- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Prijemni sastanak sa koizvjestiocima Sasijem i Laj...
Prijemni sastanak sa koizvjestiocima Sasijem i Lajdenom
Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović danas je održao prijemni sastanak sa gospodom Kimo Sasijem i Terijem Lajdenom koizvjestiocima Monitoring komiteta Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.
Ministar dr Suad Numanović upoznao je gospodu koizvjestioce sa rezultatima rada Ministarstva za ljudska i manjinska prava u prethodnom periodu.Po pitanju zaštite od diskriminacije dva krovna Zakona doživjela su izmjene i dopune u prethodnoj godini. Zakon o zabrani diskriminacije je 28.03.2014. usvojen u Skupštini nakon što su u isti uvrštene sugestije domaće i međunarodne javnosti i Evropske komisije. Izmjenama i dopunama
Zakona o zaštitniku ljudskih prava i sloboda koji je nacionalni mehanizam u borbi protiv diskriminacije omogućeno je da Zaštitnik kadrovski i finansijski ojača kao i da dobije više instrumenata za zaštitu od diskriminacije.
Realizovane su sve aktivnosti predviđene Akcionim planom iz 2013. koji je pratio Strategiju za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba usvojenu, takođe, 2013. Novi Akcioni plan za 2014. je takođe usvojen uz obavezu da se nastavi sa uspješnom realizacijom aktivnosti.Saradnja sa lokalnim samoupravama je po pitanju implementacije ovih aktivnosti je neophodna, iz tog razloga je planirano sa početkom realizacije potpisivanja Memoranduma o saradnji. Ministar je najavio potpisivanje prvog Memoranduma danas sa opštinom Kotor.
Crna Gora je prepoznata kao multietnička, multinacionalna, multikonfensionalna i multikulturalna država. U institucionalnom smislu manjinski narodi imaju veoma kvalitetnu zaštitu svojih prava kroz šest nacionalnih Savjeta, Fond za manjine, Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina. Ministar je istakao da opredijeljenost Crne Gore u pružanju maksimalne zaštite prava manjinskih naroda. Ovakav odnos je pokazatelj više zašto na prostoru Crne Gore nije bilo ratnih dešavanja vezanih za raspad bivše Jugoslavije i što su manjinski narodi bezrezervno podržali nezavisnost Crne Gore. U martu je usvojen Zakon o izboru odbornika i poslanika koji podrazumijeva princip afirmativne akcije na lokalnom nivou koji važi za manjine kojih na tom nivou ima 1,5-15% .
Romi, kao najteža ranjiva grupa kad je integracija u pitanju, sve manje odlaze sa terijorije Crne Gore, obrazuju se i postaju statičniji što olakšava njihovu integraciju. Takođe, određena sredstva su opredijeljena kroz Beogradsku inicijativu za rješavanje stambenog pitanja raseljenih Roma sa Kosova. Crna Gora, kako je najavio Ministar, postaje ove godine najveće stambeno gradilište na Balkanu. Osim Kampa Konik I i II, doseljeni Romi naseljavaju još 16 neformalnih kolektivnih centara u svim opštinama Crne Gore što je posebno zanimalo koizvjestioce.
Na planu postizanja rodne ravnopravnosti usvojen je Plan aktivnosti 2013-2017. zajedno sa Programom sprovođenja za 2013-14. Crna Gora se opredijelila za devet oblasti u kojima će se baviti pitanjem rodne ravnopravnosti. Ključne oblasti na kojima se radi na efikasnijoj primjeni Zakonodavnog okvira su pitanja nasilja nad ženama i nasilja u porodici, ekonomskog osnaživanja žena i političke participacije. Mehanizmi ostvarivanja rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou su 4 kancelarije, 6 lokalnih akcionih planova i 14 Memoranduma o saradnji.
Rad Ministarstva za ljudska i manjinska prava je ocijenjen veoma pozitivnim kritikama, naročito je naglašen uspješan model integracije romske populacije isticanjem značaja obrazovanja.
Koizvjestioci su imali pitanje vezano za mogućnosti informisanja manjinskih naroda na svojim jezicima, gdje su pohvalili Crnu Goru dobivši informacije da Javni servis brine o kulturi, jeziku i očuvanju identiteta svih nacionalnih manjina, a da postoji i informativna emisija na albanskom koji je potpuno drugačiji jezik u ostale jezike u Crnoj Gori. Ministar je istakao da ostaje prostor za još intenzivnije medijsko predstavljanje manjina, ali je i dužnost ui obaveza Savjeta da imaju sve bolje predstavljanje svojih zajednica.
Postavljena pitanja u vezi sa radom Kancelarije Ombudsmana vezana su za resurse za rad Ombudsmana.
Ministar Numanović je izrazio svoja očekivanja da će monitoring državi Crnoj Gori biti zvanično ukinut tokom ove godine.
PR služba