Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Nacrt metodologije za monitoring divljači predstavlja dobru polaznu osnovu

Objavljeno: 09.04.2014. 00:25 Autor: MPRR

Nacrt metodologije za monitoring divljači, vođenje evidencije, ustanovljavanje bioloških pokaza-telja usklađenosti divljači sa životnom sredinom i metodologija za ocjenjivanje štete od divljači i na divljači, ocijenjen je na današnjem okruglom stolu kao dobra polazna osnova. Učesnici okruglog stola dali su kvalitetan doprinos javnoj raspravi predlažući, svako iz svoje oblasti, konkretne predloge za dalje poboljšanje. Upravo to je i bila suština današnjeg sastanka.

Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja precizno je pripremilo sve do sada pristigle sugestije i predloge, i organizovalo okrugli sto na kojem su učestvovali predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Agencije za zaštitu životne sredine, JP Nacionalni parkovi Crne Gore, Lovačkog saveza Crne Gore, Uprave za šume, Uprave za inspekcijske poslove, zatim korisnici lovišta i nezavisni konstultant na više projekata iz oblasti lovstva.

Najviše pažnje posvećeno je pitanju implementacije metodologije, tj. definisanju subjekata koji će raditi prebrojavanje divljači. "Veoma sam zadovoljan odzivom i kvalitetom rasprave. Današnji okrugli sto pokazao je kako se daje konkretan doprinos poboljšanju inicijalnog predloga i kako se preuzima odgovornost za date predloge" kazao je Miloš Janković načelnik sektora za lovstvo u ministarstvu.

Iz JP Nacionalni parkovi Crne Gore naglasili su potrebu da se definiše da poslove prebrojavanja radi stručno lice, te da se to ne može odnositi samo na lovce. Predstavnik Uprave za inspekcijske poslove bio je mišljenja da je utvrđivanje brojnog stanja osnova za dalje dokumente i aktivnosti, te da bi brojanje divljači trebalo da obavlja ovlašćena institucija. Predstavnici Lovačkog saveza Crne Gore istakli da je tekst predmetne metodologije urađen kvalitetno, da lovci, zbog stalnog prisustva na terenu i poznavanja vrsta i staništa, moraju biti najbitniji faktor u utvrđivanju brojnog stanja divljači. Sa takvim stavom saglasili su se i predstavnici pojedinih lovišta, uz konstataciju da je u ovoj oblasti potrebno izgraditi međusobno povjerenje između svih zainteresovanih. Da implementacija metodologije treba da bude zajednički posao svih zainteresovanih subjekata i da lovci moraju imati ključnu ulogu u prebrojavanju divljači, smatraju i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine. Nezavisni konsultant na više projekata iz ove oblasti naveo je da su lovaci učestvovali u projektu suzbijanja bjesnila i klasične kuge svinja u Crnoj Gori, te da su podaci koje su prikupili ocijenjeni dobrim od strane EK, što ih preporučuje za posao prebrojavanja divljači.

Dogovoreno je da se omogući učesnicima da i pisanim putem dostave eventualne nove sugestije, te da isti tim ljudi, nakon dopune nacrta metodologije, još jednom održi sastanak na kome bi se usaglasili oko konačne verzije teksta.

 

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?