sto “Izazovi u implementaciji EU propisa u oblasti životne sredine”
Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore i Zajednicom opština Crne Gore, 27. maja tekuće godine organizovalo je u prostorijama Privredne komore Okrugli sto na temu “Izazovi u implementaciji EU propisa u oblasti životne sredine”, namijenjen najvišim strukturama lokalnih samouprava.
Na sastanku su učestvovali:
Daliborka Pejović, Državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma,
Ivana Vojinović, Generalna direktorica za oblast životne sredine u Minstarstvu održivog razvoja i turizma i šefica radne grupe za pregovaračko poglavlje 27,
Siniša Stanković, Generalni direktor za upravljanje otpadom i komunalni razvoj u Ministarstvu održivog razvoja i turizma,
Milivoje Jurišić, Sekretar pregovaračke grupe o pristupu Crne Gore EU,
Ivan Saveljić, potpredsjednik Privredne komore Crne Gore,
Rajko Golubović, Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore.
Ovaj okrugli sto predstavlja nastavak saradnje Ministarstva održivog razvoja i turizma i Privredne komore Crne Gore u oblasti životne sredine, izuzetno zahtjevnog segmenta u procesu pregovaranja Crne Gore sa Evropskom unijom.
Državna sekretarka u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Daliborka Pejović, je ukazala da je Privredna komora Crne Gore odavno prepoznata kao najbolji mehanizam osmišljavanja zdrave i prave komunikacione strategije prema onim ciljnim grupama koje su neophodne da bi Crna Gora blagovremeno, i na pravi način, izvršila obaveze iz ove oblasti.
Pejović je mišljenja da je određeni broj opština na dobrom putu da usvoje standarde u oblasti životne sredine, dok jedan dio opština još uvijek ne posjeduje dovoljno kapaciteta za adekvatnu implementaciju propisa iz ove oblasti. U tom pogledu, neophodno je pristupiti detaljnoj analizi stanja svake lokalne uprave i njihovih mogućnosti, kao veoma važne logistike pregovaračkog procesa.
Generalna direktorica za oblast životne sredine u Minstarstvu održivog razvoja i turizma i šefica radne grupe za pregovaračko poglavlje 27, Ivana Vojinović, istakla je izazov pregovaračkog procesa u oblasti životne sredine, imajući u vidu činjenicu da ovo pregovaračko poglavlje obuhvata blizu 700 propisa i čini trećinu sveukupne pravne tekovine Evropske unije, te da je u cilju implementacije ovih propisa neophodno osnažiti administrativne kapacitete i uložiti značajna finansijska sredstva.
Vojinović je ukazala da se u većini opština uglavnom jedna osoba bavi pitanjima zaštite životne sredine, te u narednom periodu treba ići u pravcu angažovanja i mobilisanja dovoljnog broja ljudi koji će raditi na tim poslovima. Takođe, ona je upoznala prisutne da je od strane Evropske komisije, tokom bilateralnog skrininga za poglavlje 27, sugerisano i ukazano na značaj postojanja jake ekološke inspekcije, što predstavlja jednu od ključnih karika za uspješnu primjenu evropskih standard u ovoj oblasti.
Generalni direktor za upravljanje otpadom i komunalni razvoj u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Siniša Stanković, smatra nužnim reformu sektora za komunalne djelatnosti, definisanje politika u ovoj oblasti koje će uvažiti specifičnosti Crne Gore, jačanje komunalnih preduzeća i postizanje održivosti u pružanju komunalnih usluga. On je, takođe, ocijenio da je jedan od limitirajućih faktora, kada je u pitanju upravljanje otpadom, standard građana.
Sekretar pregovaračke grupe o pristupu Crne Gore EU, Milivoje Jurišić, ukazao je da je uloga lokalnih samouprava izuzetno važna za zaštitu životne sredine, koja predstavlja jednu od najzahtjevnihih politika EU u procesu pristupnih pregovora. Osnovna pretpostavka za rješavanje problema zaštite životne sredine je postojanje određenih kapaciteta lokalne samouprave, i jasno definisanje njene uloge, kako bi svaka opština mogla maksimalno doprinijeti zaštiti životne sredine. S tim u vezi, Jurišić je istakao da je jedan od najvećih izazova koji se postavlja pred lokalne samouprave prenošenje i implementacija EU propisa koji se odnose na oblast upravljanja otpadom.
Ivan Saveljić, potpredsjednik Privredne komore Crne Gore, osvrnuo se na činjenicu da se oko tri četvrtine normi primjenjuje na lokalnom nivou, pa je iz ugla Privredne komore veoma važno da, zarad unapređenja poslovnog ambijenta na nivou opština, što prije otpočnemo sagledavanje izazova koji integracije stavljuju pred nas. Ovo su pitanja oko kojih moramo voditi stalan i otvoren dijalog, učeći jedni od drugih, prateći ono što nam govore iskustva zemalja partnera i trudeći se da sinergetski dolazimo do sredstava koji se mogu dobiti od Evropske unije za rješavanje otvorenih pitanja i uređivanje ove kompleksne oblasti.
Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore, Rajko Golubović, saopštio je da pitanje zaštite životne sredine zadire u sve sfere ekonomskog i društvenog razvoja, te da uključivanje lokalne vlasti u proces evropskih integracija podrazumjeva, između ostalog, sposobnost i mogućnost njenih organa da primjene norme pravnog poretka kojima se direktno rješavaju pitanja iz njihove nadležnosti.
Nakon uvodnih izlaganja, uslijedila je diskusija, tokom koje su predstavnici opština ukazali na probleme sa kojima se suočavaju u oblasti zaštite životne sredine, prije svega, u oblasti upravljanja otpadom.
Zaključak svih učesnika Okruglog stola jeste da je neophodno nastaviti sa kontinuiranim dijalogom i razmjenom informacija, kako sa privredom, tako i sa lokalnom zajednicom, kako bi zajedničkim djelovanjem, na pravi način, izašli u susret obavezama koje iziskuje ovo pregovaračko poglavlje.