- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Sastanak Numanović - Muižnieks
Sastanak Numanović - Muižnieks
Sastanak Numanović - Muižnieks
Ministar za ljudska i manjinska prava, dr Suad Numanović sastao se danas sa komesarom Savjeta Evrope za ljudska prava, Nilsom Muižnieksom.
Ministar Numanović je predstavio komesaru Muižnieksu Crnu Goru kao multikulturalno, multietničko i multireligijsko društvo. Država Crna Gora veoma posvjećeno radi na zaštiti ljudskih prava. Poštovanje međunarodnog prava, vladavine prava i zaštita i promocija ljudskih prava i osnovnih sloboda glavni su principi i osnova prioriteta spoljne politike Crne Gore.
Crna Gora je u novembru 2012. godine postala članica Savjeta za ljudska prava UN i tim putem potvrdila svoju posvjećenost i aktivnu ulogu u stvaranju i implementaciji novih standarda u promociji i zaštiti ljudskih prava.
Ministar je upoznao prisutne sa činjenicom da su pripadnici/ce manjinskih naroda bezuslovno podržali nezavisnost Crne Gore. Zakon o manjinskim pravima i slobodama garantuje prava manjinskim narodima, a ove godine je podvrgnut izmjenama i dopunama u cilju uspješnije zaštite i garancija.
Zakon o zabrani diskriminacije i Zakon o Zaštitniku ljudskih prava i sloboda su doživjeli izmjene i dopune u 2013. godini i oba se nalaze u skupštinskoj proceduri usvajanja, s tim što je prvi zakon prošao Plenarnu sjednicu. Edukacijom predstavnika/ca relevantnih državnih organa koji se bave zaštitom od diskriminacije pokušavamo svesti diskriminaciju na što manji nivo prisutnosti i naučiti da je prepozna što veći broj ljudi koji su u vezi sa njom.
Donijeta je u 2013. godini i Strategija za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba, te su podržane dvije povorke ponosa. Takođe, kontinuirano se radi na implementaciji Strategije u cilju smanjivanja homofobije u našem društvu.
Najmarginalizovanija grupa u našem društvu su Romi i kao i sve ostale države i Crna Gora pokušava da iznađe najbolja rješenja za njihovu uspješnu integraciju u društvo. Priliv raseljenih lica koji je stigao sa Kosova svakako je otežao taj zadadak. Crna Gora u okviru svog predsjedavanja Dekadom inkluzije Roma 2005-2015. osim horizontalnih tema bavi se i vertikalnim integracionim zadacima: obrazovanjem, zdravstvenom zaštitom i zapošljavanjem. Crna Gora stipendira srednjoškolce i studente, obezbijeđuje udžbenike za osnovce, a u planu je, u saradnji sa Vladom Mađarske stipendiranje studenata koji bi se edukovali za prevodioce romskog jezika.
U oblasti rodne ravnopravnosti pokrivena su tri pitanja nasilje nad ženama, žensko preduzetništvo i veće učešće žena u političkom i javnom životu. Ove oblasti su predviđene aktuelnim Planom aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2013-2017. godine. Generalno, Crna Gora radi na unapređenju prava žena i postizanju rodne ravnopravnosti u svim segmentima društva. Još uvijek radimo na punoj implementaciji učešća žena od 30% u političkom i javnom životu, sadašnji podaci govore o 16% njihove zastupljenosti u Parlamentu, odnosno 15,5% članova/ica Vlade Crne Gore.
Komesar zahvalio ministru Numanoviću na iscrpnom izvještaju o stanju i zaštiti ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori. Konstatovao je da, budući da je bio ministar Letonije nadležan za socijalnu integraciju, anti-diskriminaciju, prava manjina i za razvoj civilnog društva našao dosta zajedničkih tema sa ministrom Numanovićem.
Ministar je izrazio očekivanje da će Komesar nastaviti sa intenzivnim sprovođenjem aktivnosti na polju zaštite ljudskih prava i sloboda u državama članicama Savjeta Evrope. U Crnoj Gori će uvijek imati pouzdanog i konstruktivnog partnera u promovisanju vrijednosti i ciljeva koje promoviše Savjet Evrope.
PR služba