- Vlada Crne Gore
Agencija za nacionalnu bezbjednost Prioritet slučajevi Jovanović i Softić
Prioritet slučajevi Jovanović i Softić
Predsjednik Komisije za praćenje istraga napada na novinare Nikola Marković kazao je juče da je to tijelo odredilo spisak od 12 slučajeva kojima će se prioritetno baviti. Istakao je i da su donijeli odluku i da na idućoj sjednici budu formirane dvije radne grupe za istrage o ubistvu Duška Jovanovića i napadu na novinara Tufika Softića.
- Bili smo jednoglasni u tome da treba formirati dvije radne grupe a njihov sastav će biti određen nasledećoj sjednici-rekao je Marković.
Na pitanje da li je na sjednici bilo rasprave o bombaškom napadu na „Vijesti”, Marković je odgovorio da su u vezi sa tim slučajem dobili dio podataka od predstavnika tužilaštva, Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB).
- Te podatke ne mogu iznositi u javnost u cilju istrage, ali mogu da kažem da je na osnovu tih informacija došlo do ovakve istrage i vjerujem da će ona ići u dobrom pravcu. Ne bih javno komsntarisao rszultate niti sudio o postupcima u istrazi kazao je Marković.
Na pitanje novinara da li se na zasjedanju raspravljalo i o puštanju na slobodu Nemanje Vukmirovića, osumnjičenog za napad na „Vijesti” 26. decembra prošle godine, predsjednik Komisije nam je saopštio da se nisu bavili odlukom sudije da okrivljenog pusti da se brani sa slobode.
- Mislimo da naš posao nije da javno komentarišemo ad hok odluke bilo kog pravosudnog organa ili tijela. Komisija će i u ovom slučaju dati svoje konkretno mišljenje, ali pustimo da istraga uradi svoje, pa ćemo na osnovu kompletnih informacija zauzeti Komisije stav o tom slučaju naglasio je Marković.
Takođe, tvrdi da je zadovoljan radom Komisije, i vjeruje da će to tijelo dati doprinos da se neki od ovih slučajeva rasvijetle.
Softića obezbjeđuju
Ministarstvo unutrašnjih poslova uvažilo je zahtjev Komisije i nedavno je novinaru Tufiku Softiću dodijeljeno obezbjeđene. Nakon procjene Agencije za nacionalnu bezbjednost, Softić je dobio dvadesetčetvorčasovno oobezbjeđenje. Jedna radna grupa, kako je najavljeno, baviće se slučajem Tufika Softića.
Napraviti bazu podataka za sve istrage
Nikola Marković na prvoj sjednici za zamjenika predsjednika Komisije predložio je Mihaila Jovovića. Tvrdi da je ideja članova Komisije objedinjsne svih podataka iz tužilaštva, policije i ANB-a.
Vlada Crne Gore formirala je tijelo koje bi trebalo da se bavi propustima nadležnih organa u slučajevima prijetnji novinarima i nasilja nad njima. U toj komisiji su četiri novinara i šest predstavnika tužilaštva, Uprave policije i Agencije za nacionalnu bezbjednost, kao i jedan predstavnik nevladinog sektora. Nikola Marković imenovan je za predsjednika Komisije, a članovi su Stojanka Radović, zamjenica vrhovnog državnog tužioca, i Vesna Jovićević, viši tužilac u Podgorici, šef kriminalistike Uprave policije Milan Tomić i načelnik opšteg kriminaliteta UP Saša Rakočević. Iz Agencije za nacionalnu bezbjednost u Komisiju su delegirani Svetozar Keković i Ljiljana Ivanović. Članovi Komisije su i Mihailo Jovović, glavni urednik „Vijesti" Slavko Mandić, predstavnik Medijskog savjeta za samoregulaciju, Mila Radulović iz Sindikata medija i predstavnik NVO ssktora Darko Ivanović.
Predsjednik Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, ubistava novinara i napada na imovinu medija Nikola Marković saopštio je na prethodnoj sjednici, održanoj 6. februara, da će zatražiti da se sačini baza podataka, u kojoj će na jednom mjestu biti date informacije o napadima na novinare. Kako je istakao, to će pomoći da Komisija radi kvalitetno, a biće predloženo da se svi podaci arhiviraju u prostorijama MUP-a. Marković je kazao da su članovi Komisije saglasni da prioritet u radu tog tijela budu slučajevi koji uskoro zastarijevaju.