Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana pres konferencija povodom završetka projekta „Jačanje sistema upravljanja i kontrola finansijske pomoći Crnoj Gori"

Objavljeno: 14.06.2013. 20:00 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Završni događaj povodom finalizacije projekta „Jačanje sistema upravljanja i kontrola EU finansijske pomoći u Crnoj Gori“, održan je u srijedu, u velikoj sali hotela Podgorica. 

Projekat „Jačanje sistema upravljanja i kontrola EU finansijske pomoći u Crnoj Gori“ otpočeo je u novembru 2010. godine sa ciljem da pripremi crnogorsku administraciju za samostalno upravljanje EU sredstvima u slučaju  IPA komponenti I – IV i da pruži podršku prilikom uspostavljanja sistema finansijskog upravljanja i kontrola za korišćenje nacionalnih sredstava u javnom sektoru. 

Projekat je finansiran iz IPA 2009 Nacionalnog programa i implementiran od strane konzorcijuma EWC, Sofreco i Eurekna.

Važno je napomenuti da je Ministarstvo finansija u proteklih par godina intenzivno radilo na uspostavljanju decentralizovanog sistema upravljanja pretpristupnim fondovima Evropske unije (IPA).  Ovaj projekat je omogućio razumijevanje suštine procesa decentralizacije, upoznavanje službenika državne administracije sa zahtjevima i načelima Evropske komisije, kao i uvođenje novih modela rada i institucionalne podjele nadležnosti u pogledu IPA komponenti I, II, III i IV.

Vlada Crne Gore je prepoznala složenost procesa decentralizacije i definisala ga jednim od svojih prioriteta. Nacionalni fond (Ministarstva finansija) je, uz podršku navedenog projekta, pripremio neophodne pravne akte, koordinirao izradu procedura, definisao međusektorske odnose i, što je najbitnije, omogućio jačanje nacionalnih kapaciteta za buduće samostalno upravljanje fondovima Evropske unije. U tom pogledu, kontinuirano su održavane brojne obuke, u okviru kojih je stečeno veliko iskustvo u oblastima finansijskog upravljanja, procedura javnih nabavki, upravljanja rizicima i otklanjanja nepravilnosti. 

Važno je napomenuti da su nacionalne institucije u proteklih pola godine bile predmet niza revizija, kako nezavisnih revizorskih institucija tako i revizora Evropske komisije, što je dodatno ojačalo kapacitete i pomoglo, prije svega, u prepoznavanju slabosti sistema i definisanju načina za otklanjanje istih. Izvještaji revizora Evropske komisije se očekuju u narednom periodu te je pred državnim službenicima uključenim u IPA poslove intenzivan rad u IV kvartalu ove godine, kako bi se osiguralo donošenje pozitivne odluke od strane Evropske komisije. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?