- Vlada Crne Gore
Okrugli sto ,,Otvaranje pregovaračkog procesa u ok...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Okrugli sto ,,Otvaranje pregovaračkog procesa u okviru poglavlja 23- pravosuđe i temeljna prava - da li smo spremni ili ne"
Objavljeno: 16.11.2013. • 16:56 Autor: Kancelarija za saradnju s NVO
Centar za razvoj nevladinih organizacija (Podogrica), Centar za antidiskriminaciju »Ekvista« (Podgorica), »Adria« iz Bara i Bjelopoljski demokratski centar (Bijelog Polja), organizovali su danas, Okrugli sto sa temom “Otvaranje pregovaračkog procesa u okviru poglavlja 23- pravosuđe i temeljna prava - da li smo spremni ili ne«, kao dio projekta “Učinimo pregovarački proces javnim”, koji finansira Evropska unija, preko Delegacije EU u Crnoj Gori.
Učesnici su, pored nevladinih organizacija bili predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, poslanici Skupštine Crne Gore, te predstavnici ministarstva pravde, inostranih poslova i evropskih integracija, unutrašnjih poslova, manjinskih i ljudskih prava i Kancelarije za saradnju sa nevladinim organizacijama,a na skupu je predstavljen i podijeljen Izvještaj Koalicije NVO za praćenje pregovora sa Evropskom unijom-poglavlje 23, (na crnogorskom i engleskom jeziku).
U Izvještaju, koji je podijeljen na tri panela: Reforma pravosuđa, Borba protiv korupcije, Ljudska prava i razvoj i održivost civilnog društva, a koji je tretirao ključna dostignuća, izazove i preduslove za otvaranje pregovora u okviru pregovaračkog poglavlja 23, navodi se da se ključni uspjesi Crne Gore na polju unaprijeđenja saradnje Vlade sa organizacijama civilnog društva u izvještajnom periodu odnose na kontinuitet uključivanja predstavnika/ca nevladinih organizacija (NVO) u radne grupe za pregovaračka poglavlja. Konkretno, u radnoj grupi za pripremu pregovora u okviru poglavlja 23 participira 5 predstavnika/ca NVO. Nastavljena je i praksa uključivanja predstavnika NVO u radna tijela koje formiraju organi državne uprave za izradu zakona, podzakonskih akata i strategija.
Ključne prepreke u ovoj oblast su nedosljedna primjena Zakona o nevladinim organizacijama u dijelu finansijske podrške države projektima NVO, raspodjela sredstava iz budžeta po postojećim modelima kojima nedostaje transparentnost, poštovanje propisa i procedura, monitoring i evaluacija projekata; zatim prema Poslovniku o radu radnih grupa ograničavanje NVO da informišu javnost o radu radne grupe, te primjena Uredbe o načinu i postupku ostvarivanja saradnje organa državne uprave sa NVO i Uredbe o načinu i postupku sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona koja je još uvijek nedovoljna i neadekvatna. U Izvještaju se ocjenjuje da je zajednička karakteristika sve tri oblasti uglavnom nedostatak političke volje da se dođe do suštinskih pozitivnih promjena. No, Izvještaj je pokazao i onu drugu pozitivnu stranu,a to je da je ipak puno toga sa ne velikim potencijalom administracije, uz značajnu pomoć nevladinih organizacija, solidno odrađeno, ali da predstoji najteži dio a to je implementacija.
Projekat "Učinimo proces pregovaranja javnim" ima za cilj jačanje uloge civilnog društva u Crnoj Gori u procesu integracije u Evropsku uniju kroz unapređenje učešća civilnog društva u promovisanju, praćenju i zastupanju reformi u oblasti osnovnih ljudskih prava i vladavine prava u skladu s EU standardima tokom pregovaračkog procesa.
Koaliciju, koja je nastala i kao izraz potrebe da se obezbijedi visoki stepen transparentnosti pregovaračkog procesa Crne Gore sa Evropskom unijom, čine organizacije sa višegodišnjim iskustvom u radu u oblastima na koje se odnosi pregovaračko poglavlje 23 i to: Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO), Juventas, Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za monitoring i istraživanje (CEMI), Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), LGBT Forum Progres, Institut alternativa, Evropski pokret u Crnoj Gori, NVO Sigurna ženska kuca, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšic, Centar za ženska prava, Institut socijalne inkluzije, Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Centar za antidiskriminaciju „EKVISTA" i NVO Anima-Centar za žensko i mirovno obrazovanje.
ŠEFICA KANCELARIJE
Danka Latković
Vezani članci:
BOK održao sedmu redovnu sjednicu 30.11.2024.
Gjeloshaj ponovo pozvan u Vašington 01.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?