- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde U Bijelom Polju i Baru organizovane javne rasprave...
U Bijelom Polju i Baru organizovane javne rasprave povodom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije
U Bijelom Polju je 7. juna 2013. godine organizovana prva javna rasprava povodom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije. Na skupu su učestvovali predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava – pomoćnica ministra Blanka Radošević Marović i sekretar Mersudin Gredić, kao i Direktor Centra za ljudska prava Pravnog fakulteta Crne Gore Siniša Bjeković (član Radne grupe za izradu teksta Nacrta) kao i predstavnici NVO sektora.
Nacrt izmjena i dopuna zakona uvodi nove pojmove (uznemiravanje, seksualno uznemiravanje, rasna diskriminacija); definiše koncept direktne i indirektne diksriminacije; definiše nadležnosti Zaštitnika ljudskih prava i sloboda; propisuje strožije kaznene odredbe. Ovim Nacrtom predviđena je prekršajno-pravna zaštita, odnosno građansko-pravna zaštita, kao i intervencija Zaštitnika. Prisutni na javnoj raspravi su konstatovali da je i važeći zakon dobar, ali da je zapravo problem u nedovoljnom poznavanju materije od strane građana. Kao glavni problem uočen je način primjene u praksi, pa je sugerisana intezivnija komunikacija sa građanima, otvorenost prema civilnom sektoru, a sve u cilju edukacije građana kako da zaštite svoja prava i obezbijede zaštitu od diskriminacije. Neophodno je, takođe, kroz medije, na adekvatan način približiti građanima i lokalnim samoupravama procedure i postupke kojima se ostvaruju prava iz Zakona o zabrani diskriminacije.
Druga javna rasprava o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije održana je u Baru, 14. juna 2013. godine. Učestvovali su predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava – pomoćnica ministra Blanka Radošević Marović i sekretar Mersudin Gredić, kao i zamjenik Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Budimir Šćepanović (član Radne grupe za izradu teksta Nacrta) koji su prisutne upoznali sa tekstom Nacrta. Pozdravljena je inicijativa Ministarstva za izradu izmjena i dopuna, navedene promjene i unapređenje zaštitnih mjera.
Zbog pokazanog interesovanja, predstavnici Radne grupe detaljnije su upoznali zainteresovane sa procedurom obraćanja Ombudsmanu i njegovom ulogom u pravnom sistemu. Evidentno je to da se broj prijavljenih slučajeva diskriminacije povećava, što ukazuje ne na veću stopu diskriminacije, već na osnažene građane koji se sve više obraćaju Zaštitniku u cilju zakonske zaštite.
Završna javna rasprava biće održana 24. juna u Podgorici.
PR služba