- Vlada Crne Gore
Koordinacioni odbor za praćenje sprovođenja Strate...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Koordinacioni odbor za praćenje sprovođenja Strategije za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica usvojio Izvještaj za period oktobar-decembar 2013.
Objavljeno: 11.02.2014. • 00:30 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja / Biro za odnose s javnošću
Na današnjoj sjednici Koordinacionog odbora za praćenje sprovođenja Strategije za trajno rješavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, kojom je predsjedavao ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković, jednoglasno je usvojen Izvještaj o realizaciji mjera iz Akcionog plana za period oktobar-decembar 2013. godine, sa posebnim osvrtom na područje Konika.
Na sjednici je zaključeno da je postignut napredak u stambenom zbrinjavanju raseljenih lica i pružanju pomoći u pribavljanju dokumentacije, kao i ostvarivanju prava na dobrovoljni povratak, rješavanju pravnog statusa i nakanadnom upisu u knjige rodjenih za djecu koja su rodjena van zdravstvenioh ustanova, a kojih je u 2013. godini bilo 150. Sve aktivnosti iz Akcionog planom koje su imale vremenski rok blagovremeno su realizovane u toku 2013. godine, dok se aktvnosti koje su predviđene kao kontinuirane, sprovode planiranom dinamikom.
Za rješavanje stambenih potreba raseljenih i interno raseljenih lica odobreno je oko 12 miliona eura kroz Regionalni stambeni program, pa je za mart planirano raspisivanje tendera za izgradnju stambenog objekta u Nikšiću, dok će se u okviru IPA projekta, vrijednog 1.7 milona eura, graditi objekti u Podgorici za koje je toku priprema tenderske dokumentacije.
Za osobe koje su se nalaze u ustanovma socijalne zastite, u protekloj godini pribavljena su dokumenta iz države porijekla, a u toku je postupak rješavanja njihovog statusa u Grnoj Gori.
Dobar rezultat je postignun i sporvođenjem informativne kampanje, koja je sprovedena u više navrata tokom 2013. godine u svim opštinama, a pripremljen je i plan aktivnosti na terenu za 2014.
Kada je u pitanju dobrovoljni povratak, tokom 2013. godine 10 porodica je ostvarilo to pravo, od kojih njih devet na Kosovo i jedna u Srbiju.
U realizaciji Akcionog plana, državne institucije Crne Gore imale su punu pordšku Evropske komisije, UNHCR-a, Ambasade SAD u Podgorici i Crvenog krsta.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja / Biro za odnose s javnošću
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?