- Vlada Crne Gore
Uprava za inspekcijske poslove Sprovedena regionalna, zajednička akcija nadzora p...
Sprovedena regionalna, zajednička akcija nadzora proizvoda na tržištu
U okviru Regionalnog projekta “Poboljšanje koordinacije institucija za nadzor nad tržištem u cilju povećanja efikasnosti i efektivnosti”, koji finansira Njemačko federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, a implementira GIZ (Njemačko drustvo za internacionalnu saradnju) ORF, 18-20. marta 2014. godine u Podgorici, održana je zajednička akcija nadzora igračaka na tržištu. Obuku je vodio kratkoročni ekspert projekta, g-din Torben Rahbek iz Danske. U zajedničkoj akciji nadzora učestvovali su predstavnici nadležnih inspekcija iz regiona i to Crne Gore, Srbije, Makedonije, Kosova, Bosne i Hercegovine i Albanije.
Ovo je prva organizovana zajednička akcija nadzora prve grupe proizvoda i to igračaka od kojih je za uzorak izabran telefon – igračka. U okviru obuke obrađeno je više tema počev od upoznavanja sa legislativom EU iz ove oblasti, procedurama u planiranju projekata nadzora, odabira i posjete kompanijama, sačinjavanja kontrolnih listi, desktop testiranja proizvoda kao i realizacije posjete kroz sprovođenje mjera u nadzoru.
U praktiičnom dijelu, sprovedena je zajednička akcija - nadzor nad igračkama kod privrednog subjekta iz Podgorice. Inspektori su upoznali odgovorno lice subjekta nadzora sa zahtjevima bezbjednosti iz harmonizovanih standarda za igračke, kao i drugih propisa i ukazali na moguće neusaglašenosti proizvoda, te odgovornost proizvođača prilikom stavljanja proizvoda na tržište. Odabrana su dva uzorka-telefona na kojima će se izvršiti desktop testiranje. Nakon završene posjete privrednom subjektu nastavljena je teoretska obuka.
Takođe, u toku obuke, pažnja je bila posvećena sprovođenju praktične procjene rizika na testiranim uzorcima u skladu sa Vodičem za procjenu rizika koji se primjenjuje u evropskim zemljama.Prikazani su primjeri iz prakse opasnih proizvoda koje su zemlje članice pronašle na unutrašnjem tržištu EU. Prikazani su postupci upravljanja rizikom, u cilju uklanjanja rizika za potrošače.
Učesnici obuke zaključili su da se na ovaj način došlo do konkretne, otvorene i stručne regionalne saradnje i da se stvorio novi oblik saradnje sa detaljima koji su bili veoma interesantni za raspravu među svim učesnicima počevši od pitanja legislative do detalja prakse kod svih inspekcija.