Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Budva: Predsjednik Vlade Milo Đukanović obratio se PS OEBS-a

Objavljeno: 14.10.2013. 19:20 Autor: Biro

Budva: Jesenje zasijedanje PS OEBS-a

Budva: Izlaganje predsjednika Vlade Mila Đukanovića na jesenjem zasijedanju Parlamentarne skupštine Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS)

MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE
GOVOR NA OTVARANJU JESENJEG ZASIJEDANJA PARLAMENTARNE SKUPŠTINE OEBS (Budva, 14. oktobar 2013. godine)


Gospodine predsjedniče Parlamentarne skupštine OEBS,
Gospodine Generalni sekretare,
Uvaženi poslanici,
Ekselencije,
Dame i gospodo,

Dobrodošli u Crnu Goru, dobrodošli u Budvu. Za nas je velika čast što se jesenje zasjedanje Parlamentarne skupštine OEBS, koja ima važnu ulogu u promovisanju bezbjednosti, demokratije i prosperiteta unutar država učesnica i širom prostora OEBS, kao i u jačanju povjerenja i razumijevanja među državama, održava u Crnoj Gori. Meni je posebno zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Vlade, i u svoje ime.

Crna Gora je ponosna što je pouzdan partner i snažan podržavalac OEBS-a, organizacije koja pod jednim krovom ujedinjuje države evroatlantske i evroazijske zajednice, i razvija tijesne veze sa mediteranskim i azijskim partnerima.

Veoma konstruktivna saradnja sa OEBS-om važan je dio naše najnovije političke istorije, i prije referenduma 2006. godine, i nakon međunarodnog priznanja Crne Gore. Ne zaboravljamo da je OEBS bila prva međunarodna organizacija koja je samo mjesec dana nakon referenduma primila u punopravno članstvo Crnu Goru, prvu državu u dugoj istoriji Balkana koja je stvorena mirnim demokratskim putem, po najvišim evropskim standardima. OEBS je djelovanjem svoje misije u Podgorici, kao i kroz odličnu saradnju koju imamo sa Sekretarijatom, sa Parlamentarnom skupštinom i sa zemljama članicama, postao sastavni dio naših demokratskih, reformskih promjena i procesa, i uspjeha na putu integracija. U dobroj mjeri zahvaljujući i toj saradnji, Crna Gora je danas u fazi pristupnih pregovora za članstvo u EU, na pragu NATO, uvažena kao susjed i inicijativan činilac regionalne stabilnosti na Balkanu.

Ne zaboravljamo takođe da je Parlamentarna skupština OEBS, uoči našeg referenduma, dok smo još bili u državnoj zajednici sa Srbijom, održana 2005. godine u Crnoj Gori. Sami taj čin, kao i poruke upućene crnogorskoj javnosti u to vrijeme, značajno su relaksirali našu unutrašnju situaciju i doprinijeli političkoj stabilnosti.

Danas, osam godina kasnije, bez pretjerivanja može se reći da je progres Crne Gore evidentan. Isto tako, i da je region Zapadnog Balkana značajno napredovao. U međuvremenu, Hrvatska je postala članica EU, a zajedno sa Albanijom i članica NATO. Realna su očekivanja Srbije, nakon uspostavljenog dijaloga sa Kosovom, da uskoro otvori pregovore za članstvo u EU. I drugi naši susjedi su posvećeni ostvarivanju tog zajedničkog cilja. To značajno doprinosi obnovi povjerenja, kao i ekonomskom i demokratskom razvoju regiona u kojem živimo.

Ipak, ne treba previđati da nijesu otklonjeni najvažniji uzroci već tradicionalne balkanske nestabilnosti. Eliminisanje tih rizika je neodvojivo od procesa daljeg ekonomskog razvoja i demokratske emancipacije društava koja žive u ovom kutku zajedničkog evropskog doma. Jednostavno, za ozbiljnu politiku neodrživa je teza o prirodnoj predodređenosti Balkana da generiše nestabilnost. Netolerantnost i nedovoljna fleksibilnost koje su uvijek bile uzrok nesporazuma i tragedija u našem regionu ipak su prevashodno posljedica predrasuda, međusobnog nepoznavanja i strahova, a u osnovi svega – posljedica ekonomskog i ukupnog zaostajanja. Zato se ne smije propustiti trenutak za uobličavanje jasne, sveobuhvatne, kompleksne životno utemeljene platforme koja bi ulaganjem u infrastrukturu i ekonomske resurse podstakla razvojne i emancipatorske procese u ovom regionu. Na takvoj zdravoj osnovi bilo bi moguće učvrstiti njegovu stabilnost i kurs evropskog i evroatlantskog razvoja.

Dame i gospodo,

Vizija slobodne, demokratske, zajedničke i nedjeljive bezbjednosti ukorijenjena je u Helsinškom završnom aktu 1975 - sporazumu koji je ostavio pečat vremena i pomogao da se prevaziđu podjele Istoka i Zapada i okonča Hladni rat. Iz današnje perspektive to dostignuće izgleda još veće. Ponekad se prosto čini nevjerovatnim, posebno kada se ima u vidu to vrijeme, da se toliki broj država ikada saglasio o tako velikom broju izuzetno važnih pitanja za evropski mir i bezbjednost.

Ključno nasljeđe tog istorijskog trijumfa je jedinstven, sveobuhvatan pristup OEBS, koji prepoznaje da je političko-vojna bezbjednost povezana sa ekonomsko-ekološkom i sa ljudskim pravima. Isto tako, inkluzivan karakter Organizacije i stalni dijalog, koji je nužan saveznik stremljenja da se konstruktivno upravlja raznolikostima; da se na tačkama zajedništva doprinosi identifikovanju zajedničkih odgovora. Takođe, i konsenzus, kao izvor političkog legitimiteta odluka i akcija OEBS, ali uz sve izraženiju potrebu prevazilaženja postojeće prakse koja izgradnju konsenzusa čini sve složenijom i kompleksnijom. Zajedno, ove specifičnosti čine OEBS jedinstvenom međunarodnom organizacijom.

Države učesnice nastavljaju ovaj posao i danas u okviru Helsinki +40 procesa, koji bi trebalo da doprinese potpunijem korišćenju potencijala OEBS i jasnijem profilisanju njegove specifične uloge u izmijenjenom, savremenom bezbjednosnom okruženju. Takođe, i u traženju efikasnijih odgovora na aktuelne izazove.

Ali i nakon blizu 40 godina dijaloga i zajedničkog djelovanja u rješavanju nekih od najvećih bezbjednosnih izazova našeg vremena, čini se da vizija bezbjednosne zajednice, kao prostora bez linija razdvajanja i sukoba među državama, prostora utemeljenog na fundamentalnim vrijednostima, zajedničkim obavezama i ciljevima, još uvijek ostaje nedostižna.

U tom smislu, važno je razumjeti da sve složenije i multipolarno bezbjednosno okruženje nije podređeno istim pravilima ponašanja širom prostora OEBS. Različite političke kulture, tradicije i interesi čine da države na ovom prostoru imaju različite percepcije prijetnji i izazova, što se reflektuje na nedostatak međusobnog povjerenja i razumijevanja. Polarizacija je vidljiva i u pogledu različitog tumačenja dogovorenih vrijednosti i obaveza. Zato je važno da cjelovito sagledamo razloge takvih različitih gledišta i da na osnovu toga težimo iznalaženju načina da se ove razlike premoste.

Na tom planu, napredak je evidentan u nekoliko oblasti, poput borbe protiv transnacionalnih prijetnji, uključujući sajber bezbjednost. Istovremeno, važno je osigurati da se pitanjima transnacionalnih prijetnji i izazova bavimo na sveobuhvatan i međudimenzionalan način, uz puno poštovanje obaveza i principa OEBS. To dalje znači uzdržavanje država od mjera koje mogu ugroziti ljudska prava i fundamentalne slobode.

Cijenim značajnim da ukažem na još jednu, po mom sudu, važnu karakteristiku promijenjene političke realnosti, koja se ogleda u tome što ne-vojni i humanitarni aspekti bezbjednosti dobijaju na težini. Takođe, interni problemi i procesi koji se odvijaju unutar država, prije nego odnosi među državama, postaju uzrok novih prijetnji i rizika bezbjednosti.

Iz ugla Crne Gore, države koja dinamično napreduje ka EU i NATO, želim kratko da se osvrnem na još neke od aspekata važnih pitanja kojima je posvećeno ovogodišnje zasijedanje Parlamentarne skupštine OEBS.

Na samitu u Astani 2010. složili smo se da je bezbjednost našeg regiona neraskidivo povezana sa bezbjednošću susjednih regiona. Kada je riječ o našim mediteranskim i azijskim partnerima za saradnju, Crna Gora snažno podržava razvoj strateškog pristupa OEBS, i u okviru svojih nacionalnih mogućnosti i kapaciteta daje svoj konstruktivan doprinos.

Crna Gora je primjer kako prožimanje etničkih, vjerskih i kulturnih raznolikosti, kroz njeno balkansko, mediteransko i evropsko nasljeđe, može i treba da bude faktor mira i razvoja. S punom sviješću o važnosti dijaloga i tolerancije, potvrđujemo senzibilan i odgovoran odnos prema očuvanju unutrašnjeg multietničkog i multireligijskog sklada i stabilnosti, prema istoriji i tradiciji dobrosusjedstva i zajedničkih vrijednosti koje baštini Mediteran i njegova drevna civilizacija, tokom svoje burne istorije. U tom smislu, naš osnovni kapital je raznorodno, multietničko i multikulturno biće Crne Gore, utkano u svijest svakog našeg građanina. Promovisanje dijaloga i ''jedinstva u različitostima'' je aksiom ovog vremena, moto evropske i globalne integracije, osnova na kojoj počiva i razvija se i današnja Crna Gora.

Otuda je sasvim prirodno da zagovaramo i promovišemo posvećenost njegovanju takvih vrijednosti, afirmiciju politike dijaloga i saradnje među različitim kulturama, civilizacijama i narodima, solidarnost i međusobno uvažavanje. To razumijemo kao izazov i ispitivanje mogućnosti za konkretan doprinos svih nas.

Na kraju, vjerujem da ćete u konstruktivnoj diskusiji i dijalogu dati svoj doprinos identifikovanju održivih rješenja za aktuelne izazove.

Želim vam uspješan rad i prijatan boravak u Crnoj Gori.

Zahvaljujem na pažnji!
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?