Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Evaluacijska posjeta u Crnoj Gori

Objavljeno: 06.11.2013. 18:12 Autor: mod

Evaluacijski tim Mađarske boravi u posjeti Crnoj Gori, a aktivnost se realizuje na osnovu bilateralnog Sporazuma između Mađarske i Crne Gore u oblasti kontrole naoružanja, a na osnovu ''Bečkog dokumenta 2011'', Glava X.

Evaluacijska posjeta je realizovana u Vazduhoplovstvu Vojske Crne Gore uz prezentaciju i iznošenje relevantnih podataka i pokazatelja o samoj jedinici, njenim zadacima, misijama, organizaciji i strukturi, međunarodnom angažovanju itd. U sklopu posjete izvršeno je upoređivanje i sravnjenje broja i stanja glavnih sistema naoružanja i opreme sa godišnjom informacijom za 2013. godinu. Tokom evaluacijske posjete izvršena je i prezentacija mogućnosti i realizovanih aktivnosti Regionalnog centra za obuku pilota helikoptera i istaknuta činjenica da je u toku 2013. godine realizovana obuka sa grupom njemačkih pilota, a u toku je osposobljavanje makedonskih pilota. Praktičnio dio posjete je realizovan obilaskom kasarne Aerodrom Golubovci i predstavljanjem glavnih sistema naoružanja, kabineta za obuku i objekata Regionalnog centra za obuku pilota helikoptera.

Nakon završene evaluacijske posjete i davanja završne ocjene o realizovanoj aktivnosti vođa Evaluacijskog tima Mađarske potpukovnik Gabor Ač iznio je veoma pozitivna zapažanja vezano za način i profesionalnost prihvata i organizacije aktivnosti kako od strane Pratećeg tima Crne Gore, tako i od pripadnika jedinice koja je bila inspektovana. Takođe, potrebno je istaći i činjenicu da su se pripadnici mađarskog evaluacijskog tima veoma pohvalno izrazili o napretku koji je Vojska Crne Gore postigla do sada i rezultatima u dostizanju nivoa interoperabilnosti i sposobnosti jedinica i komandi VCG u šta su se uvjerili i tokom zajedničke saradnje u misiji ISAF u Afganistanu. Posebno pozitivno su istaknuti napori u formiranju i radu Regionalnog centra za obuku pilota i spremnost mađarske strane na evantualnu mogućnost korišćenja kapaciteta i povoljnosti u osposobljavanju svojih posada helikoptera. Po njihovim riječima, ovakvim odnosom i radom Crna Gora izgrađuje siguran i stabilan put prema članstvu u NATO.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?