Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Kurs „Održivi razvoj – Zapadni Balkan i Turska 2013“

Objavljeno: 15.10.2013. 11:36
U cilju efikasne implementacija zaključaka konferencije UN o održivom razvoju (Rio+20), u Veneciji je od 29. septembra do 6. oktobra, na Međunarodnom univerzitetu Venecije (VIU), održan kurs za osobe koje se bave uvođenjem različitih aspekata održivog razvoja u kreiranju i primjeni politika, službenike lokalnih vlasti, predstavnike univerziteta i NVO sektora.

Program kursa je razvijen saradnjom između Međunarodnog univerziteta Venecije (VIU) i Regionalnog centra za životnu sredinu (REC) sa sjedištem u Budimpešti uz finansijsku podršku italijanskog Ministarstva za životnu sredinu, zemljište i more.

Kurs je pružio polaznicima široko razumijevanje postojećih pitanja, principa i ciljeva održivog razvoja sa posebnim osvrtom na veze između globalnog i lokalnog nivoa. Realizovan je kroz tematska predavanja, dok su ključna pitanja diskutovana na zajedničkim platformama.

Teme kursa uglavnom su se odnosile na mogućnost implementacije zaključaka RIO +20 i predstavili su ih predavači sa različitih univerziteta.

Profesorica Marta Szigeti Bonifert, izvršna direktorica Regionalnog centra za životnu sredinu (REC) iz Budimpešte, je govorila o značaju upravljanja za ostvarivanje održivog razvoja, o izgradnji inkluzivne zelene ekonomije govorio je Ignazio Musu, profesor sa Univerzita Foscari Venecija. Massimiliano Montini, profesor na Univerzitetu u Sieni, govorio je o implementaciji strategija o održivom razvoju i značaju ovih strategija u odnosu na druge nacionalne strategije. Elaine Wright, profesorica Univerziteta Pensilvanija u predavanju o zaštiti životne sredine poseban akcenat stavila na održivost prirodnih resursa, profesor Philippe Pypaert je predstavio rezultate rada UNESCO-a u oblasti obrazovanja za održivi razvoj, Georgios Kostakos zamjenik izvršnog sekretara, UN je predstavio globalna istraživanja i mogućnosti na polju najvećih izazova današnjice – klimatske promjene koje vode ka siromaštvu i nejednakosti, nemogućnost osiguravanja dovoljne količine pijaće vode i hrane, nezaposlenost i finansijska nestabilnost.

Istraživanje Održive zajednice i sreća predstavio je Stefano Bartolini, profesor Univerziteta u Sieni, predavanje profesora Arturo Lorenzoni sa Univerziteta u Padovi odnosilo se na održivost energetskih izvora. Doktor Zoltan Illes iz Državnog sekretarijata za poslove zaštite životne sredine pri Ministarstvu za ruralni razvoj Mađarske i Stefania Romano, samostalna ekspertkinja italijanskog Ministarstva za životnu sredinu, zemljište i more, iznijeli su mađarsko i italijansko praktično iskustvo o upravljanju otpadom.

Kursu su prisutvovali predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Bivše jugoslovenske republike Makedonije, Crne Gore, Kosova, Srbije, Turske, Ujedinjenih arapskih Emirata, Jordana i Palestine.

Kao predstavnica Crne Gore kurs je pohađala Nevena Čabrilo, savjetnica u Zavodu za školstvo.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?