Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar rada i socijalnog staranja mr Predrag Bošković učestvovao na konfrenciji Međunarodne organizacije rada u Ženevi

Objavljeno: 17.06.2013. 22:30 Autor: MRSS

Govor ministra rada i socijalnog staranja mr Predraga Boškovića na konfrenciji Međunarodne organizacije rada u Ženevi

„Poštovani predsjedniče,
Generalni direktore,
Dame i gospodo,

Crna Gora pridaje posebnu važnost održavanju Međunarodne konferencije rada, i zadovoljstvo mi je, što mi je pružena prilika da vam se obratim danas u ime Vlade Crne Gore.

Vlada Crne Gore se obavezala da sprovodi unutrašnje reforme i promoviše osnovne evropske vrijednosti, prije svega zaštitu ljudskih prava i vladavinu prava. Potvrda rezultata takve politike izražena je kroz otpočinjanje pregovora između Crne Gore i Evropske unije.
Ljudsko dostojanstvo je neprikosnoveno pravo svakog pojedinca. Zaštita dostojanstva i integriteta lica na radnom mjestu je jedno od osnovnih prava iz radnog odnosa i poslodavci su obavezni da zaštite zaposlena lica od bilo kakve vrste diskriminacije i uznemiravanja.
Strateško opredjeljenje Crne Gore je pridruživanje Evropskoj uniji i Evroatlantskim integracijama. U tom kontekstu, Vladini prioriteti su:
- Porast životnog standarda i kvaliteta života za sve gradjane, uzajamno poštovanje i zaštita dostojanstva na radnom mjestu ;
- Održiv privredni razvoj i zaštita ljudskih prava;

-Stalna poboljšanja institucionalnog i pravnog okvira kompatibilnog sa međunarodnim standardima i normama, zasnovanom na zaštiti ljudskih prava i razvoju transparentne poslovne klime.

Dostojanstvo na radnom mjestu omogućava superiorni nivo socijalne pravde, etike rada i života kada se ispune fundamentalna socijalna prava. Kada radnička prava nijesu efektivno i efikasno zaštićena to dovodi do strmoglavog pada ljudskog dostojanstva. Isto važi kada govorimo o psihičkom zlostavljanju i povrede prava privatnosti na radu.

Uznemiravanje i mobing na radnom mjestu dovode do narušavanja dostojanstva zaposlenog, i stvaraju neprijateljsko radno okruženje. Pored toga, to može dovesti do narušavanja međuljudskih odnosa među zaposlenima, ali i sa poslodavcem. Zbog straha da se ne nađu u istoj situaciji, zaposlena lica, koja nijesu direktne žrtve, često ne pružaju nikakvu podršku žrtvama mobinga.
Mobing se negativno odražava i na ukupno stanje u društvu. Ako mu se ne pristupi pravilno dovodi do poremećaja sistema vrijednosti i izaziva nesigurnost, kako kod zaposlenih, tako i kod onih koji traže zaposlenje.

Mobing na radnom mjestu predstavlja povredu niza socijalnih prava i povredu prava privatnosti i dostojanstva na radu. Takođe utiče na zdravlje zaposlenih i stoga predstavlja kršenje obaveza poslodavca u pogledu obezbjeđivanja zaštite i zdravlja na radu. Ovakav pristup potvrđuju i domaći propisi koji se odnose na ovo pitanje, a sve u skladu sa međunarodnim pravom.
Zaštita žrtava u slučaju mobinga na radnom mjestu je predviđena brojnim dokumentima Evropske unije. Evropski parlament je 2001. godine usvojio Rezoluciju o uznemiravanju na radnom mjestu, koja poziva sve zemlje članice da se suprotstave zlostavljanju i seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu. Ovo je od posebnog zanačaja zbog uticaja ovih pojava na smanjenje produktivnosti rada. U tom smislu, države se pozivaju da izmijene i dopune postojeće zakonodavstvo u cilju pružanja efikasnih mehanizama zaštite. Međutim, samo mali broj evropskih zemalja ima posebne zakone kojima se reguliše ovo pitanje. Crna Gora je nedavno donijela Zakon o zabrani zlostavljanja na radu, pravno štiteći integritet i ugled zaposlenog lica.


Opredjeljenje da ovo pitanje regulišemo u okviru posebnog zakona proizilazi iz činjenice da se prava iz radnih odnosa nalaze u sklopu osnovnih ljudskih prava. Pored toga, sprječavanje mobinga na radnom mjestu doprinosi podsticanju kulture ljudskih prava i socijalnog dostojanstva, kao i poštovanja kulturne raznolikosti.
Poštovane kolege,
Na kraju, još jednom bih želio da istaknem da će i u budućnosti Vlada Crne Gore nastaviti da promoviše zaštitu dostojanstva na radu kroz primjenu odredaba Zakona o radu i Zakona u skladu sa pravnim tekovinama – zakonima Evropske unije. Pored toga, Vlada ubrzava procese bilateralne saradnje sa državama u regionu, savjetom Evrope, Međunarodnom organizacijom rada na pitanjima vezanim za poštovanje na radnom mjestu. Nedavno smo započeli razgovore sa Odborom za rodnu ravnopravnost u sklopu MOR-a o uključivanju Crne Gore u program koji se bavi posebnom zaštitom LGBT lica na radnom mjestu.
Crna Gora je spremna da nastavi konstruktivnu saradnju i pregovore o svim pitanjima koja se odnose na socijalni dijalog i zaštitu radnih odnosa u vrijeme globalne ekonomske krize.

Zahvaljujem na pažnji gospodine predsjedavajući.”

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?