Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje Vlade na navode medija da je CEAC pokrenuo arbitražni postupak za KAP

Objavljeno: 03.12.2013. 19:20 Autor: Biro za odnose s javnošću
Ispunili smo sve obaveze iz Ugovora o poravnanju uz striktno poštovanje domaće i međunarodne legislative

Povodom najava ruske Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC) da će pokrenuti arbitražni postupak protiv Vlade Crne Gore, i navoda medija da je postupak već pokrenut, ukazujemo još jednom na neke nesporne činjenice koje pobijaju tvrdnje CEAC-a:

Vlada Crne Gore je djelovala poštujući zakone, odnosno Vlada nije u vezi sa Kombinatom aluminijuma Podgorica povukla nijedan potez koji nije bio u skladu sa važećom domaćom i međunarodnom legislativom u ovoj oblasti. Ovo podrazumijeva da je striktno poštovan i Ugovor o poravnanju. Taj dokument je javan, budući da ga je Vlada Crne Gore objavila sa svim aneksima (linkovi su u prilogu), i to odmah pošto je zaključen, te se i stručna i laička javnost mogu uvjeriti u to da li je došlo do „mnogobrojnih povreda uslova” iz ovog dokumenta kako sada tvrdi CEAC.

Javnosti je poznato da su problemi sa CEAC-om i En plus grupom nastali zbog tri neplaćena računa za struju, što je upravo i jedan od uslova definisanih u Ugovoru za raskid. Vlada Crne Gore je, u skladu sa tim, u novembru 2011. godine pokrenula postupak za raskid Ugovora, ali su, kao što je javnosti poznato, CEAC i En plus grupa odbili da, po tom osnovu, ustupe akcije Vladi Crne Gore. Vlada Crne Gore je ispunila sve svoje obaveze iz Ugovora o poravnanju, kako one koje se tiču subvencija za električnu energiju, tako i one koje se odnose na kredite po osnovu državnih garancija.

Tvrdnju CEAC-a da mu je „prilikom prodaje fabrike, Vlada dostavila nevjerodostojne finansijske iskaze KAP-a” najbolje demantuje proces privatizacije koji je bio transparentan, sproveden saglasno zakonima Crne Gore i u skladu sa strategijom o privatizaciji KAP-a o kojoj je vođena javna rasprava. Štoviše, kompletan proces privatizacije Kombinata aluminijuma sproveden je uz tehničku i finansijsku asistenciju Evropske banke za obnovu i razvoj, odabran je konzorcijum renomiranih specijalizovanih internacionalnih kompanija: BNP Paribas iz Francuske; CRU iz Velike Britanije; URS iz Velike Britanije; IKRP Rokas iz Grčke i BC EXEL / ERNEST & YANG. Takođe je, prije zaključivanja, Ugovor o privatizaciji dostavljen Skupštini Crne Gore i Državnom tužilaštvu i objavljen je na internet portalu Vlade.

Što se tiče uvođenja stečaja u Kombinat aluminijuma Podgorica, taj proces je sproveden uz puno poštovanje Zakona o stečaju.

O odnosu Vlade Crne Gore prema stranim investitorima najbolje govori postojeća legilastiva u ovoj oblasti, koja je usklađena sa najboljom međunarodnom praksom. To, međutim, znači da i strani investitori moraju da poštuju, prije svega, dokumenta koja su sami potpisali, kao i propise i važeće zakone.

Na kraju, još jednom podsjećamo da je plan restrukturiranja Kombinata aluminijuma Podgorica, koji je Vlada Crne Gore predložila Skupštini, podrazumijevao, osim jasne vlasničke strukture u kojoj bi Vlada Crne Gore bila vlasnik više od 60 odsto akcija, i sporazumni raskid Ugovora sa CEAC-om i EN plus grupom, čime bi bile preduprijeđene i ovakve situacije. Vladin plan, međutim, nije dobio podršku u parlamentu.

Internet linkovi na objavljena dokumenta: Ugovor o poravnanju sa svim aneksima






MINISTARSTVO EKONOMIJE / BIRO ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?