- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje sa okruglog stola „Uklanjanje arhitekto...
Saopštenje sa okruglog stola „Uklanjanje arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja”
U Ministasrtvu održivog razvoja i turizma, 14.10.2013.godine, održan je okrugli sto sa temom: „Uklanjanje arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja”. Cilj okruglog stola je upoznavanje sa do sada preduzetim mjerama na uklanjanju arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja, u smislu obezbjeđivanja pristupa i kretanja lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti kao korisnika njihovih usluga.
Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici:
- Ministarstva održivog razvoja i turizma
- Udruženja „Plegije“ Nikšić
- Udruženje mladih sa hendikepom
- Udruženje paraplegičara Podgorica
- autobuske stanice u Podgorici
- Pošte Crne Gore
- Željezničke infrastrukture Crne Gore
- Elektroprivrede CG
- Hipotekarne banke
- Komercijalne banke Budva
- Hypo Alpe Adria banke
- NLB Montenegro banke
- Erste banke
- Invest banke Montenegro
- Societe Generale Montenegro
- Atlas banke
Prisutne je, u ime Direktorata za građevinarstvo, pozdravila Tatjana Vujošević, rukovodioc Direkcije za strateški razvoj građevinarstva. Ona je istakla značaj prilagođavanja objekata u javnoj upotrebi licima sa invaliditetom i upoznala prisutne sa postignutim rezultatima iz ove oblasti, kao i sa naporima koje je potrebno preuzeti u cilju uklanjanja arhitektonskih barijera sa kojima se svakodnevno susreću lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.
Ivan Nedović, Direktorat za građevinarstvo, samostalni savjetnik u Direkciji za strateški razvoj građevinarstva, prisutnima je prezentovao uslove koje treba da ispunjavavaju pristupačni objekti šalterskog tipa poslovanja. Poseban aspekat prezentacije stavljen je na sve elemente pristupačnosti, definisane Pravilnikom o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata u javnoj upotrebi, a koje navedeni objekti treba da sadrže da bi bili pristupačni za pristup i kretanje lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.
Aleksandra Popović, NVO „Udruženje paraplegičara Crne Gore“, predstavila je zakonski okvir za ostvarivanje prava pristupa lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti objektima u javnoj upotrebi. Takođe, prikazani su i primjeri dobre prakse u ispinjavanju navedenih uslova, kojim se štite prava iz domena ljudskih prava i sloboda.
Nakon prezentacija uslijedila je diskusija na kojoj su svi prisutni uzeli aktivno učešće. Učesnici okruglog stola naglasili su neinformisanost u pogledu poštovanja propisa i standarada koji su obavezujući kada je u pitanju oblast pristupačnosti njihovih objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom.
Potrebno je uraditi analizu pristupačnosti i utvrditi prioritetne objekte koje je potrebno, u što skorijem periodu, prilagoditi za pristup lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.
Definisan je dalji tok aktivnosti koji uključuje i dostavljanje podataka o ispunjenosti uslova pristupačnosti od strane institucija koje su prepoznate kao objekti sa šalterskim tipom poslovanja.
Zaključeno je i da je neophodno nastaviti sa edukacijom i podizanjem svijesti cjelokupne javnosti o standardima i propisima a koji upućuju na obavezno poštovanje standarda u oblasti obezbjeđivanja pristupačnosti. Ove aktivnosti realizovaće se kroz organizovanje okruglih stolova i radionica sa ciljnim grupama.