- Vlada Crne Gore
Održana radionica “Izgradnja efikasnog dijaloga i ...
Održana radionica “Izgradnja efikasnog dijaloga i saradnje između vlada i organizacija civilnog društva u procesu izrade politika”
U Regionalnoj školi za javnu admininstraciju (ReSPA) u Danilovgradu, održana je, od 30. septembra do 3. oktobra, radionica “Izgradnja efikasnog dijaloga i saradnje između vlada i organizacija civilnog društva u procesu izrade politika”, koju je pohađala šefica Kancelarije za saradnju sa NVO Danka Latković.
Učesnici su, pored onih iz Crne Gore (predstavnici ministarstva unutrašnjih poslova i rada i socijalnog staranja), bili državni službenici i rukovodioci iz Republike Hrvatske, Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Maledonije, Kosova* i Albanije, odgovorni za uspostavljanje i implementaciju okvira za građansko učešće i komunikaciju sa organizacijama civilnog društva, za institucionalnu saradnju sa organizacijama civilnog društva i evrointegracije, te definisanje okvira za javno finansiranje organizacija civilnog društva.
Predavači su bili: dr Dragan Golubović, profesor prava i stručnjak za građansko društvo i građansku participaciju i konsultant Evropskog centra za neporfitno pravo iz Budimpešte, autor i ko-autor brojnih publikacija u vezi sa civilnom participacijom i organizacijama civilnog društva, a od 2008. godine stalni član Savjeta eksperata za neprofitno pravo Međunarodne konferencije nevladinih organizacija, koja djeluje pod patronatom Savjeta Evrope i dr Igor Vidačak, predstojnik Ureda za udruge u Vladi Republike Hrvatske i predavač na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Zagrebu, autor mnogih publikacija po pitanju zastupanja interesa, lobiranja, civilnog i socijalnog dijaloga, upravljačkih struktura i procesa izrade javnih politika u zemljama u tranziciji.
Jedan od glavnih ciljeva obuke bio je podizanje svijesti o važnosti sistematskog dijaloga između državne administracije i organizacija civilnog društva i njegovog jačanja, što je od izuzetnog značaja po pitanju kreiranja podsticajnog okruženja za razvoj i održivost organizacija civilnog društva. U radionici je posebno naglašena potreba i obaveza stvaranja trajnog dijaloga, baziranog na transparentnoj i strukturiranoj komunikaciji I redovnoj razmjeni iskustava, informacija i mišljenja. Pored toga, govoreno je o razvoju efikasnog/djelotvornog i sadržajnog dijaloga sa civilnim društvom, u kontekstu EU integracionog procesa, te ulozi organizacija civilnog društva u IPA programiranju, gdje je detaljno prezentirano iskustvo Hrvatske, koje može biti od velike koristi ostalim zemljama. Šefica Kancelarije za saradnju sa NVO prezentirala je „crnogorski“ legislativni i institucionalni okvir za saradnju sa organizaicjama civilnog društva, što je učesnicima iz zemalja u kojima još uvijek pomenuta „logisitka“ nije izgrađena na odgovarajućem nivou bilo interesantno, pa su dogovoreni i konkretniji oblici bilateralne saradnje po pojedinim pitanjima.