- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove POČELA ČETVRTA KAMPANJA ORALNE VAKCINACIJE LISICA ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
POČELA ČETVRTA KAMPANJA ORALNE VAKCINACIJE LISICA PROTIV BJESNILA
Objavljeno: 27.06.2013. • 23:00 Autor: Veterinarska uprava
Danas je počela četvrta kampanja oralne vakcinacije lisica i divljih mesojeda protiv bjesnila u okviru projekta iskorenjivanja te bolesti koji sprovodi Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Veterinarska uprava Crne Gore.
Oralna vakcinacija lisica višegodišnji je program iskorjenjivanja bjesnila, zajednički finansiran od strane EU i Crne Gore. Prva vakcinacija sprovedena je u jesen 2011. godine i sredstva za ovu i kampanju u proljeće 2012. godine obezbijeđena su od strane Evropske komisije, dok su za sprovođenje treće i četvrte kampanje, odnosno nabavku vakcina-mamaca za oralnu vakcinaciju divljih životinja protiv bjesnila i vazdušnu distribuciju vakcina-mamaca na cijeloj teritoriji Crne Gore, obezbijeđena sredstva iz budžeta Crne Gore (jesen 2012. i proljeće 2013. godine).
Avioni koji izbacuju mamce s vakcinama protiv bjesnila danas su poletjeli sa aerodroma Golubovci, a tokom narednih dana preletjeće cijelu teritoriju Crne Gore i distribuirati mamce s vakcinama, izuzimajući vodene i urbane površine. Planirano je izbacivanje više od 250.000 vakcina-mamaca.
Vakcina, koja je dopremljena u Crnu Goru, dobavljač Bioveta, testirana je od strane Nacionalne referentne laboratorije za bjesnilo u Češkoj, kao i od strane samog proizvođača, a takođe su dobijena odobrenja za pružanje usluga iz vazduha za distribuciju vakcina-mamaca od crnogorske Agencije za civilno vazduhoplovstvo kao i dozvola za stavljanje lijeka u promet, izdata od strane Agencije za lijekove i medicinska sredstva Crne Gore.
Iako da sada nijesu zabilježene nikakve neželjene posljedice po ljude, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Veterinarska uprava skreće pažnju građanima da se u narednom periodu, iz aviona bačeni mamci sa vakcinama mogu naći u prirodi, pa su zato potrebne određene mjere opreza:
• Ne dodirujte mamce sa vakcinom, jer su oni namenjeni lisicama. Posebno važno je to objasniti djeci.
• Ukoliko u svom dvorištu, bašti ili na imanju pronađete mamac vakcine za divlje životinje, stavite rukavice ili plastičnu kesu na ruke i bacite mamac u obližnju šumu.
• Ukoliko ste dodirnuli mamac nezaštićenom rukom, dobro operite ruke deterdžentom i vodom.
• Ukoliko ste dodirnuli kapsulu koja se nalazi u unutrašnjosti vakcine-mamca, operite ruke deterdžentom i vodom i obratite se svom ljekaru.
• Dvije nedelje nakon vakcinacije, pse i mačke držite zatvorene ili vezane i nemojte im dozvoliti, kao ni drugim domaćim životinjama, da budu u zoni vakcinacije.
Kao mjera za kontrolu i iskorijenjivanje bjesnila, kampanja vakcinacije divljih životinja mora se sprovoditi najmanje pet godina - dva puta godišnje, u proljeće i u jesen, sa ciljem zaštite zdravlja ljudi i domaćih životinja i dobijanja statusa zemlje slobodne od bjesnila.
Vezani članci:
17. Simpozijum o zaštiti bilja u Mostaru 20.11.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?