- Vlada Crne Gore
Pariz: Ministri pravde Crne Gore i Francuske Duško...
Pariz: Ministri pravde Crne Gore i Francuske Duško Marković i Kristijan Tobira potpisali Zajedničku izjavu o saradnji dva ministarstva
Francuska pozdravlja reforme koje Crna Gora sprovodi na planu vladavine prava i podržava napredak naše zemlje na putu integracija u Evropsku uniju, koja je, prije svega, zajednica vrijednosti, saopštio je savjetnik predsjednika Republike Francuske za evropske poslove Filip Legliz Kosta na sastanku sa potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde Duškom Markovićem, održanim danas u Jelisejskoj palati.
On je saopštio da se Republika Francuska u kontekstu svoje spoljne politike sve više okreće Zapadnom Balkanu i snažno podržava njegovu integraciju u EU. Kosta je naglasio da je interes Francuske bezbjedna i prosperitetna Evropa i u njoj region Zapadnog Balkana. U tom kontekstu, Crna Gora je, prema njegovim riječima, prepoznata kao proaktivan faktor u regionalnim inicijativama, koji doprinosi stabilnosti i napretku regiona.
Kosta je naglasio značaj sve intenzivnijih bilateralnih odnosa Crne Gore i Francuske, kako na političkom, tako i na ekonomskom planu. Na sastanku je bilo riječi o konkretnim mogućnostima kada je riječ o ekonomskoj saradnji, odnosno prisustvu francuskih investitora u Crnoj Gori.
Upoznajući sagovornika sa ključnim aktivnostima u procesu integracija, potpredsjednik Marković istakao je da je Francuska strateški partner Crne Gore u ostvarenju naših nacionalnih interesa i spoljnopolitičkih ciljeva – članstva u EU i NATO. Kosta je istakao da Francuska cijeni podršku Crne Gore francuskim naporima na rješavanju pitanja od interesa za globalnu stabilnost i bezbjednost.
Zajednički je konstatovano da će dvije države nastaviti da razvijaju projektnu saradnju u daljem procesu pregovora o članstvu Crne Gore u EU, naročito u oblasti pravosuđa i temeljnih prava, odnosno pravde, slobode i bezbjednosti.
Ranije danas, potpredsjednik Marković je razgovarao sa Simonom Soturom, predsjednikom Komisije za evropske poslove u Senatu.
Posjeta potpredsjednika Markovića Parizu nastavljena je radnim ručkom u Ministarstvu vanjskih poslova Francuske u prisustvu predstavnika Direkcije za Kontinentalnu Evropu i Direkcije za EU, a završena je potpisivanjem Zajedničke izjave o saradnji dva ministarstva pravde, kojom je između ostalog predviđena razmjena informacija o zakonodavstvu koje je na snazi, stručnom usavršavanju sudija i tužilaca i ostalih službenika u pravosuđu, zatim razmjena iskustava u pogledu rješenja usvojenih u oblasti administracije pravosuđa a posebno iskustava koja se odnose na korišćenje raznih formi informatičkih sistema u sudskim postupcima, kao i okvir za zajedničke projekte u pravosuđu.
Sastanak dva ministra pravde bio je prilika i za ozvaničenje prijema Ministarstva pravde Crne Gore u mrežu za zakonodavnu saradnju ministarstava pravde Evropske unije u statusu posmatrača. Time je u potpunosti realizovana preporuka Evropske komisije iz Izvještaja o skriningu za poglavlje 24 koja se odnosi na horizontalnu pravosudnu saradnju odnosno učlanjenje crnogorskih institucija u relevantne evropske pravosudne mreže u statusu posmatrača. Podsjećanja radi, nakon objavljivanja Izvještaja o skriningu za poglavlje 24, status posmatrača stekli su: Vrhovni sud u Asocijaciji državnih savjeta i vrhovnih upravnih jurisdikcija EU, Vrhovno državno tužilaštvo u Mreži generalnih tužilaca pri vrhovnim sudovima EU i Centar za edukaciju nosilaca pravosudne funkcije u Mreži za pravosudnu obuku EU. Ranije, status posmatrača stečen je u Evropskoj mreži pravosudnih savjeta i Mreži predsjednika Vrhovnih sudova Evropske unije.
Institucije Crne Gore kao posmatrači u ovim mrežama ostvariće efikasniju razmjenu iskustava i podataka sa institucijama zemalja članica EU na planu realizacije obaveza iz evropske agende.