- Vlada Crne Gore
Njujork: Izlaganje predsjednika Vlade Mila Đukanov...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Njujork: Izlaganje predsjednika Vlade Mila Đukanovića na sastanku UNDP o razvojnoj agendi za period poslije 2015. godine
Objavljeno: 24.09.2013. • 04:39 Autor: Biro
(Njujork, 23. septembra 2013. godine)
Uvaženi Generalni sekretare Ban Ki Mun,
Predsjedavajuća Razvojne Grupe UN Helen Klark,
Poštovane dame i gospodo,
U trenutku kada održivi razvoj predstavlja centralno mjesto u globalnim promišljanjima o definisanju zajedničke budućnosti, čast mi je i zadovoljstvo da učestvujem na sastanku na kojem će biti predstavljen globalni izvještaj o nacionalnim konsultacijama o razvojnoj agendi za period poslije 2015. Raduje me što imam priliku da prezentujem viziju crnogorskih građana o osnovnim prioritetima na kojima treba definisati univerzalno prihvaćen plan razvoja.
Crna Gora, kao ustavno definisana ekološka država, intenzivno radi na pospješivanju privrednog rasta, pritom vodeći računa da se društveno-ekonomski razvoj bazira na principima održivosti. Vizija prve ekološke države, čiju smo 20-ogodišnjicu obilježili u Crnoj Gori prije par dana, korespondira sa globalno prihvaćenim principima održivog razvoja iz Deklaracije iz Rija i Agende 21, Deklaracije i Plana implementacije iz Johanesburga, kao i principa i ciljeva Milenijumske deklaracije UN-a.
Iskustvo Crne Gore u procesu implementacije navedenih globalnih standarda potvrđuje da je adekvatno prilagođavanje nacionalnim okolnostima i konkretnim specifičnostima i stepenu razvoja svake države jedan od ključnih faktora za njihovo efikasno sprovođenje. Stoga, Nacionalna strategija održivog razvoja Crne Gore, kao krovni razvojni dokument, integriše univerzalne smjernice o održivom razvoju, prilagođene crnogorskom kontekstu. Milenijumski razvojni ciljevi uspješno se sprovode kroz program mjera i nacionalne indikatore koji valjano odražavaju aktuelno stanje i viziju budućeg razvoja Crne Gore.
Uvjeren sam da dalji rad na definisanju razvojne agende za period nakon 2015. godine treba da bude baziran na univerzalnim vrijednostima i viziji, ali sa fleksibilnim mehanizmom implementacije koji će omogućavati optimalan razvoj svake zemlje pojedinačno.
Vođena ovim pristupom, Vlada Crne Gore je bila dio globalnog istraživanja o razvojnoj agendi nakon 2015. godine. U saradnji sa sistemom UN u Crnoj Gori sprovedene su inkluzivne konsultacije ,,Crna Gora kakvu želim“ u koje je na pristupačan i interaktivan način direktno bila uključena i laička i stručna javnost. U konsultacijama o našoj zajedničkoj budućnosti identifikovano je osam dominantnih pitanja koja treba da posluže kao osnov za definisanje budućih prioriteta: ekonomija, nezaposlenost, prihodi i ravnomjeran regionalni razvoj; borba protiv kriminala, korupcije i nepotizma; zdravstvo; ravnopravnost; životna sredina; izgradnja infrastrukture; obrazovanje i vrijednosti. Konsultacije su rezultirale najširim konsenzusom, i kao rijetkost, istakle potrebu snaženja društvene osnove utemeljene na solidarnosti, porodičnim vrijednostima, toleranciji, poštovanju drugih i nediskriminaciji.
Opšti zaključak konsultacija je da su dalje aktivnosti na ostvarenju Milenijumskih razvojnih ciljeva glavni prioritet crnogorskog društva i da do 2015. godine treba uložiti maksimalne napore na planu konačnog ispunjenja MRC. Time će Crna Gora u očima međunarodnih partnera povećati kredibilitet u procesu definisanja novih globalnih ciljeva održivog razvoja.
Nacionalne konsultacije predstavljaju osnovu za snaženje Nacionalne strategije održivog razvoja, kao i za precizno definisanje ciljeva koje Crna Gora želi da ostvari do 2020. odnosno 2030. godine. Rezultati konsultacija predstavljaju dokumentovani glas do sada najvećeg broja konsultovanih građana o prioritetima za budući održivi razvoj Crne Gore. Oni predstavljaju naše polazište za rad u Otvorenoj radnoj grupi za izradu Ciljeva održivog razvoja. Uvjereni smo u neophodnost postojanja sinergije između procesa utvrđivanja nacionalnih prioriteta i procesa definisanja globalne razvojne agende za period poslije 2015. godine. Potpuna usklađenost i komplementarnost ova dva procesa garant su daljeg uspjeha.
Održivi razvoj predstavlja strateški prioritet Vlade Crne Gore. Smatram da održivost nudi jedini trajni izlaz iz postojeće krize koji se postiže obezbjeđenjem ravnoteže između valorizacije ekonomskih potencijala i socijalnih kapaciteta, uz potpuno uvažavanje i integrisanje principa zaštite životne sredine. Postmilenijumske konsultacije su reflektovale naše shvatanje da se održivi razvoj tiče svih nas i da njegovo sprovođenje zahtijeva jaka partnerstva svih društvenih struktura. Svjesni smo da su interesi građana, poslovni interesi i 'zeleni interesi' kompatibilni. Razvijaćemo partnerstvo sa naučnim institucijama i poslovnim sektorom kako bi pružili podršku razvoju tehnologija sa niskom emisijom štetnih gasova. U tom smislu, biće neophodno bolje povezivanje obrazovanja i tržišta rada, uvođenje cjeloživotnog učenja kao i unapređenje preduzetničko-inovativnog i istraživački orjentisanog karaktera obrazovnog sistema.
Zadovoljstvo mi je da, u saradnji sa sistemom UN u Crnoj Gori, najavim otvaranje Centra za održivi razvoj u januaru naredne godine. Misija Centra biće promovisanje održivog razvoja u kontekstu integracionih procesa. Vjerujemo da će Centar doprinijeti daljoj dostupnosti ekspertize i primjera dobre prakse u oblasti čistih, zelenih tehnologija što će doprinijeti efikasnijem suočavanju sa izazovima sadašnjice.
Značaj sprovedenih konsultacija na globalnom nivou se ogleda u broju građana Planete koji su u njima učestvovali i pružili smjernice za definisanje agende od koje zavisi njihova i budućnost svijeta. Zahvalni smo na inputima građana koji nas obavezuju da, kao kreatori odgovornih politika, budemo proaktivni i donosimo odluke kojim usmjeravamo naše nacionalne razvojne agende za period poslije 2015.
Kao što izvještaj pred nama pokazuje, građanstvo zahtijeva univerzalnu agendu koja će sadržati smjernice za suočavanje sa sve kompleksnijim izazovima zasnovane na principima poštovanja ljudskih prava, jednakosti, pravde i bezbjednosti. Zajednički angažman svih involviranih sudionika, vlada, biznis zajednice, civilnog društva i akademske misli, u ovom delikatnom i istorijskom momentu nameće se kao imperativ, za stvaranje bolje budućnosti za sve.
Hvala na pažnji.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?