- Vlada Crne Gore
Ministarstvo odbrane Konferencija „Paralelni procesi evropskih i evroat...
Konferencija „Paralelni procesi evropskih i evroatlantskih integracija Crne Gore – rezultati i obaveze“
Konferencija „Paralelni procesi evropskih i evroatlantskih integracija Crne Gore – rezultati i obaveze“ održana je danas na Univerzitetu Donja Gorica.
Na otvaranju konferencije prisutne su pozdravili predsjednik Maršal Centar Alumni Asocijacije Crne Gore pukovnik dr Mehmedin Tahirović i rektor Univerziteta Donja Gorica prof. dr Veselin Vukotić, nakon čega su se prisutnima obratili ministar odbrane prof.dr Milica Pejanović-Đurišić, ambasador SAD u Crnoj Gori Sju Kej Braun i ambasador SR Njemačke u Crnoj Gori Pius Fišer.
Ministar Pejanović-Đurišić istakla je da je Crna Gora od sticanja svoje nezavisnosti učinila značajan napredak i u evropskim i evroatlanskim integracijama kao rezultat snažne posvećenosti Crne Gore integrativnim procesima, koji predstavljaju strateške prioritete od nacionalnog značaja, kao I da je ubijeđena da je najbolji način da se obezbijedi stabilnost cijelog regiona kroz sistem kolektivne zaštite. Ministar je ocijenila da Crna Gora danas predstavlja najuspješnijeg kandidata za članstvo i u Evropskoj uniji i NATO.
Pejanović-Đurišić je naglasila da je NATO politika “otvorenih vrata” prilika za Crnu Goru da postane prva sljedeća članica Alijanse. “Kao najbolje pripremljena zemlja aspirant, nastavićemo sa intenzivnim političkim dijalogom, očekujući rezultat politike “otvorenih vrata” i prepoznavanje naših međusobnih rezultata, na predstojećem Samitu u septembru.”
Ambasador SAD u Crnoj Gori Sju Kej Braun istakla je da će članstvo Crne Gore u NATO i EU donijeti benefite našoj zemlji, ali i regionu. Ona je naglasila da su integracija u EU i NATO paralelni procesi, i da su upravo i kriterijumi za članstvo veoma slični. “EU I NATO dijele iste ciljeve i vrijednosti”, kazala je Sju Kej Braun,dodajući da Crna Gora ima punu podršku SAD za oba procesa.
Ambasador Njemačke Pius Fišer kazao je da Crna Gora ima aktivnu podršku te zemlje u integracijama I istakao da Njemačka želi da vidi Crnu Goru u EU kao demokratski konsolidovanu i ekonomski održivu zemlju I u NATO kao demokratsku zemlju koja doprinosi bezbjednosti na evroatlantskom prostoru. On je kazao da članstvo u NATO nije uslov za članstvo u EU i obratno, ali da su ta dva procesa komplementarna.“EU i NATO su zajednice nacija koje imaju iste vrijednosti” Ambasador Fiser je naglasio da se ”odluke u NATO donose jednoglasno, tako da se člasntvom ne gubi suverenitet, nego upravo suprotno, članstvo osigurava suverenitet“. Takođe, konstatovao je da je debata o članstvu u NATO intenzivirana u posljednjih mjeseci i kvalitativno i kvantitivano.
Tokom prvog panela državni sekretar -glavni pregovarač za EU integracije ambasador Aleksandar Andrija Pejović kazao je da je postoje teme koje povezuju evropske i evroatlantske integracije. Bezbjednosna i vanjska komponenta koja se pregovara kroz poglavlje 31, kako je naveo, jedna je od veza ova dva procesa.„Sve ono što mi radimo u mirovnim operacijama EU takođe se odražava i na našu spremnost za učešće u operacijama NATO-“, kazao je Pejović. Demokratizacija, ljudska prava, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, sastavni je dio onoga što kroz evropsku agendu ispunjavamo i za NATO, istakao je Pejović.
Na drugom panelu nacionalni koordinator za NATO Nebojša Kaluđerović upoznao je prisutne sa otvaranjem javnog dijaloga u koji su uključeni mediji, nevladine organizacije, studentske organizacije, univerziteti I biznis asocijacije. On je naglasio da prvi rezultati pokazuju da je podrška za NATO porasla na oko 46%. Kaluđerović je istakao da je danas najvažnije da je Crna Gora na pravom putu, da nastavlja sa reformama I dostizanjem standarda I da možemo reći da smo spremni. On je naglasio da nas istorija uči da moramo naći koherentan sistem bezbjednosti ne samo za Crnu Goru, već za cijeli region.
Ambasador Slovenije u Crnoj Gori Vladimir Gasparič govorio je o putu Slovenije ka NATO i EU istakavši da iskustvo Slovenije pokazuje da je odluka bila mudra. ”Dobili smo apsolutno veći stepen sigurnosti, moderne i tehološki bolje opremljene oružane snage, koje su manje nego ranije, ali bolje. On je istakao da Slovenija nije mogla sebi da priušti neutralnost, jer je to opcija koja mnogo košta.”Mi nijesmo imali šanse da budemo neutralni, jer neutralnost zavisi od geopolitičkih razloga, a i sami morate da razvijate sve rodove vojske, a to je strašno skupo”, kazao je Gasparič. On je takođe govorio i o mogućnostima korišćenja NATO fondova, gdje je, kako je rekao “Slovenija dala manje, a dobila više”, prije svega kroz primjer modernizacije aerodroma Cerklje u Sloveniji, bivšeg vojnog aerodroma, koji se danas koristi u civilne i vojne svrhe.
Profesor Džon Krindler iz Maršal centra govorio je o obavezama Crne Gore nakon dobijanja poziva i punopravnog članstva. On je objasnio da u godini nakon dobijanja poziva zemlja aspirant za članstvo realizuje dio reformi koji je ostao nezavršen kroz mehanizme odnosa sa NATO. Takođe, naglasio je da je odluka o proširenju politička odluka, tako da i ako zemlja zadovolji sve standarde može se desiti da ne dobije poziv.
Konferenciju organizuje Džordž C. Maršal Centar iz Njemačke i Maršal Centar Alumni Asocijacija Crne Gore, uz podršku Ministarstva odbrane i Univerziteta Donja Gorica.