Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uprava policije MUP-a podržala kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici“

Objavljeno: 26.11.2013. 00:21 Autor: UP
Povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja na ženama, danas je u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova – Uprave policije, Centra bezbjednosti Nikšić održana projekcija dokumentarnog filma „Izbjegni moju sudbinu“.

Uprava policije MUP-a je time podržala kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici“, koju su pokrenuli Ministarstvo za ljudska i manjinska prava – Odjeljenje za rodnu ravnopravnost i Misija OEBS-a u Crnoj Gori.

Dokumentarni film, čiji su autori NVO Centar za romske inicijative i Prva ženska RAE mreža, govori o prisilnim i ugovorenim dječjim brakovim u romskoj zajednici, što predstavlja jedan vid nasilja u porodici posebno nad djevojčicama.

Projekcija filma je, na inicijativu Centra za romske inicijative, održana radi bližeg upoznavanja predstavnika relevantnih inistitcuija sistema sa problemom ugovorenih i prisilnih dječjih brakova koji još uvijek postoje u romskoj i egipćanskoj zajednici.

Projekciji dokumentarnog filma su prisustvovali pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Sabahudin Delić, načelnik CB Nikšić Milovan Pavićević, izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative Fana Delija, kao i predstavnici Osnovnog državnog tužilaštva u Nikšiću, Centra za socijalni rad iz Nikšića, Plužina i Šavnika, lokalne samouprave i službenika ovog CB-a.

CB Nikšić je do sada realizovao nekoliko projekata koji su imali za cilj inkluziju djece iz romske i egipćanske populacije i prevenciju vršenja krivičnih djela od strane maloljetnih lica.

Službenici Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova su u radu i djelovanju posvećeni poštovanju ljudskih prava i sloboda, koje štite u okviru svojih nadležnosti. Policijski službenici se sa posebnim senzibilitetom odnose prema žrtvama nasilja, pružajući adekvatnu zaštitu, pomoć i podršku svim oštećenim licima, među kojima su žene i djeca.

Za suzbijanje i otkrivanje nasilja u porodici i porodičnoj zajednici su važni preventivni rad na terenu i edukacija što većeg broja policijskih službenika koji rade na ovim poslovima i zadacima, čemu Uprava policije pridaje posebnu važnost.

Osim navedenog, za otkrivanje i suzbijanje krivičnih djela počinjenih nad ženama i djevojčicama je važna i saradnja žrtava i lokalne sredine sa policijskim službenicima, kako bi ovakvi slučajevi nasilja bili uspješno procesuirani.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?