- Vlada Crne Gore
Uprava za inspekcijske poslove Održana radionica: Tehnički zahtjevi i nadzor nad ...
Održana radionica: Tehnički zahtjevi i nadzor nad tržištem za građevinske proizvode
U organizaciji IPA Projekta 2011 „Infrastruktura kvaliteta u zemljama Zapadnog Balkana i Turske“, održana je trodnevna radionica u Berlinu u periodu od 09-12.12 2013 godine, na temu „Tehnički zahtjevi i nadzor nad tržištem za građevinske proizvode npr. cement, stolarija“
Radionici su prisustvovali predstavnici tržišne inspekcije, Uprave carina i Ministarstava iz zemalja zapadnog Balkana: Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Kosova i Albanije. Crnogorsku delegaciju su činili prestavnici: Uprave za inspekcijske poslove - Odsjek za tržišnu inspekciju. Ministarstva održivog razvoja, turizma i Uprave Carina Crne Gore.
Cilj radionice je upoznavanje učesnika sa novom zakonskom regulativom u oblasti gradjevinskih proizvoda koja je stupila na snagu u julu mjesecu, 2013.godine.
U Saveznom Ministarstvu za transport, izgradnju i urbani razvoja, prisutnima su njemački eksperti prenijeli svoja iskustva u postupku standardizacije kao i iskustva sa primjenom Regulative 305/2011 kojom je povučena iz primjene Direktiva 89/106, ali se ista revidira u dijelu članova 56-59 već posle nepunih pet mjeseci. Napomenuto je da horizontalno zakonodavstvo EU dozvoljava zemljama članicama da u okviru svojih zemalja i u zavisnosti od svojih karakteristika definišu NDP (nacionalno određene parametre).
Delegacija je posjetila Savezni Institut za ispitivanje i testiranje materijala – BAM, gdje su prisutni informisani o metodama izvođena ispitivanja građevinskih proizvoda na protivpožarnost, zapaljivost, otpornost.
Predstvanici zemalja učesnica treninga su održali kratke prezentacije na temu „Tehnički zahtjevi i tržišni nadzor za građevinske proizvode“ sa osvrtom na stanje u svojim zemljama.
Predstavnici DIN (Institut za standardizaciju Njemačke), prisutnima su prezentovali ulogu, organizaciju, obaveze, odgovornosti i izazove ove institucije kao i primjenu Eurocodova i nacionalnih Anexa u oblasti građevinskih proizvoda.
Zaključeno je da je tema radionice veoma kompleksna, ali veoma korisna za implementaciju regulative u zemljama regiona, kojoj svakako treba pokloniti punu pažnju.