Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Šef Kancelarije za saradnju sa NVO Danka Latković učestvovala na Konferenciji “Uloga civilnog društva i građana u kreiranju javnih politika na lokalnom i centralnom nivou, najbolje prakse u pogledu mehanizama za učešće”

Objavljeno: 11.06.2013. 23:35 Autor: Kancelarija za saradnju sa nevladinim organizacijama

Danka Latković, šefica Kancelarije za saradnju sa nevladinim organizacijama, kao panelistkinja učestvovala je na Konferenciji “Uloga civilnog društva i građana u kreiranju javnih politika na lokalnom i centralnom nivou, najbolje prakse u pogledu mehanizama za učešće” prezentujući zakonodavni okviri i institucionalne mehanizmime za podsticanje NVO aktivizma u Crnoj Gori.

Organizator skupa održanog juče (10. jun) u Tirani, bila je neprofitna organizacija “Partners Albania” iz Tirane, u saradanji sa Olof Palme Centrom, a uz podršku Švedske agencije za razvoj međunarodne saradnje (SIDA). Na skupu su učestvovali predstavnici civilnih društava, vlada i lokalnih samouprava Albanije, Makedonije, Srbije i Kosova*.

Prezentacije su pokazale da u pomenutim zemljama postoje različiti mehanizmi – direktni i indirektni kojima se obezbjeđuje, ili makar pokušava da obezijedi učešće građana i civilnog društva u kreiranju politika. Način regulisanja ovog pitanja u Crnoj Gori, bio je podsticajan za brojna pitanja i pojašnjenja, naročito zbog činjenice da je ova materija normativno regulisana dvjema uredbama. Međutim, učesnici iz Albanije su pokazali značajno interesovanje za rad i nadležnosti Savjeta za saradnju Vlade Crne Gore i nevladinih organizacija je kao institucionalnog mehanizma saradnje, ali i participacije, koncipiranog na paritetnom broju predstvnika državnih organa i NVO.

Primjeri iz Albanije sa lokalnog nivoa su pokazali da i u slučaju kada ovo pitanje nije normativno direktno regulisano, uključivanje građana i organizacija civilnog društva može da se obezbijedi na više načina, zavisno od materije i sposobnosti glavnih aktera da sarađuju (npr. participativno i rodno senzitivno budžetiranje, parlament i savjet mladih, multifunkcionalni centar za mlade..). Dakle, ključno je da postoji politička volja da se civilni sektor uključi u procese kreiranja politika, ali isto tako i dobro informaisani i edukovani građani i građanke, te organizacije civilnog društva, koji mogu da doprinesu da politike u pojedinim oblastima odgovaraju stvarnim potrebama građana. U vezi sa ovim, bitno je da projekti organizacija budu usmjereni na potrebe zajednice i njihovo rješavanje udruženim kapacitetima sa predstavnicima i organima lokalnih samouprava, jer, tek kada se uključi u rješavanje bilo kog pitanja, pojedinac ili grupa postaje svjesna suštine i tek tada može doprinijeti njegovom rjašavanju i napretku.

ŠEFICA KANCELARIJE
Danka Latković

________________________

*/Ovaj naziv ne utiče na stav o status i u skladu je sa UNSB 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Kosovskoj deklaraciji nezavisnosti.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?