Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Najava: Pres konferencija povodom početka realizacije projekta „Mapiranje radona u Crnoj Gori i unaprijeđenje nacionalnog sistema zaštite od radona“

Objavljeno: 06.05.2014. 20:15 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Pres konferencija povodom početka realizacije projekta „Mapiranje radona u Crnoj Gori i unaprijeđenje nacionalnog sistema zaštite od radona“ održaće se sjutra, 7. maja, u 11 sati, u multimedijalnoj sali Ministarstva održivog razvoja i turizma (IV Proleterske brigade 19, prizemlje).

Nosioci Projekta su Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Agencija za zaštitu životne sredine i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, a na presu biće potpisan i Sporazum o saradnji na realizaciji nacionalnog projekta Mapiranje radona u Crnoj Gori i unaprijeđenje nacionalnog sistema zaštite između ove tri institucije.

Na pres konferenciji govoriće:
- Daliborka Pejović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma;
- Ervin Spahić, direktor Agencije za zaštitu životne sredine;
- Momir Đurović, predsjednik Crnogorske akademije nauke i umjetnosti;
- Perko Vukotić, profesor Crnogorske akademije nauke i umjetnosti.

Osnovni cilj Projekta je unaprijeđenje nacionalnog sistema zaštite od radona, što će usloviti smanjenje nivoa izloženosti stanovništva njegovom štetnom uticaju. Osnovne aktivnosti Projekta biće i teme konferencije, a to su: mapiranje radona u Crnoj Gori, edukacija stanovništva, procjena radiološke opterećenosti zbog udisanja ovog radioaktivnog gasa, jačanje kadrovskih i institucionalnih kapaciteta, kao i priprema nacionalne Strategije za zaštitu od radona.


***
Radon je prirodan gas. Radioaktivan je i prisutan uvijek i svuda u vazduhu koji udišemo. Formira se u tlu i posljedica je radioaktivnog raspada uranijuma, koji se u malim koncentracijama nalazi u stijenama i zemljištu. Radon ne možemo osjetiti čulima, jer je bez boje, mirisa i ukusa. Njegovo prisustvo možemo lako ustanoviti i izmjeriti instrumentima.
Radon pripada istoj grupi uzročnika raka kao azbest i duvanski dim. U vazduhu stvara radioaktivne čestice koje se udisajem unose u pluća. One se talože i ozračivanjem ćelija tkiva povećavaju rizik oboljevanja od raka.
Svjetska zdravstvena organizacija je radon proglasila prvim najvećim uzročnikom raka pluća kod nepušača i drugim najvećim uzročnikom kod pušača.
Koncentracija radona u vazduhu na otvorenom prostoru je svuda toliko niska da je bezopasna po naše zdravlje. Međutim, u unutrašnjosti kuće, zavisno od njene konstrukcije, materijala od kojeg je napravljena, ali i naših navika, nivo radona u vazduhu može biti znatno povećan iznad prirodnog. Glavni izvor radona u kući je prirodni gas koji iz tla, kroz pukotine u podu i šupljine oko cijevi ili kablova, ulazi u kuću i tu se, zarobljen zidovima i zatvorenim prozorima, nagomilava. Povećana koncentracija radona može se očekivati naročito u onim boravišnim i radnim prostorijama koje se nalaze u suterenu i prizemlju.
Na radonskoj mapi su prikazane srednje godišnje koncentracije radona u boravišnim prstorijama sirom države. Ona pokazuje da li u državi postoje područja na kojima se može očekivati povećana koncentracija radona u stanovima i koja su to područja.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?