- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje: Završna konferencija „Podrška stratešk...
Saopštenje: Završna konferencija „Podrška strateškom prostornom planiranju“
U prostorijama PR Centra u Podgorici, danas je održana Završna konferencija pod nazivom “Crna Gora i Italija o održivoti u Jadranskoj regiji – Uloga lokalnih vlasti“, koja se realizuje u okviru Programa SeeNet – South East Europe Network - A4 akcije pod nazivom „Podrška strateškom i prostornom planiranju”, uz finansijsku podršku Glavne direkcije za međunarodnu kooperaciju Ministarstva inostranih poslova Republike Italije.
Tokom konferencije, predstavljeni su rezultati projekta i istaknuta je posvećenost opština Budve i Kotora pitanju održivog turizma. U isto vrijeme, ovaj događaj je predstavljao priliku za interaktivan dijalog o podsticanju razvoja turizma i zaštite životne sredine, kao i započinjanje novih inicijativa za sardnju Crne Gore i Italije.
Na konferenciji su govorili:
• Ambasador Republike Italije u Crnoj Gori, NJ.E. Vinćenco Del Monako,
• Generalna direktorica Generalnog direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, mr Ivana Vojinović,
• Šef sektora za politiku, evropske integracije i privredu u EU delegaciji u Crnoj Gori, g-din Alberto Kamarata,
• Gradonačelnik opština Budva, g-din Lazar Rađenović.
• Generalna direktorica za životnu sredinu i klimatske promjene u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Ivana Vojinović, ukazala je na značaj vođena politike održivog prostornog planiranja u kontekstu zaštite životne sredine.
Takođe, Vojinović je naglasila da se Crna Gora može pohvaliti očuvanom prirodom, kao i da zaštićeni prostori prirode u Crnoj Gori posjeduju ogroman razvojni potencijal, naročito u oblasti održivog turizma. U tom kontekstu, istaknuto je da, pored pet nacionalnih parkova, u Crnoj Gori postoji oko 50 prirodnih lokaliteta koji su zaštićeni nacionalnim zakonodavstvom. Do kraja 2014.godine, u okviru projekata koji se realizuju sa Kancelarijom UNDP-ja u Crnoj Gori, biće proglašena dva regionalna parka – „Piva“ i „Komovi“. S tim u vezi, treba imati u vidu i izazove koji sa sobom nose procesi EU integracija i globalizacije, kao i potrebu poboljšanja regionalne saradnje, imajući u vidu činjenicu da je Crna Gora, po očuvanosti prirode, prepoznata u međunarodnim okvirima.
Vojinović je upoznala prisutne da Crna Gora ima 17,22% teritorije pod međunarodnom zaštitom. Naime, Crna Gora je potpisnica Konvencije o međunarodno značajnjim vlažnim staništima – Ramsar. Na ovoj listi odnedavno se nalaze i dva područja sa teritorije Crne Gore – Skadarsko jezero i Tivatska solila. Sa druge strane, pod zaštitom UNESCO-a nalaze se takođe dva područja sa teritorije Crne Gore – nacionalni park “Durmitor”, kao i Kanjon Tare.
Potrebno je istaći da je politika životne sredine u velikoj mjeri integrisana u politiku prostornog planiranja. U tom pogledu, obaveza izrade procjene uticaja i strateške procjene uticaja planova na životnu sredinu je od posebnog značaja za nastojanje da se zahtjevi održivosti i zaštite životne sredine integrišu u prostorna planska dokumenta. S tim u vezi, naročito su istaknuta tri važna planska dokumenta koja su u završnoj fazi izrade: PPPN „Lovćen“, PPPN „Durmitor“ i PPPN „Oblano područje“, koji su pripremljeni u skladu sa najvišim standardima arhitektonske i urbanističke struke.
Polazeći od toga da je prostor jedan od najvažnijih resursa Crne Gore, ukazano je na poboljšanja koje je donio nedavno usvojeni Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata. Takođe, pitanje prostornog planiranja i zaštite biodiverziteta tretirano je najvažnijim nacionalnim strateškim dokumentima, kao što su Nacionalna strategija održivog razvoja i Nacionalna strategija biodiverziteta.
Na kraju, Vojinović je podsjetila na uspješnu, dugogodišnju saradnju Crne Gore sa Republikom Italijom koja datira još od 2004.godine, i izrazila očekivanje da će se ova saradnja nastaviti kroz niz zajedničkih budućih inicijativa i projekata.