Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

IPA Jadranski prekogranični program - doprinos kohezionoj i regionalnoj politici EU

Objavljeno: 07.03.2014. 19:15 Autor: Biro za odnose sa javnošću

   

U Podgorici je danas održan okrugli sto povodom početka sprovođenja strategijskih projekata IPA Jadranskog prekograničnog programa, koji predstavlja okvir za ubrzane ekonomske integracije i unapređenje dobrosusjedskih odnosa, stabilnost i prosperitet regiona i povezivanje ljudi u pograničnim područjima kroz saradnju u projektima.

Skup je otvorio državni sekretar za evropske integracije i nacionalni koordinator za IPA-u Aleksandar Andrija Pejović.

Obraćajući se prisutnima, gospodin Pejović je istakao značaj ovih projekata za unapređenje kapaciteta organizacija i institucija regiona, putem razmjene ideja i iskustava koji doprinose identifikovanju zajedničkih pristupa u rješavanju sličnih izazova sa kojima se zemlje - partneri suočavaju. Iskazao je uvjerenje da će iskustva crnogorskih institucija i organizacija u pripremi i sprovođenju projekata doprinijeti jačanju potrebnih kapaciteta i da će na taj način olakšati sprovođenje projekata iz sredstava Evropske unije i obezbijediti njihovu efikasniju upotrebu u Crnoj Gori.

„Jadranska oblast je izuzetno značajna za realizaciju projekata, s obzirom na blisku istorijsku, geografsku, kulturološku, društvenu i ekonomsku vezu država - učesnica u programu. Ne manje važna je i činjenica da zajedničkim radom doprinosimo ostvarenju ciljeva kohezione i regionalne politike Evropske unije i kreiranju novih oblika integracije i stvaranju veza između teritorija, u interesu cjelokupnog Jadranskog regiona”, istakao je Pejović.

IPA Jadranski prekogranični program obuhvata teritorije četiri zemlje - članice (Italija, Grčka, Slovenija i Hrvatska) i četiri zemlje proširenja (Crna Gora, Srbija, Albanija i BiH). Njime se podstiče balansiran i održiv razvoj pograničnih regiona kroz istraživanja i inovacije, kojima se štite morska i obalna područja, unapređuje upravljanje prirodnim i kulturnim nasljeđem, održivi turizam, fizička infrastruktura i sistem transporta.

U okviru Poziva za podnošenje predloga za strategijske projekte odobreno je 11 projekata, u kojima učestvuje 14 crnogorskih organizacija i institucija u svojstvu partnera. Ukupna vrijednost projekata je 73,8 miliona eura, od čega je za crnogoske institucije opredijeljeno 4,2 miliona eura, odnosno 5,6% sredstava.

Crna Gora učestvuje u 8 programa i to u pet kroz bilateralne programe (Albanija – Crna Gora; Bosna i Hercegovina – Crna Gora; Crna Gora – Kosovo*; Hrvatska – Crna Gora; Srbija – Crna Gora), jedan kroz multilateralne prekogranične programe (IPA Jadranski prekogranični program) i u dva kroz transnacionalne programe (Program Jugoistočna Evropa i Mediteranski program).

Na skupu su, pored predstavnika Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, učestvovali i predstavnici Ministarstva finansija, Zajedničkog tehničkog sekretarijata iz Akvile (Italija) i korisnici projekata.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?