- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Reagovanje na navode predsjednika Udruženja profes...
Reagovanje na navode predsjednika Udruženja profesionalnih ribara na moru Marka Kisea u tekstu objavljenom u DN „Dan“
Dnevna novina „Dan“ još jednom je pokazala neprofesionalnost i zlonamjernost u izvještavanju kada je u pitanju Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja. Ovaj medij nije ispoštovao pravo Ministarstva, zagarantovano Zakonom o medijima, i nije objavio reagovanje koje im je poslato povodom teksta objavljenog 24.02.2014. sa nadnaslovom „Ministar Ivanović se pravda zbog toga što Crna Gora nije zatražila kvote za izlov tune“ i naslovom „Nemaju precizne podatke o izlovljenim količinama“.
Umjesto reagovanja Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, dnevna novina „Dan“ u tekstu sa naslovom „Ministar pobrkao lončiće“ objavljuje reakciju Udruženja profesionalnih ribara na moru, na isti tekst na koji je reagovalo i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Manipulativnim i neprofesionalnim ponašanjem dnevna novina „Dan“ dva puta je na istu temu pokušala javnosti da nametne sliku o Ministarstvu kao „krivcu“ što Crna Gora do sada nije tražila kvote za izlov tune, čime je, navodno, narušila interese ribara.
Upravo radi javnosti, ponovićemo još jednom: Crna Gora nije podnijela zahtjev za dobijanje kvota za izlov tune, jer, prema podacima kojima raspolaže Ministarstvo, ne postoji komercijalno organizovan izlov, niti tradicija u tom poslu.
Prije podnošenja zahtjeva za članstvo u ICCAT, organizacije koja je zadužena za očuvanje i zaštitu atlantskih tuna i koja izdaje kvote za ulov i uzgoj zemljama članicama, potrebno je uraditi ekonomsku analizu isplativosti članstva. Naime, članstvo u ICCAT-u iziskuje velike obaveze u pogledu ulaganja u brodove za izlov, sistem praćenja, kontrole i izvještavanje, odnosno institucionalne i administrativne kapacitete. Sve to neko treba da plati. Da li je to što dobijamo veće od troškova ili ne? Kakavi su efekti članstva? To su neka od pitanja na koje tražimo odgovor.
Prema podacima koje Ministarstvu, shodno Zakonu o morskom ribarstvu i marikulturi, dostavljaju sami ribari, za posljednje tri godine ulovljene su 42 tune. Valjda je jasno da 42 tune ne mogu opravdati troškove članstva u ICCAT i traženje kvote za izlov.
Ako gospodin Kise ima podatke kojima može dokazati veći ulov u našim vodama, u tom slučaju neko od ribara nije poštovao zakon i nije u roku od 48 sati nakon iskrcaja ispunio zakonsku obavezu da prijavi izlov tune! Odnosno, počinio je prekršaj za koji se izriču kazne od 500€ do 10.000€.
Ako je gospodin Kise govorio istinu dnevnoj novini "Dan", onda je ponovo varao državu u kojoj živi. Ako je govorio istinu kada je popunjavao prijave izlova, onda je lagao čitaoce dnevne novine "Dan". Jedno je nesporno, nije moguće da je gospodin Kise u oba slučaja u pravu, već je sasvim sigurno da nekome nije saopštio istinu: državi u kojoj živi ili čitaocima "Dana". Kada bi dnevnu novinu "Dan" zanimala istina, tražila bi odgovor od gospodina Kisea.
Imajući u vidu da je za razvoj bilo koje grane u poljoprivredi i ribarstvu neophodno imati polazište, odnosno, imati argument za ulaganje i dalji razvoj, pozivamo sve ribare da javno objave argumente za učlanjenje u organizaciju ICCAT.
Sigurni smo da iza nerealnih zahtjeva za kvotom za izlov tune stoji gospodin Marko Kise, čije je udruženje prije deset godina okupljalo sve ribare na moru Crne Gore, a sada jedva ima 5 članova. Vjerujemo da će javnost na osnovu samo ovog podatka shvatiti šta su ciljevi i interesi gospodina Kisea. Njegovi lični ciljevi nama su odlično poznati. Ako bude potrebe saopštićemo i ostale detalje oko profesionalnog bavljenja i namjera gospodina Kisea.
Tabela: Podaci koje su dostavili ribari o količini izlovljene tune
Godina |
Komada |
Kilograma |
2011 |
0 |
0 |
2012 |
42 |
962 |
2013 |
0 |
0 |
2014 |
- |
- |
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja