Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje sa okruglog stola „Uklanjanje arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja”

Objavljeno: 14.10.2013. 16:05 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

U Ministasrtvu održivog razvoja i turizma, 14.10.2013.godine, održan je okrugli sto sa temom: „Uklanjanje arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja”. Cilj okruglog stola je upoznavanje sa do sada preduzetim mjerama na uklanjanju arhitektonskih barijera na objektima sa šalterskim tipom poslovanja, u smislu obezbjeđivanja pristupa i kretanja lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti kao korisnika njihovih usluga.

Okruglom stolu prisustvovali su predstavnici:
- Ministarstva održivog razvoja i turizma
- Udruženja „Plegije“ Nikšić
- Udruženje mladih sa hendikepom
- Udruženje paraplegičara Podgorica
- autobuske stanice u Podgorici
- Pošte Crne Gore
- Željezničke infrastrukture Crne Gore
- Elektroprivrede CG
- Hipotekarne banke
- Komercijalne banke Budva
- Hypo Alpe Adria banke
- NLB Montenegro banke
- Erste banke
- Invest banke Montenegro
- Societe Generale Montenegro
- Atlas banke

Prisutne je, u ime Direktorata za građevinarstvo, pozdravila Tatjana Vujošević, rukovodioc Direkcije za strateški razvoj građevinarstva. Ona je istakla značaj prilagođavanja objekata u javnoj upotrebi licima sa invaliditetom i upoznala prisutne sa postignutim rezultatima iz ove oblasti, kao i sa naporima koje je potrebno preuzeti u cilju uklanjanja arhitektonskih barijera sa kojima se svakodnevno susreću lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.

Ivan Nedović, Direktorat za građevinarstvo, samostalni savjetnik u Direkciji za strateški razvoj građevinarstva, prisutnima je prezentovao uslove koje treba da ispunjavavaju pristupačni objekti šalterskog tipa poslovanja. Poseban aspekat prezentacije stavljen je na sve elemente pristupačnosti, definisane Pravilnikom o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata u javnoj upotrebi, a koje navedeni objekti treba da sadrže da bi bili pristupačni za pristup i kretanje lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.

Aleksandra Popović, NVO „Udruženje paraplegičara Crne Gore“, predstavila je zakonski okvir za ostvarivanje prava pristupa lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti objektima u javnoj upotrebi. Takođe, prikazani su i primjeri dobre prakse u ispinjavanju navedenih uslova, kojim se štite prava iz domena ljudskih prava i sloboda.

Nakon prezentacija uslijedila je diskusija na kojoj su svi prisutni uzeli aktivno učešće. Učesnici okruglog stola naglasili su neinformisanost u pogledu poštovanja propisa i standarada koji su obavezujući kada je u pitanju oblast pristupačnosti njihovih objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom.

Potrebno je uraditi analizu pristupačnosti i utvrditi prioritetne objekte koje je potrebno, u što skorijem periodu, prilagoditi za pristup lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti.

Definisan je dalji tok aktivnosti koji uključuje i dostavljanje podataka o ispunjenosti uslova pristupačnosti od strane institucija koje su prepoznate kao objekti sa šalterskim tipom poslovanja.

Zaključeno je i da je neophodno nastaviti sa edukacijom i podizanjem svijesti cjelokupne javnosti o standardima i propisima a koji upućuju na obavezno poštovanje standarda u oblasti obezbjeđivanja pristupačnosti. Ove aktivnosti realizovaće se kroz organizovanje okruglih stolova i radionica sa ciljnim grupama.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?