- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija SAOPŠTENJE: Crnogorska delegacija učestvovala na d...
SAOPŠTENJE: Crnogorska delegacija učestvovala na drugom forumu političkih lidera za Zapadni Balkan i Tursku u Salzburgu
Ministar rada i socijalnog stranja mr Predrag Bošković i ministar prosvjete Slavoljub Stijepović učestvovali na drugom Forumu političkih lidera za Zapadni Balkan i Tursku u Salzburgu 9. i 10. oktobra
Forum je organizovan u cilju pružanja podrške zemljama Zapadnog Balkana i Turske kako bi usvojile efikasnije politike za razvoj ljudskih resursa i realizovale viziju vještina za 2020. godinu.
Forum je bio prilika gdje su politički lideri razmijenili stavove o naporima države u razvoju vještina koje podstiču povećanje konkuretnosti, zapošljavanja i socijalne inkluzije do 2020. godine.
U toku svog izlaganja ministar Bošković je istakao da je Crna Gora prva zemlja koja je razvila dva dokumenta i to: Viziju za vještine 2020 i Mapu puta, dokumenta koja su od velike važnosti za razoj ljudskih resursa. Kroz ova dokumenta cilj nije bio doći do kvantitativne i kvalitativne liste vještina, već razrade vizije i strateških opredjeljenja za razvoj vještina u budućnosti.
„Crna Gora 2020 ima konkurentnu ekonomiju. Ona je društvo koje uči i koje čine inovatori, spremni da se suoče sa regionalnim i domaćim izazovima. Njeni građani imaju visok nivo mogućnosti za zaposlenje. Imaju znanje, vještine i sposobnosti za lični i profesionalni razvoj, kao i za socijalnu inkluziju. Definicija vizije je obuhvatna, posebno u kontekstu vještina. Kroz nju se definiše konkurentna ekonomija, za što su znanje, vještine i sposobnosti ljudi važna pretpostavka. Tome treba da doprinese kontinuitet učenja i inovativnost, istraživanje i razvoj. Društvo koje uči daje pojedincu veće šanse za zaposlenje, njegov lični i profesionalni razvoj i napredovanje, kao i za veću socijalnu uključenost.
Razvoj sistema za predviđanje vještina predstavlja osnovni prioritet koji je definisan u Viziji vještina 2020, koji treba da doprinese poboljšanju usklađenosti ponude i tražnje vještina na tržištu rada.
Da bi se postigla bolja usklađenost ponude i tražnje na tržištu rada neophodno je raditi na mjerama koje se odnose na poboljšanje upisne politike, karijerne orjentacije, poboljšanje iskazivanja potreba za tržište rada, istraživanje potreba za vještinama.
Ovo su upravo pitanja koja moramo rješavati sa ciljem da poboljšamo uslove na tržištu rada i smanjimo nezaposlenost. Vlada Crne Gore je odlučna da djeluje u ovom smjeru kako bi povećala zaposlenost svojih građana“, izjavio je ministar Bošković tokom izlaganja na Forumu.
Ulogu obrazovanja, ministar Stijepović je predstavio kao ključnu u ostvarivanju vizije koju je Crna Gora zacrtala kao društvo koje uči, društvo razvijene ekonomije u kome svako ima mogućnost za lični i profesionalni razvoj i socijalnu uključenost, društvo inovatora i preduzetnika.
„Da bi obrazovanje na pravi način i pravovremeno odgovorilo na potrebe tržišta rada i društva u cjelini, da bi se smanjila disproporcija između ponude i tražnje radne snage na tržištu rada, ključni korak je predviđanje potreba za vještinama i kvalifikacijama. Projekat FRAME treba da pomogne u tome.
U skladu sa utvrđenim potrebama za vještinama, obrazovni sistem treba da omogući pojedincu, kroz inicijalno i kontinuirano obrazovanje i odgovarajuću obrazovnu ponudu, sticanje neophodnih vještina, uključujući i sticanje ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje i prilagođavanje promjenljivim zahtjevima tržišta rada.
Svakom pojedincu, mladom i odraslom, potrebno je obezbijediti dostupnost informacija, karijerno informisanje i savjetovanje na svim nivoima.Izazov obezbjeđivanja kvaliteta u obrazovanju podrazumijeva donošenje odluka i politika zasnovanih na pouzdanim i uporedivim podacima i analizi trenutnog stanja.
Unapređivanje saradnje i partnerstva između škola, lokalne sredine i poslodavaca u planiranju potreba, realizaciji i evaluaciji obrazovanja, uz povećanje kvaliteta i kvantiteta učenja uz rad i jačanje partnerstva privatnog i javnog sektora, osiguralo bi bolje povezivanje obrazovanja i zapošljavanja.
Kroz saradnju svih partnera u Crnoj Gori, uz podršku EU i korišćenje primjera dobre prakse i naučenih lekcija možemo stvoriti kvalitetno, fleksibilno, efikasno obrazovanje koje će svakom pojedincu omogućiti lični i profesionalni razvoj i socijalnu uključenost“, izjavio je ministar Stijepović tokom izlaganja na Forumu.
Na Forumu je kao primjer dobre prakse prezentovan Program stručnog osposobljavanja u Crnoj Gori, za koji je raspisan poziv za prijavu druge generacije visokoškolaca, koji će u najvećem dijelu sticati praksu u privatnom sektoru. Ovo je jedan od modela koji predstavlja dobru praksu privatnog sektora i države, a u cilju omogućavanja stručnog osposobljavanja osoba sa stečenim visokim obrazovanjem, kao i usvajanja znanja i vještina, potrebnih poslodavcima.
PR službe Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva prosvjete