- Vlada Crne Gore
Potpredsjednik Lukšić učestvuje na Segmentu na vis...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Potpredsjednik Lukšić učestvuje na Segmentu na visokom nivou 25. sesije Savjeta UN za ljudska prava
Objavljeno: 03.03.2014. • 00:01
Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija dr Igor Lukšić učestvovaće 3. marta u Ženevi na Segmentu na visokom nivou 25. sesije Savjeta UN za ljudska prava.
Četvorodnevni segment na visokom nivou otpočeće uvodnim izlaganjima generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna, visoke komesarke za ljudska prava Navi Pilaj i predsjedavajućeg Savjeta za ljudska prava, ambasadora Bodlera Ngong Ele. Segment će okupiti preko 100 visokih zvaničnika zemalja svijeta, uglavnom premijera i ministara vanjskih poslova, i predstavljaće priliku za promociju nacionalnih politika u oblasti zaštite ljudskih prava, te dostignuća u sveukupnoj promociji ljudskih prava na međunarodnom nivou. Na ovogodišnjem segmentu na visokom nivou, potpredsjednik Vlade i šef crnogorske diplomatije predstaviće rezultate Crne Gore nakon jednogodišnjeg članstva u Savjetu za ljudska prava na planu unapređenja stanja ljudskih prava, ali i doprinosa Crne Gore sprječavanju i borbi protiv povreda ljudskih prava u svijetu.
Potpredsjednik Lukšić, sa grupom visokih zvanicnika koji ucestvuju na 25 sesiji, sastaće se sa članom Kabineta predsjednika Baraka Obame, ambasadorkom SAD u UN u Njujorku Samantom Pauer, šefom delegacije SAD na ovoj sesiji, radi razmjene mišljenja o prioritetima u radu Savjeta za ljudska prava. Na marginama Segmenta na visokom nivou, potpredsjednik Lukšić će imati bilateralne susrete sa ministrom vanjskih poslova Argentine Héctorom Marcosom Timermanom.
Na 25. sesiji Savjeta za ljudska prava, u periodu 3. – 28. mart 2014. godine, biće predstavljen Godišnji izvještaj Visoke komesarke za ljudska prava, održane panel diskusije na visokom nivou o ukidanju smrtne kazne, borbi protiv genocida, promociji preventivnih mehanizama Ujedinjenih nacija, unaprijeđenju i zaštitu okruženja u kojem djeluje civilno društvo. Savjet će razmotriti i pojedinačna pitanja stanja ljudskih prava u područjima koja zahtijevaju posebnu pažnju Savjeta, zatim funkcionisanje mehanizama za zaštitu ljudskih prava, specijalnih procedura, te usvojiti konačne izvještaje Radne grupe za Opšti periodični pregled stanja ljudskih prava i pojedinačne rezolucije.
Savjet za ljudska prava osnovan je rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 2006. godine i razmatra stanja ljudskih prava u svijetu, primjenu i poštovanje međunarodnih standarda i odnos država članica UN prema zaštiti i unapređenju ljudskih prava na njihovim teritorijama. Broji ukupno 47 država članica, koje se biraju na period od 3 godine. Crna Gora je članica Savjeta za ljudska prava od 1. januara i njen mandat će trajati do 31. decembra 2015. godine.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?