- Vlada Crne Gore
Uprava za inspekcijske poslove Intervju Božidara Vuksanovića,direktora Uprave za ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Intervju Božidara Vuksanovića,direktora Uprave za inspekcijske poslove, za Portal Analitiku - ostvareni značajni rezultati u 2013. godini
Objavljeno: 12.03.2014. • 19:30 Autor: uip
Intervju Portala Analitike sa Božidarem Vuksanovićem, direktorom Uprave za inspekcijske poslove
PORTAL: Godina 2013. je prva puna izvještajna godina u kojoj je Uprava za inspekcijske poslove ostvarivala svoje nadležnosti u čijem su sastavu 24 inspekcije. Kakvi su rezultati Uprave za inspekcije poslove tokom prošle godine i koliko je utvrđeno nepravilnosti? Koliki je ukupni finansijski efekat nadzora?
VUKSANOVIĆ: Moram naglasiti da su u 2013. godini ostvareni postignuti su značajni rezultati zahvaljujući praksi zajedničkih kontrola, međusobne koordinacije inspekcijskih organa i dobre saradnje sa drugim organima na nivou lokalne i državne uprave.
O tome ipak najbolje govore cifre: inspekcije Uprave izvršile su ukupno 138.558 inspekcijskih pregleda. Od tog broja 72.008 pregleda odnosi se na unutrašnji nadzor u kojima je utvrđeno ukupno 33.443 nepravilnosti, a ostalih 67.456 inspekcijskih pregleda izvršeno je u spoljnotrgovinskom prometu po zahtjevima privrednih subjekata. Uprava je podnijela 14.671 prekršajnih naloga, i to u iznosu 3.671.772,00 eura, dok su izvršeni inspekcijski pregledi Uprave u 2013. godini imali finansijski efekat na Budžet Crne Gore od skoro 6 i po miliona eura.
Inače, za utvrđene nepravilnosti (33.443) izdato je ukupno 15.375 ukazivanja, što ukazuje na značajnu funkciju inspekcija da djeluju prije svega preventivno i edukativno na subjekte nadzora.
PORTAL: Tokom prošle ljetnje turističke sezone Uprava za inspekcijske poslove sprovodila je pojačane kontrole primorskih opština, pa je obrazovan i posebni štab preko kojeg su se koordinirale aktivnosti. Da li je takva organizacija doprinijela efikasnijem vršenju nadzora i kakvi su planovi za sljedeću sezonu?
VUKSANOVIĆ: Uprava za inspekcijske poslove je prošle godine vršila pojačan nadzor od početka maja do sredine septembra. Rad inspekcija koordiniran je preko Štaba za praćenje turističke sezone, čijom je organizacijom i stalnom ažurnošću obezbjeđena stalna pokrivenost na terenu, pa je izvršeno preko 20000 kontrola i izdato prekršajnih naloga u iznosu od preko 2 miliona eura. Već je u toku priprema organizacije pojačanog nadzora za sljedeću turističku sezonu, koja se planira u sklopu Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije. Ovim pojačanim sngažmanom inspekcija obezbjeđuje se sve regularnije tržište, čime Crna Gora iz godine u godinu poboljšava imidž već atraktivne turističke destinacije.
PORTAL: Uprava za inspekcijske poslove jedan je od ključnih faktora za suzbijanje sive ekonomije. Kakvi su bili rezultati po tom pitanju u protekloj godini i koje su aktivnosti planirane za 2014. godinu?
VUKSANOVIĆ: Uprava za inspekcijske poslove aktivno radi na suzbijanju sive ekonomije u svim sferama poslovanja, pa se tokom cijele godine kontinuirano vrše kontrole što od strane pojedinačnih inspekcija, što u zajedničkim kontrolama više različitih inspekcija.
U realizaciji Programa rada Uprave za 2013. godinu, poseban izazov za inspekcije koje su se tek okupile pod jednim krovom, bio je Akcioni plan za sizbijanje sive ekonomije, i to prije svega za inspekcije koje su nadležne za nadzor tržišta roba, usluga i radne snage, ali i onih koje su zadužene za nadzor građenja objekata i privremene objekte, te nadzor eksploatacije sirovina i drugih prirodnih resursa (realizacija koncesija).
PORTAL: Kakvi su rezultati u oblasti zaštite prostora i izgradnje objekata?
VUKSANOVIĆ: Jedan od osnovnih ciljeva Uprave u zaštiti prostora jeste sprječavanje „divlje“ gradnje. U tom pravcu Inspekcija zaštite prostora izdala je 356 rješenja o rušenju i podnijela 117 krivičnih prijava, a sve u cilju očuvanja kvaliteta životnog prostora, ali i njegove valorizacije imajući u vidu da je Crna Gora upravo zbog atraktivnosti prirodnog okruženja sve interesantnija destinacija za investitore.
PORTAL: Kakav je bio učinak inspekcija po pitanju suzbijanja sive ekonomije na tržištu roba i usluga?
VUKSANOVIĆ: Inspekcije koje vrše nadzor na tržištu roba i usluga (Tržišna, Turistička, Inspekcija za igre na sreću), u 2013. godini pored ostalih upravnih mjera, donijele su i 235 rješenja kojima je zabranjen rad, od čega je u 219 slučajeva izvršeno pečaćenje objekata. Razlozi su uglavnom u neposjedovanju odobrenja, odnosno prethodne prijave djelatnosti u oblasti ugostiteljskih i turističkih usluga, priređivanja igara na sreću i trgovine, kao i zbog nelegalne trgovine.
U 157 slučajeva privremeno je oduzeta roba i protivpravno stečena imovinska korist (u vrijednosti od 54.527,42 eura), zbog stavljanja robe u promet bez dokaza o nabavci, odnosno zbog nepravilnosti kod maloprodajnih cijena
PORTAL: Po pitanju kontrole tržišta radne snage, koliko je doprinijela Uprava sa aspekta suzbijanja rada „na crno“?
VUKSANOVIĆ: Inspekcija rada tokom prošle godine, pored ostalih upravnih mjera, donijela je 209 rješenja kojima je zabranjen rad subjektima nadzora zbog angažovanja radnika „na crno“ i neuplaćivanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. U slučaju utvrđivanja rada „na crno“ preduzimane su mjere na osnovu kojih je 5.244 lica zakonito zasnovalo radni odnos.
PORTAL: Bezbjednost hrane je uvijek u žiži interesovanja javnosti, pa nam recite koliko je Uprava uradila u protekloj godini kontrolišući ovu oblast?
VUKSANOVIĆ: Bezbjednost proizvoda je jedan od prioriteta u organizaciji nadzora u Upravi za inspekcijske poslove, te tu oblast s aspekta različitih nadležnosti pokrivaju Zdravstveno-sanitarna i Veterinarska inspekcija.
U skladu sa programom tržišnog nadzora, kao i kroz reaktivni nadzor obavlja se nadzor na unutrašnjom tržištu, ali i prilikom svakog uvoza hrane u Crnu Goru. Iz činjenice da su ove inspekcije u oblasti kontrole bezbjednosti hrane utvrdile preko 1.500 nepravilnosti čije je otklanjanje naloženo, i da je naloženo uništenje hrane u 165 slučaja, a u 127 povraćaj robe, jasno je da Uprava polaže veliki značaj na polju zdravstvene bezbjednosti građana, utičući i edukativno na subjekte kontrole koji se postepeno navikavaju na evropske standarde.
PORTAL: Iz Vlade su najavljene žestoke kontrole na tržištu cigareta, budući na smanjene priihode od akciza. U kojoj mjeri će Uprava biti uključena u ove kontrole?
VUKSANOVIĆ: Tržišna inspekcija je otpočela sa intezivnim nadzorom nad tržištem duvankih proizvoda u saradnji sa pripadnicima Uprave policije, imajući u vidu da je Radni tim za suzbijanje sive ekonomije donio odluku da se izvrše pojačane kontrole u ovoj oblasti.
Inače, nadzor nad prometom duvanskih proizvoda u 2013. godini vršen je kontinuirano, kako u okviru redovnog nadzora, tako i po inicijativama građana. U navedenom periodu izvršeno je po osnovu kontrole duvanskih proizvoda ukupno 1.789 kontrola, doneseno 150 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, oduzete su cigarete u 47 slučaj, dok je u 20 slučajeva roba je oduzeta od NN lica. Takođe, izdato je 146 prekršajnih naloga u iznosu od 30.230,00 eura.
PORTAL: Vlada je krajem prošle godine započela kampanju „Budi odgovoran“ u kojem učestvuje Uprava za inspekcijske poslove zajedno sa Poreskom upravom, koja ima za cilj uključivanje građana u suzbijanju sive ekonomije. Koliko se građana uključilo u projekat, kakvi su rezultati kampanje?
VUKSANOVIĆ: Projekat sa timom „Budi odgovoran“ je više nego uspješan, jer od 17. decembra prošle godine, kada je započeta kampanja, do danas broj prijava sive ekonomije je višestruko povećan. Naime, u pomenutom periodu primljeno je preko 500 prijava sive ekonomije.
Preko projekta “Budi odogovoran” inspekcije dosad su izrekle preko 210.000 eura kazni za neizdavanje fiskalnih računa, rad na crno i kršenje potrošačkih prava, a polovina od tih sredstava biće investirana u projekte od opšteg društvenog značaja. Građani mogu prijavljivati nepravilnosti putem mobilne i veb aplikacije „Budi odgovoran“ i preko našeg kol centra 080 555 555 na koji je poziv besplatan, ili preko kol centra Poreske uprave 19707.
PORTAL: U Crnoj Gori se mnogo priča o zaštiti potrošača, ali je očigledno da prosječan potrošač u Crnoj Gori se ne osjeća zaštićeno. Pošto je dio nadležnosti u rukama Uprave, šta ste preduzeli povodom reklamacije potrošača?
VUKSANOVIĆ: Područje zaštite potrošača i u izvještajnoj godini bilo je jedno od prioriteta u postupanju inspekcija koje štite interese kupaca roba i usluga (Tržišna, Sanitarna, Turistička). Ova oblast je kontinuirano praćena, kako u pogledu ekonomskih prava, tako i u pogledu zaštite potrošača od opasnih proizvoda na tržištu. Osnov za nadzor na ovom području, pored planiranih, bile su i žalbe potrošača po kojima se postupalo bez odlaganja.
Samo Tržišna inspekcija je u ovoj oblasti izvršila 9.726 pregleda, od kojih je preko 300 urađeno po prijavama/žalbama potrošača.
PORTAL: Da li Uprava za inspekcijske poslove ima administrativnih kapaciteta za rad u skladu sa evropskim standardima. Koliko ima zaposlenih inspektora, što Crnoj Gori nedostaje što se tiče administrativnih kapaciteta u inspekcijskom nadzoru?
VUKSANOVIĆ: U ovom trenutku Uprava ima 294 zaposlena od kojih je 237 inspektora. Dosadašnje iskustvo i obaveza usklađivanja procedura sa standardima EU, upućuju na potrebu daljeg jačanja inspekcijskog kadra, kao i kadra koji mu pruža logističku podršku, na čemu će Uprava u narednom periodu naročito raditi.
U Upravi za inspekcijske poslove prepoznat je značaj obuke inspektora i potrebe za stalnim usavršavanjem. Kroz obavezne obuke inspektora kontinuirano se radi na podizanju kvaliteta inspekcijsog nadzora i otklanjanju svih nedoumica u tumačenju propisa, doprinoseći ujednačenosti pristupa kod svih inspekcija. Pri tom, stalne obuke doprinose izgradnji imidža inspektora kao službenika državne uprave čiji autoritet počiva na stručnoj kompetenciji i etičnom postupanju.
PORTAL: Da li je Uprava za inspekcijske poslove uključena u procese pristupanja Evropskoj uniji?
VUKSANOVIĆ: Treba reći da je uloga Uprave prepoznata i u izvještaju Evropske komisije kao i u programu pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji (2014-2018), u smislu doprinosa u otvaranju brojnih pregovaračkih podglavlja, što će stvoriti uslov za usaglašavanje rada Uprave sa evropskim standardima. Treba naglasiti da je predstavnik Uprave šef radne grupe za Poglavlje 28 - zaštita potrošača i zdravlja, za koje je EK krajem izvještajne godine dala preporuku za pripremu pregovaračke pozicije.
Uprava je preko svojih predstavnika aktivno uključena u sledeća pregovaračka poglavlja: Poglavlje 1 – Sloboda kretanja robe, Poglavlje 2 – Sloboda kretanja radnika, Poglavlje 3 – Pravo osnivanja preduzeća, Poglavlje 5 – Javne nabavke, Poglavlje 7– Pravo intelektualne svojine, Poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji, Poglavlje 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, Poglavlje 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor, Poglavlje 13 –Ribarstvo, Poglavlje 15 – Energetika, Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, Poglavlje 27 – Životna sredina, Poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, Poglavlje 32 – Finansijski nadzor.
PORTAL: Godina 2013. je prva puna izvještajna godina u kojoj je Uprava za inspekcijske poslove ostvarivala svoje nadležnosti u čijem su sastavu 24 inspekcije. Kakvi su rezultati Uprave za inspekcije poslove tokom prošle godine i koliko je utvrđeno nepravilnosti? Koliki je ukupni finansijski efekat nadzora?
VUKSANOVIĆ: Moram naglasiti da su u 2013. godini ostvareni postignuti su značajni rezultati zahvaljujući praksi zajedničkih kontrola, međusobne koordinacije inspekcijskih organa i dobre saradnje sa drugim organima na nivou lokalne i državne uprave.
O tome ipak najbolje govore cifre: inspekcije Uprave izvršile su ukupno 138.558 inspekcijskih pregleda. Od tog broja 72.008 pregleda odnosi se na unutrašnji nadzor u kojima je utvrđeno ukupno 33.443 nepravilnosti, a ostalih 67.456 inspekcijskih pregleda izvršeno je u spoljnotrgovinskom prometu po zahtjevima privrednih subjekata. Uprava je podnijela 14.671 prekršajnih naloga, i to u iznosu 3.671.772,00 eura, dok su izvršeni inspekcijski pregledi Uprave u 2013. godini imali finansijski efekat na Budžet Crne Gore od skoro 6 i po miliona eura.
Inače, za utvrđene nepravilnosti (33.443) izdato je ukupno 15.375 ukazivanja, što ukazuje na značajnu funkciju inspekcija da djeluju prije svega preventivno i edukativno na subjekte nadzora.
PORTAL: Tokom prošle ljetnje turističke sezone Uprava za inspekcijske poslove sprovodila je pojačane kontrole primorskih opština, pa je obrazovan i posebni štab preko kojeg su se koordinirale aktivnosti. Da li je takva organizacija doprinijela efikasnijem vršenju nadzora i kakvi su planovi za sljedeću sezonu?
VUKSANOVIĆ: Uprava za inspekcijske poslove je prošle godine vršila pojačan nadzor od početka maja do sredine septembra. Rad inspekcija koordiniran je preko Štaba za praćenje turističke sezone, čijom je organizacijom i stalnom ažurnošću obezbjeđena stalna pokrivenost na terenu, pa je izvršeno preko 20000 kontrola i izdato prekršajnih naloga u iznosu od preko 2 miliona eura. Već je u toku priprema organizacije pojačanog nadzora za sljedeću turističku sezonu, koja se planira u sklopu Akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije. Ovim pojačanim sngažmanom inspekcija obezbjeđuje se sve regularnije tržište, čime Crna Gora iz godine u godinu poboljšava imidž već atraktivne turističke destinacije.
PORTAL: Uprava za inspekcijske poslove jedan je od ključnih faktora za suzbijanje sive ekonomije. Kakvi su bili rezultati po tom pitanju u protekloj godini i koje su aktivnosti planirane za 2014. godinu?
VUKSANOVIĆ: Uprava za inspekcijske poslove aktivno radi na suzbijanju sive ekonomije u svim sferama poslovanja, pa se tokom cijele godine kontinuirano vrše kontrole što od strane pojedinačnih inspekcija, što u zajedničkim kontrolama više različitih inspekcija.
U realizaciji Programa rada Uprave za 2013. godinu, poseban izazov za inspekcije koje su se tek okupile pod jednim krovom, bio je Akcioni plan za sizbijanje sive ekonomije, i to prije svega za inspekcije koje su nadležne za nadzor tržišta roba, usluga i radne snage, ali i onih koje su zadužene za nadzor građenja objekata i privremene objekte, te nadzor eksploatacije sirovina i drugih prirodnih resursa (realizacija koncesija).
PORTAL: Kakvi su rezultati u oblasti zaštite prostora i izgradnje objekata?
VUKSANOVIĆ: Jedan od osnovnih ciljeva Uprave u zaštiti prostora jeste sprječavanje „divlje“ gradnje. U tom pravcu Inspekcija zaštite prostora izdala je 356 rješenja o rušenju i podnijela 117 krivičnih prijava, a sve u cilju očuvanja kvaliteta životnog prostora, ali i njegove valorizacije imajući u vidu da je Crna Gora upravo zbog atraktivnosti prirodnog okruženja sve interesantnija destinacija za investitore.
PORTAL: Kakav je bio učinak inspekcija po pitanju suzbijanja sive ekonomije na tržištu roba i usluga?
VUKSANOVIĆ: Inspekcije koje vrše nadzor na tržištu roba i usluga (Tržišna, Turistička, Inspekcija za igre na sreću), u 2013. godini pored ostalih upravnih mjera, donijele su i 235 rješenja kojima je zabranjen rad, od čega je u 219 slučajeva izvršeno pečaćenje objekata. Razlozi su uglavnom u neposjedovanju odobrenja, odnosno prethodne prijave djelatnosti u oblasti ugostiteljskih i turističkih usluga, priređivanja igara na sreću i trgovine, kao i zbog nelegalne trgovine.
U 157 slučajeva privremeno je oduzeta roba i protivpravno stečena imovinska korist (u vrijednosti od 54.527,42 eura), zbog stavljanja robe u promet bez dokaza o nabavci, odnosno zbog nepravilnosti kod maloprodajnih cijena
PORTAL: Po pitanju kontrole tržišta radne snage, koliko je doprinijela Uprava sa aspekta suzbijanja rada „na crno“?
VUKSANOVIĆ: Inspekcija rada tokom prošle godine, pored ostalih upravnih mjera, donijela je 209 rješenja kojima je zabranjen rad subjektima nadzora zbog angažovanja radnika „na crno“ i neuplaćivanja doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. U slučaju utvrđivanja rada „na crno“ preduzimane su mjere na osnovu kojih je 5.244 lica zakonito zasnovalo radni odnos.
PORTAL: Bezbjednost hrane je uvijek u žiži interesovanja javnosti, pa nam recite koliko je Uprava uradila u protekloj godini kontrolišući ovu oblast?
VUKSANOVIĆ: Bezbjednost proizvoda je jedan od prioriteta u organizaciji nadzora u Upravi za inspekcijske poslove, te tu oblast s aspekta različitih nadležnosti pokrivaju Zdravstveno-sanitarna i Veterinarska inspekcija.
U skladu sa programom tržišnog nadzora, kao i kroz reaktivni nadzor obavlja se nadzor na unutrašnjom tržištu, ali i prilikom svakog uvoza hrane u Crnu Goru. Iz činjenice da su ove inspekcije u oblasti kontrole bezbjednosti hrane utvrdile preko 1.500 nepravilnosti čije je otklanjanje naloženo, i da je naloženo uništenje hrane u 165 slučaja, a u 127 povraćaj robe, jasno je da Uprava polaže veliki značaj na polju zdravstvene bezbjednosti građana, utičući i edukativno na subjekte kontrole koji se postepeno navikavaju na evropske standarde.
PORTAL: Iz Vlade su najavljene žestoke kontrole na tržištu cigareta, budući na smanjene priihode od akciza. U kojoj mjeri će Uprava biti uključena u ove kontrole?
VUKSANOVIĆ: Tržišna inspekcija je otpočela sa intezivnim nadzorom nad tržištem duvankih proizvoda u saradnji sa pripadnicima Uprave policije, imajući u vidu da je Radni tim za suzbijanje sive ekonomije donio odluku da se izvrše pojačane kontrole u ovoj oblasti.
Inače, nadzor nad prometom duvanskih proizvoda u 2013. godini vršen je kontinuirano, kako u okviru redovnog nadzora, tako i po inicijativama građana. U navedenom periodu izvršeno je po osnovu kontrole duvanskih proizvoda ukupno 1.789 kontrola, doneseno 150 rješenja o otklanjanju nepravilnosti, oduzete su cigarete u 47 slučaj, dok je u 20 slučajeva roba je oduzeta od NN lica. Takođe, izdato je 146 prekršajnih naloga u iznosu od 30.230,00 eura.
PORTAL: Vlada je krajem prošle godine započela kampanju „Budi odgovoran“ u kojem učestvuje Uprava za inspekcijske poslove zajedno sa Poreskom upravom, koja ima za cilj uključivanje građana u suzbijanju sive ekonomije. Koliko se građana uključilo u projekat, kakvi su rezultati kampanje?
VUKSANOVIĆ: Projekat sa timom „Budi odgovoran“ je više nego uspješan, jer od 17. decembra prošle godine, kada je započeta kampanja, do danas broj prijava sive ekonomije je višestruko povećan. Naime, u pomenutom periodu primljeno je preko 500 prijava sive ekonomije.
Preko projekta “Budi odogovoran” inspekcije dosad su izrekle preko 210.000 eura kazni za neizdavanje fiskalnih računa, rad na crno i kršenje potrošačkih prava, a polovina od tih sredstava biće investirana u projekte od opšteg društvenog značaja. Građani mogu prijavljivati nepravilnosti putem mobilne i veb aplikacije „Budi odgovoran“ i preko našeg kol centra 080 555 555 na koji je poziv besplatan, ili preko kol centra Poreske uprave 19707.
PORTAL: U Crnoj Gori se mnogo priča o zaštiti potrošača, ali je očigledno da prosječan potrošač u Crnoj Gori se ne osjeća zaštićeno. Pošto je dio nadležnosti u rukama Uprave, šta ste preduzeli povodom reklamacije potrošača?
VUKSANOVIĆ: Područje zaštite potrošača i u izvještajnoj godini bilo je jedno od prioriteta u postupanju inspekcija koje štite interese kupaca roba i usluga (Tržišna, Sanitarna, Turistička). Ova oblast je kontinuirano praćena, kako u pogledu ekonomskih prava, tako i u pogledu zaštite potrošača od opasnih proizvoda na tržištu. Osnov za nadzor na ovom području, pored planiranih, bile su i žalbe potrošača po kojima se postupalo bez odlaganja.
Samo Tržišna inspekcija je u ovoj oblasti izvršila 9.726 pregleda, od kojih je preko 300 urađeno po prijavama/žalbama potrošača.
PORTAL: Da li Uprava za inspekcijske poslove ima administrativnih kapaciteta za rad u skladu sa evropskim standardima. Koliko ima zaposlenih inspektora, što Crnoj Gori nedostaje što se tiče administrativnih kapaciteta u inspekcijskom nadzoru?
VUKSANOVIĆ: U ovom trenutku Uprava ima 294 zaposlena od kojih je 237 inspektora. Dosadašnje iskustvo i obaveza usklađivanja procedura sa standardima EU, upućuju na potrebu daljeg jačanja inspekcijskog kadra, kao i kadra koji mu pruža logističku podršku, na čemu će Uprava u narednom periodu naročito raditi.
U Upravi za inspekcijske poslove prepoznat je značaj obuke inspektora i potrebe za stalnim usavršavanjem. Kroz obavezne obuke inspektora kontinuirano se radi na podizanju kvaliteta inspekcijsog nadzora i otklanjanju svih nedoumica u tumačenju propisa, doprinoseći ujednačenosti pristupa kod svih inspekcija. Pri tom, stalne obuke doprinose izgradnji imidža inspektora kao službenika državne uprave čiji autoritet počiva na stručnoj kompetenciji i etičnom postupanju.
PORTAL: Da li je Uprava za inspekcijske poslove uključena u procese pristupanja Evropskoj uniji?
VUKSANOVIĆ: Treba reći da je uloga Uprave prepoznata i u izvještaju Evropske komisije kao i u programu pristupanja Crne Gore Evropskoj Uniji (2014-2018), u smislu doprinosa u otvaranju brojnih pregovaračkih podglavlja, što će stvoriti uslov za usaglašavanje rada Uprave sa evropskim standardima. Treba naglasiti da je predstavnik Uprave šef radne grupe za Poglavlje 28 - zaštita potrošača i zdravlja, za koje je EK krajem izvještajne godine dala preporuku za pripremu pregovaračke pozicije.
Uprava je preko svojih predstavnika aktivno uključena u sledeća pregovaračka poglavlja: Poglavlje 1 – Sloboda kretanja robe, Poglavlje 2 – Sloboda kretanja radnika, Poglavlje 3 – Pravo osnivanja preduzeća, Poglavlje 5 – Javne nabavke, Poglavlje 7– Pravo intelektualne svojine, Poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji, Poglavlje 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, Poglavlje 12 – Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor, Poglavlje 13 –Ribarstvo, Poglavlje 15 – Energetika, Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, Poglavlje 27 – Životna sredina, Poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, Poglavlje 32 – Finansijski nadzor.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?