- Vlada Crne Gore
Potpredsjednik Lukšić otvorio plenarnu konferencij...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Potpredsjednik Lukšić otvorio plenarnu konferenciju Nacionalne konvencije o evropskoj integraciji Crne Gore 2013 – 2014.
Objavljeno: 25.04.2014. • 16:30 Autor: MVPEI / Biro za odnose sa javnošću
Uvaženi predsjedniče Skupštine,
Cijenjeni gosti iz Republike Slovačke i predsjedniče Evropskog pokreta,
Vaše Ekselencije,
Dame i gospodo,
Cijenjeni gosti iz Republike Slovačke i predsjedniče Evropskog pokreta,
Vaše Ekselencije,
Dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je što sam u prilici da vas pozdravim u ime Vlade i Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija i, zajedno s kolegama koji su uključeni u realizaciju projekta „Nacionalna konvencija o evropskoj integraciji Crne Gore 2013-2014“, predstavim rezultate rada ovog veoma uspješnog koncepta saradnje.
Današnji skup je prilika da se podsjetimo dosadašnjeg napretka na polju evropske integracije, kao i da zajednički sagledamo buduće izazove i dalji rad na evropskoj agendi Crne Gore.
Vlada Crne Gore je članstvo u EU definisala kao jedan od najvažnijih strateških ciljeva. S tim u vezi, želim da istaknem da smo evropsku integraciju postavili ne samo kao vanjskopolitički prioritet Crne Gore, nego kao zajednički unutrašnji zadatak i cilj od čijeg će ostvarenja imati višestruku korist svi naši građani. U tom pravcu, kreirali smo novi ambijent i model koji je i omogućio punu transparentnost, kvalitetnu razmjenu mišljenja i učešće svih društvenih subjekata u pregovaračkom procesu.
U tom kontekstu, projekat “Nacionalna konvencija o evropskoj integraciji 2013–2014”, profesionalnim i posvećenim radom svih uključenih subjekata i ostvarenim rezultatima, dodatno je osnažio ekspertsku participaciju i sinergijski efekat svih struktura društva, čime je značajno doprinio kvalitetu i dinamici daljeg evropskog puta Crne Gore.
Stoga je današnja plenarna konferencija prilika da se osvrnemo na doprinos ovog projekta koji realizuju Evropski pokret u Crnoj Gori i Slovačka asocijacija za vanjsku politiku, uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Republike Slovačke i SLOVAKAID-a, Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i uz učešće Vlade i Skupštine Crne Gore.
Kroz konstruktivnu razmjenu mišljenja u okviru rada šest radnih grupa i osamnaest održanih sesija “Nacionalne konvencije o evropskoj integraciji Crne Gore 2013-2014” definisano je sto četrdeset pet preporuka i zaključaka u vidu konkretnih predloga ili rješenja koji će nam pomoći u postizanju što kvalitetnijeg sprovođenja strateških nacionalnih politika i pravaca na putu prema punopravnom članstvu u EU.
Dosadašnji rezultati su odličan temelj za dalje napredovanje prema EU, ali i za ukupnu transformaciju crnogorskog društva. Oni predstavljaju jasan signal odlučnosti i posvećenosti svih segmenata društva evropskoj perspektivi Crne Gore i pokazatelj su spremnosti da se započete reforme u potpunosti sprovedu.
Od zvaničnog početka pristupnih pregovora, juna 2012. godine do danas je urađeno dosta. Formirali smo kvalitetnu pregovaračku strukturu, uspješno završili proces analitičkog pregleda pravne tekovine, privremeno zaključili pregovore o dva i otvorili proces pregovora u sedam pregovaračkih poglavlja. Među otvorenim poglavljima, kao najznačajnija, su se izdvojila poglavlja 23 i 24, koja u skladu s novim pristupom u pregovorima, predstavljaju okosnicu pregovaračkog procesa. Otvaranjem pregovora u ovim poglavljima Crna Gora je ušla u novu i zahtjevniju fazu, koja podrazumijeva unaprijeđenu koordinaciju pregovaračkih tijela, zbog čega smo reagovali brzo i izmijenili Odluku o pregovaračkoj strukturi, formirali Savjet za vladavinu prava i izmijenili Odluke o Radnim grupama za 23. i 24. poglavlje. Cilj ovih izmjena, dakle, jeste prilagođavanje novim zahtjevima pregovaračkog procesa i efikasna realizacija akcionih planova i privremenih mjerila u 23. i 24. poglavlju.
Vlada Crne Gore usvojila je pregovaračke pozicije za još tri poglavlja za koje ne postoje početna mjerila, dok su preostalih osam poglavlja u kojima nema početnih mjerila pregovaračke pozicije u završnoj fazi. Takođe, krajem prošle godine usvojen je Program pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2014 – 2018, kao najvažniji strateški dokument kojim su na efikasan način prikazani obim i dinamika reformi potrebnih za dalje prilagođavanje Crne Gore pravnom poretku Evropske unije, kao i I kvartalni izvještaj o realizaciji obaveza iz tog dokumenta. U martu 2014. usvojena je i Strategija informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji za isti period.
Ostvareni rezultati govore u prilog činjenici da samo potpuna posvećenost prioritetnim pitanjima donosi konkretne i vidljive rezultate.
Sistemski, dobro koordiniran i kvalitetan rad na svim poljima uvjerava da je Crna Gora spremna da na junskoj Međuvladinoj konferenciji otvori pregovore u još nekim oblastima, prije svega, onim koja se odnose na finansijska pitanja. S tim u vezi, u narednom periodu, treba uložiti dodatne napore u cilju unapređenja poslovnog ambijenta i ekonomskog upravljanja. Kontinuiranim radom i sprovođenjem reformi nastavićemo da podižemo investicionu atraktivnost zemlje i stvaramo ambijent koji će doprinijeti jačanju konkurentnosti ekonomije, posebno u oblastima turizma, energetike i poljoprivrede.
Vjerujem da ćemo u narednom periodu, kroz odgovoran pristup i naporan rad, uspjeti da zajedničkim snagama i uzajamnom podrškom odgovorimo na izazove procesa i zadržimo status Crne Gore kao regionalnog lidera evropske integracije.
Uvjeren sam da će ova konferencija ujedno biti i najava još svestranijeg doprinosa projekta „Nacionalna konvencija o evropskoj integraciji Crne Gore 2013-2014“ evropskoj budućnosti i bržem putu Crne Gore ka Evropskoj uniji.
Zahvaljujem na pažnji.
MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA
I EVROPSKIH INTEGRACIJA
I EVROPSKIH INTEGRACIJA
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?