Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Invalidi rada nijesu tražili prijem kod ministra Boškovića, nakon sastanka od 12. juna 2013. godine

Objavljeno: 05.11.2013. 21:52 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja
U cilju istinite informisanosti javnosti povodom izjava predstavnika Udruženja invalida rada i medijskih objava, informišemo vas sljedeće: 

Invalidi rada iz Bijelog Polja, nakon susreta sa ministrom rada i socijalnog staranja mr Predragom Boškovićem, 12. juna 2013. godine, nijesu podnosili zahtjev za održavanje novog sastanka 

Invalidi rada iz Bijelog Polja, nakon susreta sa ministrom rada i socijalnog staranja mr Predragom Boškovićem, 12. juna 2013. godine, nijesu podnosili zahtjev za održavanje novog sastanka. 

Nakon toga, na adresu Ministarstva rada i socijalnog staranja upućena su dva dopisa od strane Udruženja invalida rada Bijelo Polje. Prvi dopis, kojim je najavljena radikalizacija „štrajka“ i protesna šetnja do Podgorice, dostavljen je 26. septembra 2013. godine, medjutim, tim dopisom nije zahtijevan sastanak sa ministrom Boškovićem i predstavnicima ministarstva. 

Drugim dopisom od 30. oktobra 2013. godine, kojim je ovo ministarstvo informisano o namjerama stupanja u štrajk glađu u prostorijama Udruženja, takođe nije tražen sastanak sa ministrom Boškovićem i predstavnicima ministarstva.

Podsjećamo javnost da se ministar rada i socijalnog staranja mr Predrag Bošković sastao sa predstavnicima invalida rada iz Bijelog Polja 12. juna 2013. godine, o čemu je javnost informisana. 

Nakon ovog sastanka predstavnici Udruženja invalida rada Bijelo Polje su u pisanoj formi, 24. juna 2013. godine, obaviješteni o stavovima ovog ministarstva povodom njihovih zahtjeva, koji su Ministarstvu rada i socijalnog staranja dostavili 14. juna iste godine. 

Zahtjevi Udruženja invalida rada Bijelo Polje, izmedju ostalog, odnose se na mogućnost propisivanja povoljnijih uslova penzionisanja, i to na sljedeći način:

• Da se invalidima rada koji nijesu ostvarili pravo na invalidsku penziju omogući ostvarivanje prava na penziju sa navršenih 60 godina za muškarce i 55 godina starosti za žene, bez obzira na godine penzijskog staža,
• Da muškarci sa 30 godina penzijskog staža, a žene sa 25 godina penzijskog staža stiču pravo na penziju pod uslovima da su napunili 55 godina života za muškarce i 50 za žene, 
• Polazna osnova prilikom odlaska u penziju ne može biti ispod 70% prosječne penzije u CG,
• Invalidi rada koji nijesu ispunili ova dva uslova mogu ostvariti ovo pravo i poslije 2014. godine,
• Invalidi rada koji su podnijeli zahtjeve kod Fonda rada za 24 lična dohotka ili 36 prosječnih zarada u CG, ukoliko ostvare jedno od ova dva prava odriču se svojih potraživanja.

Ovi zahtjevi su od 2011. godine u kontinuitetu razmatrani na brojnim zajedničkim sastancima predstavnika ministarstva, Zavoda za zapošljavanja, Fonda penzijskog i invalidskog i osiguranja i Fonda Rada sa predsjednikom Saveza invalida rada Crne Gore i predstavnicima Udruženja invalida rada Bijelo Polje. 

Na tim sastancima, kao i dopisima od 24. juna i 1. oktobra 2013. godine, predstavnici invalida rada informisani su o sljedećem:

Izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koje su stupile na snagu 6. januara 2011. godine, poboljšan je status invalida rada u penzijskom sistemu, i to:

 Uspostavljeno je pravo korisnicima privremene naknade na evidenciji Zavoda za zapošljavanje da im se period primanja te naknade, računa kao staž osiguranja, do 31. decembra 2014. godine. Takođe, do tog perioda i invalidima II kategorije invalidnosti koji su zaposleni kod poslodavca sa polovinom radnog vremena, uspostavlja se pravo da im se staž osiguranja računa kao da rade sa punim radnim vremenom. 

 Licima koja su ostvarila pravo na penziju, a period primanja privremene naknade od 1. januara 2007. godine im nije uračunat kao staž osiguranja, omogućeno je da im se, na njihov zahtjev, odredi novi iznos penzije uračunavanjem tog perioda u staž osiguranja. Licima koja su ostvarila pravo na penziju koji su kao invalidi II kategorije invalidnosti radili kod poslodavca sa skraćenim radnim vremenom, a taj period im od 1. januara 2009. godine nije računat kao da su radili puno radno vrijeme, takođe je omogućeno da im se, na njihov zahtjev, odredi novi iznos penzije uračunavanjem tog perioda u staž osiguranja kao da su radili sa punim radnim vremenom.

 Radi povoljnijeg izračuna penzije, osobama kojima se period primanja privremene naknade računa u staž osiguranja i osobama kojima se rad sa skraćenim radnim vremenom računa kao staž osiguranja sa punim radnim vremenom, za određivanje godišnjeg ličnog koeficijenta uzima se lični koeficijent iz perioda u kome je osiguranik ostvario zaradu, naknadu zarade, odnosno osnovicu osiguranja. 

Takođe, izašlo se u susret zahtjevima Saveza invalida rada Crne Gore da se kontrolni pregled korisnika invalidske penzije vrši samo jedanput i on nije obavezan za osobe kod kojih je na kontrolnom pregledu utvrđeno da nije došlo do promjena u stanju invalidnosti utvrđene rješenjem kojim je priznato pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji se primjenjuje od početka 2011. godine, uvedena je mogućnost da osiguranici koji su navršili 62 godine života i najmanje 15 godina penzijskog staža, ostvare pravo na prijevremenu starosnu penziju, kao i da osiguranici sa 40 godina staža osiguranja, ostvare pravo na starosnu penziju bez obzira na navršene godine života. 

Zahtjevi za dalje poboljšanje statusa invalida rada, razmatrani su u kontinuitetu od sredine 2011. godine, kroz pregovore sa predstavnicima invalida rada iz Bijelog Polja. 

Kao rezultat ovih pregovora, postignut je i realizovan dogovor da Radna grupa za pripremu Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju, u čijem sastavu su bila dva predstavnika invalida rada, pripremi i predloži Vladi izmjene i dopune pomenutog zakona, koje će uključiti i poboljšanja statusa nezaposlenih invalida rada koji ne primaju nikakvu novčanu naknadu ili je primaju u iznosu od 33 eur-a. 

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zapošljavanju i ostvarivanju prava iz osiguranja od nezaposlenosti, koji je stupio na snagu 25. avgusta 2012. godine, u čijem donošenju su učestvovali i predstavnici invalida rada, propisano je da novčana naknada od nezaposlenosti pripada nezaposlenom invalidu rada II, odnosno III kategorije, bez obzira na ostvareni staž osiguranja, dok se nalazi na evidenciji nezaposlenih. Visina novčane naknade iznosi 40% od minimalne zarade utvrđene Opštim kolektivnim ugovorom i trenutno iznosi oko 77,20 eur-a.

Tokom pregovora, potvrđen je pozitivan učinak Fonda rada u pogledu realizacije zahtjeva invalida rada za isplatom otpremina. Fond rada je sve zahtjeve Udruženja invalida rada, dostavljene do jula 2012. godine, riješio i isplatio otpremninu u iznosu od po 1.926 eura. 

Osim toga, u skladu sa zahtjevima predstavnika invalida rada, korisnicima privremene naknade kod Fonda PIO omogućeno je kreditno zaduživanje kod poslovne banke na rok do 24 mjeseca. 

Takođe je ispunjen zahtjev u pogledu subvencija računa za električnu energiju.

Što se tiče zahtjeva za propisivanjem posebnih, povoljnijih uslova za ostvarivanje prava na penziju, kao i povoljnijeg načina određivanja njene visine u odnosu na druge osiguranike u Crnoj Gori, više puta je tokom razgovora istaknuto da isti nijesu u skladu sa sistemom penzijskog i invalidskog osiguranja i da bi negativno uticali na održivost penzijskog sistema, te da u uporednim iskustvima nema ovakvih rješenja. 

Kao rezultat ovih pregovora, postignut je dogovor da se, prilikom naredne izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju propiše da se i nakon isteka 2014. godine, invalidima rada koji primaju privremenu naknadu od Fonda PIO računa staž osiguranja bez vremenskog ograničenja. Ovo se odnosi i na zaposlene invalide II kategorije koji rade sa polovinom radnog vremena, tačnije da im se i nakon 31.12.2014. godine, staž osiguranja računa kao da rade puno radno vrijeme.

Takođe ističemo, da invalidi rada koji smatraju da je kod njih nastupila nesposobnost za rad, u smislu propisa o penzijskom i invalidskom osiguranju (potpuni ili djelimični gubitak radne sposobnosti), mogu da podnesu zahtjev, uz odgovorajuću medicinsku dokumentaciju, za ostvarivanja prava na invalidsku penziju kod nadležnog područnog odjeljenja Fonda PIO Crne Gore. 

Imajući u vidu sve navedeno, predstavnicima Invalida rada Bijelo Polje je predočeno da njihovi zahtjevi nijesu realni i da bi njihovo ispunjenje dovelo do povećanja deficita u budžetu Fonda PIO odnosno u penzijskom sistemu, te da je Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju pripremljen u skladu sa medjunarodnim standardima u ovoj oblasti. 

PR Služba Ministarstva rada i socijalnog staranja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?